1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açmak

Son yıllarda hazır gıda sektörünün hızlı yükselişe geçmesi ile birlikte, yeni iş fikirleri de değişkenlik göstermeye başladı. Tüketicilerinde programlarının yoğun olması nedeniyle hızlı ve basit olan yemeklere talep etmeye başlamışlardır. Pizza da hazır gıdalardan olup, çok tercih edilen en popüler  yemek türü içerisindedir. Gel al ve evlere servis gibi farklı seçenekler sunan pizzacılar, farklı tür ve lezzette birçok seçeneği bir arada sunmayı başararak; pizzayı temel ihtiyaç ürünleri arasına sokmayı sağlamışlardır. Buna rağmen yeni girişimcilerin farkında olması gereken önemli bir konu vardır ki, işletme stratejileri ve yönetim becerileri olmadığı zaman hazır gıda sektöründe ilk başlarda ciddi şekilde başarısız olabilirler.

Pizza Dükkanı Açmak

Türkiye’de ortalama 17 bin çeşit pizza üretiliyor ve dünyada da yaklaşık 40 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olan sektör, Türkiye’de de son zamanlarda %20 oranında büyümeye göstermeye başlamıştır. İş dünyasından ev hanımlarına, ev hanımlarından öğrencilere kadar geniş bir kesime hitapta bulunan pizza sektörü iş fikirleri açısından mercek altına alınmış durumdadır. Küresel pizza markaları Türkiye pazarı için yılda yüzlerce franchise verirken, yerli pizza markalarımızda sektörde yerini almaya devam ediyor.  Sektörde yer alan rekabet,  pizza kalitesini artırırken, fiyatların sürekli olarak düşmesine neden oluyor.

Pizza dükkanlarını açabilmek için pizza konusunda bilgili ve tecrübeli en az 3 tane personele ihtiyacınız olurken, dükkan açmadan önce bu kişileri bulmanız gerekiyor. Eğer dükkanınızı açtığınızda müşterinize kötü pizza vermeniz durumunda işe başlamadan bitirmiş olursunuz. Bunun için 1-2 ayınızı harcayabilirsiniz ama sorunu açtıktan sonra pizza dükkanı açma işlemlerine başlayabilirsiniz.

En karlı iş fikirlerinden olan pizza dükkanı açmak için gerekli olan belge ve malzemeler;

 • Yatırım sermayesi
 • İş planı
 • Dükkan yeri
 • İşyeri sicil numarası
 • İş sağlığı ve güvenliği izinleri
 • İşletme ruhsatı
 • Derin dondurucu ve buzdolabı
 • Tezgâh
 • Hamur yoğurucu
 • Ölçme kapları
 • Sos kepçeleri
 • Pizza fırını
 • Tepsiler ve kaplar
 • Pizza kutuları ve mendiller
 • Dağıtım aracı

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açmak İçin İşin Planı Hazırlayın!

İş fikirleri 2019 yılı için değerlendirilmek istenirse pizza dükkanı açmak, karlı iş fikirleri arasında değerlendirilebilir. Bunun için ilk önce bir iş planı hazırlayarak ciddi bir girişimde bulunmak gerekir. İş planı yaparken aşağıda vermiş olduğumuz soruların cevaplarının mutlaka olmasına özen gösteriniz ve plan dahilinde ilerlemeyi unutmayınız.

 • Dükkan konum olarak nerede olacak?
 • Dükkan etrafında rekabet ortamı var mı?
 • Dükkanın kirası uygun mu?
 • Dükkanda çalışacak personeli bulabildiniz mi?
 • Dükkan için gerekli izinler alındı mı?
 • Dükkan açmak için yeterli sermaye var mı?
 • Dükkanın reklam işleri nasıl halledilecek?
 • Ek sermayeye ihtiyaç olduğunda nasıl halledilecek?
 • Dükkan için gerekli malzemeler nereden alınacak?

Soruları daha çoğaltabileceğiniz gibi öncelikle sorulara cevap bularak adım adım ilerlemelisiniz. Pizza dükkanları ara sokaklara açılamayacağı için yüksek kiralara hazırlıklı olmak zorundasınız. Yürüyüş yollarında ya da AVM’lerde pizza dükkanı açmak daha karlı olacaktır.

Dükkanınızı açacağınız yere yakın başka pizza dükkanı var mı ya da varsa nasıl iş yapıyor mu gibi soruların cevapları araştırılmalıdır. Eğer iş yapamıyorsa müşteri olarak gidilerek, iş potansiyelini araştırmanız, açacağınız dükkan için yol gösterebilir. Neden iş yaptığı ya da yapamadığına cevap bulabiliyorsanız, siz de dükkanınızı rahatlıkla açabilirsiniz.

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler

İş fikirleri içerisinde olan pizza dükkanı açmak fikri için dükkanın yerini belirlediyseniz; belediye ve vergi dairesine giderek 3-4 bin TL yatırarak, resmi işlemlerinizi hallederek ruhsatınızı alınız.

Ruhsatı aldıktan sonra sıra geldi dükkanın dekorasyon işlemlerine… Dekorasyon işlemlerini yaparken, dükkan için gerekli olan malzemeleri temin edin ve bunun içinde toptancılar sitesine gidin ki malzemeleri ucuza alabilirsiniz. Dükkana malzemelerin gelmesi ile birlikte ustalarınızla bile deneme pizzaları yapmaya başlayın. Bu süreçte mümkünse dükkanınıza müşteri almayın.

Pizza dükkanı için iki önemli kural, hijyen ve lezzettir. Bunlardan birinin eksik olması işlerinizin sekteye uğraması anlamına gelecektir. Lezzetin sağlanması ve korunması durumunda personelinizi elinizden kaçırmamak adına sözleşme imzalayın.

Hijyenin korunması ve gerekli sağlık şartlarına uyulmasına yönelik personellerinizi gerekli eğitimlere gönderin. Hijyen koşullarınıza uymazsanız, bir denetim durumunda dükkanınız kapatılabilir.

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanını Dekore Etmek

Pizza satışı yapan bu tür dükkanlarda dekorasyonda satış değerleri etkileyen önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Güzel ve çekici bir dekorasyonla dikkat çekilebilse de kısa vadede de iş hacmi de sağlar. Hiç kimse 4 duvar bir dükkanda yemeğini yemek istemez. Bu konuda profesyonel kişilerden destek alabilir, dükkanınızı çekici bir hale getirebilirsiniz.

Evlere Servis

Pizza dükkanları için en yüksek satış hacmi, motorlu kuryeler aracılığıyla yapılan evlere servistir. Bu konuda da en az iki tane motor ve motor kuryesine ihtiyacınız olacaktır. 2 kuryenin motor ehliyetine sahip olması gerekmektedir. Evlere servis hizmeti olmadan ek gelir kazanamazsınız. Türkiye’deki bazı pizzacılar sadece evlere servis hizmetinden para kazanıyor. Bu detayı asla unutmayınız.

Reklam

Pizza dükkanınızı açtıktan sonra para kazanmak istiyorsanız, mutlaka reklama ihtiyaç duyacaksınız. Kendi markanız adına sosyal medya platformları üzerinden hesaplar oluşturarak ve yerel bazlı ekstra reklamlar verebilirsiniz. Ayrıca broşür bastırıp, mutlaka çevredeki evlere ve iş yerlerine dağıtınız. En son olarak, şehrinizde bulunan radyo ve gazetelere reklam veriniz. Bu tür reklamları özellikle ilk üç ay mutlaka sık sık tekrarlamalısınız. Birçok iş yeri radyo ve gazete reklamları sayesinde binlerce lira para kazanabiliyor.

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı Açarak Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Yeni iş fikirleri içerisinde olan pizza dükkanı açmak işine girmeyi planlıyorsanız, doğal olarak ne kadar para kazanabileceğinizi de merak ediyorsunuzdur. Pizza dükkanlarında satılan tek bir pizzadan %30 gibi bir oranda kar ediliyor. Yani 10 TL’ye sattığınız bir pizzadan 3 TL para kazanabilirsiniz. Günlük 300 pizza sattığınızı düşünürsek ki kaliteli iş yaparsanız, bu kolay bir rakamdır ay sonunda 25-30 bin TL kar edebilir, masraflarınız dışında ek gelir dahi elde edebilirsiniz.

Pizza Dükkanı Kurulum Maliyeti

Tam teşekküllü ortalama düzeyde bir pizza dükkanı açmak için en az 150 metrekarelik bir dükkana ihtiyacınız olacaktır. Bunun için gerekli olan sermaye 80-100 bin TL civarında olacaktır. Ama ilk aylar için ve kötü günler için ek bir sermaye ayırmayı da unutmayın. Özellikle personel eğitimi sırasında ekstra masrafınız çok olacaktır. Pizza dükkanlarında büyük ölçüde her şeyin eksiksiz olması ve özellikle dekorasyon konusunda titiz davranılması gerektiği unutulmamalıdır.

Pizza Dükkanı Açmak

Pizza Dükkanı İçin Bayilik Alınmalı mı?

İş fikirleri içerisinde olan pizza dükkanını açtıktan sonra kendi markanızı oluşturmanız bizce daha mantıklı görünmektedir. Ancak işten çok iyi anlamıyor ve yanlış yapabileceğiniz işler olduğunu düşünüyorsanız, tabi ki hiç düşünmeden bayilik almanızı tavsiye eder, markalaşmadan vazgeçmenizi belirtebiliriz.  Türkiye’de de bayilik veren birçok pizza markası bulunuyor ama bayilik almak size çok daha masraflı da gelebilir. İyi araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.


Yorum Yap

Yorum Yap