1. Ana Sayfa
  2. DİĞER KREDİLER
  3. PTT Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Tüm Detaylar…

PTT Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Tüm Detaylar…

PTT Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Tüm Detaylar…

Gelişen Bir PTT

Geçmiş dönemde PTT denilince insanları aklına sadece posta işlemlerinin yapıldığı bir birim olarak gelmekteydi. Ancak zamanın şartlarına yavaş yavaş uyum sağlayan PTT ,birçok farklı alanda müşterilerine hitap etmeye devam etmektedir. Bu işlemlerin başında PTT kredi verebilme özelliği vatandaşlar tarafından çok fazla ilgi çekmektedir.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

PTT Kredi Nedir?

PTT kredi yani bir başka adı ile emekli kredisi olarak bilinen kredi emekli olan vatandaşların hizmetine sunulmuş bir kredi imkanıdır. Emekli olan ve ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin kulanım sağlayacağı özelliktedir. Bunun için PTT ile anlaşma sağlayan bankaların sunduğu avantajlı faiz oranları sayesinde, kredi çekebilme imkanınız bulunmaktadır. Bu durumda başvuru yapanlar, diğer bankaların faiz oranlarına göre daha düşük seviyelerdeki faiz oranlarına tabii olur. Böylece daha az bir faiz ödeyerek nakit ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanı bulmaktadır.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

PTT Aracı Kurum Olarak İşlev Görmektedir

Kredi ihtiyacı olan ve emekli olan kişiler PTT anlaşmalı bankalara kredi başvurusunda bulunmalıdır. Burada bankalar, PTT ile bir anlaşma sağladıklarından dolayı faiz oranlarını makul bir seviyede tutmaktadır. Bu faiz oranları aşamasında PTT, kişi ve banka arasında uzlaşmayı ve oranları aşağıya çekmeye çalışan aracı bir kurum olarak faaliyet göstermektedir. PTT, başvuru yaptığınız evrak ve tutarı başvuru yapmış olduğunuz bankaya kredi talebinizi iletmektedir. Bu başvurunuz ilgili banka tarafından değerlendirmeye alınır. Eğer ki bütün şartlar sağlanır ve kredi almanıza engel bir durum söz konusu olmaz ise ve başvurunuz banka tarafından onaylanır ise kredinizi PTT kredi olarak PTT şubelerinden alabilirsiniz. PTT’nin bankacılık lisansı olmadığı için kredi vermek gibi bazı bankacılık faaliyetlerini yapamayacağı için böyle bir aracılık faaliyetini üstlenmiştir.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

Yaş Sınırı Nasıldır?

PTT kredi almak isteyen kişileri ilgi eden bir durum yaş sınırıdır.. Bu yaş sınırı kişilerin kredi başvurusu yapmış olduğu bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel sınır 80 olarak değerlendirilebilir. Bu konuda PTT ile anlaşma sağlamış olan bankaların yaş sınırını dikkate almakta yarar vardır. Bu yaş sınırı kredinin vade oranlarını da etkilemektedir. 80 yaşına ne kadar yakın bir yaşta iseniz vade oranı da o derece de kısalacak demektir. Yani PTT kredi başvurusu yapan bir kişi 78 yaşında ise alacak olduğu kredinin vade oranı en fazla 2 yıl ile sınırlı olacaktır. Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin bütün bu imkanları göz önünde bulundurmasında fayda vardır.

Vade Süresi Nasıldır?

PTT kredi başvurusu yapan kişiler hangi bankaya kredi talebinde bulunursa bulunsun ihtiyaç kredisi alıyor gibi bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bu açıdan dolayı normal bir ihtiyaç kredisi vade oranı maksimum 48 ay ile sınırlıdır. Bu açıdan dolayı PTT kredi alsanız da 48 ay üzerinden bir vade oranına tabii tutulacaksınız. Bunun yanında vade oranları hesaplanır iken başvuru yapan kişinin yaş faktörünü de göz önünde bulundurulmalıdır.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

Bütün Emeklileri Kapsar

PTT kredi imkanlarından faydalanmak isteyen kişilerin aklına acaba PTT şubelerinden mi emekli maaşını almak gereklidir? Bunun dışında bir bankadan maaş alınıyorsa PTT kredi imkanından fayda sağlayamaz mıyım gibi birçok soru gelmektedir. Bu durumda olan kişiler hangi bankada emekli maaşı alıyorlar ise alsınlar PTT kredi imkanından her emekli olan kişi faydalanabilmektedir. Kişilerin dikkat etmesi gereken tek husus emekli olmalarıdır. Çalışan ve henüz emekli olmayan kişiler bu imkanlardan fayda sağlayamamaktadır.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

PTT Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

PTT kredi imkanından fayda sağlamak isteyen emekliler PTT’nin anlaşma sağlamış olduğu bankalardan kredi alabilmektedir. Bu durumda ise PTT’nin belirlemiş olduğu şartlar değil de bankanın belirleyecek olduğu şartlar geçerli olacak işlev görecektir. Kişiler o bankanın bireysel kredi şartlarından, yaş sınırından faydalanmaktadır. Faiz oranları da bankaların faiz oranları geçerlidir ancak aracı kurum PTT olduğu için faiz oranları bir miktar düşürülmüştür. PTT kredi imkanının aracı olduğu bankaları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:
*Aktif Bank (Kredi kullanabilme üst sınırı 60.000 TL, yaş sınır 80)
*Burgan Bank (Kredi kullanabilme üst sınırı 55.000 TL, yaş sınırı 84)
*Odeabank (Kredi kullanabilme üst sınırı 50.000 TL, yaş sınırı 75)
*ING Bank (Kredi üst sınırı 45.000 TL, yaş sınırı 75)
*Denizbank (Kredi üst sınırı 36.000 TL, yaş sınırı 80) .
*Fibabanka (Kredi üst sınırı 30.000 TL, yaş sınırı 80)
*TEB (Kredi üst sınırı 30.000 TL, yaş sınırı 70)
PTT kredi imkanından faydalanmak isteyen bu bankalardan kredi çekmiş olacaktır. Ancak kredileri PTT şubelerinde alacak ve başvuruyu ine PTT şubelerinden yapacaklardır. Her bankanın yaş ve en yüksek kredi alabilme limitleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bankaların faiz oranları ise o anki duruma göre ve piyasanın belirlemiş olduğu faiz oranlarına ve krediye başvuru yapan kişilerin yaşlarına göre değişiklikler göstermektedir.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

PTT Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

PTT kredi imkanlarından faydalanmak isteyenlerin bazı şartları da taşıması gereklidir. PTT şubelerinden kredi alan emekliler için aranılan şart kişilerin 84 yaşından büyük olmamaları ve kredi notlarının yeterli seviyelerde olmasını yeterli görmüşlerdir. PTT kurumlarından maaş almayan ve dışarıdaki herhangi bir bankadan maaş alıp da PTT kredi avantajından yararlanmak isteyen kişilerin yaş sınırı her banka için yukarıdaki şekildedir. Bu bankalardan maaş alan kişilerden gelir belgesinin beyan edilmesi istenmektedir. Bu gelir belgesi ile kişilerin ödemelerinin aylık maaşlarını karşılayacak şekilde olmasına dikkat edilmektedir. Kredi notu düşük olan kimselerin PTT kredisi alabilmesi mümkün değildir.

Başvuru İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

PTT kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin mutlaka PTT şubelerine uğramaları gerekmektedir. Kişilerin şubeye gelerek başvuru evraklarını doldurmaları gerekmektedir. Henüz internet üzerinden bir başvuru işlemi yapılmamaktadır. Bu başvuru esnasında kişilerin bilgileri ve sicili online olarak yetkililer tarafından incelenmektedir. Ve bu siciliniz ile başvurunuz karşı bankaya gönderilir. Krediniz onaylandığında da sözleşmeniz imzalanır ve PTT aracılığı ile krediniz tarafınıza ödenmektedir.

PTT Kredi Nedir Nasıl Alınır Tüm Detaylar...

Kredi Borcunu Yapılandırma Durumu

PTT kredi verebilme yetkisine BDDK kurumuna üye olmadığından dolayı verememektedir. Bu işlemden ötürü de kişilerin almış olduğu kredilerin oranları, faizleri ve vadeleri konusunda da herhangi bir işlem gerçekleştirememektedir. Bu durumda kişilerin PTT kredi almaları halinde anlaşma sağlanan ve kredi teminatı verilen banka ile görüşmeleri faydalı olacaktır. Aylık borç oranlarını ödeyemeyen kişiler borcun yapılandırılması için bankaya başvurarak bu isteklerini PTT’den değil de bankadan istemelidirler.

PTT’nin Vermiş Olduğu Kredinin Piyasaya Etkileri Nasıldır?

Kişilerin PTT şubelerinden kredi almaya başlamaları ile hem düşük faiz oranları hem de yüksek vade oranlarından dolayı oldukça bir rağbet oluşmuştur. Bu durumda piyasalar da bu artışlardan olumlu seviyelerde etkilenmiştir. Özellikle ikinci el araba fiyatlarında bir artış yaşanması ikinci el araba sahiplerini sevindirmiştir. Ülke ekonomisine önemli bir katkı yapan bu krediler, harcama oranlarını bir miktar da olsa artırmış ve bir para spekülasyonu sağlanmıştır. Esnaf bu hareketlenmeden etkilenmiştir. Ülke ekonomisine bir canlılık katılmıştır. Devlet bu gibi işlemleri ise piyasanın hareketlenmesi ve kişilerin alım gücünün artması için bir maliye politikası olarak uygulamaktadır. Bu politika da bir nebze de olsa başarı sağlamıştır.


Yorum Yap

Yorum Yap