1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

İş fikirleri içerisinde değerlendirilen salep tohumu yetiştiriciliği ile birlikte yumrusunun üretimi de ciddi bir potansiyele sahip iş olanağı karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de her bölgede ve ilde rahatlıkla yetiştirilebilecek bir endemik bitki olan salep, tohumu ve yumrusu (orkidesi) ile birlikte ciddi bir iş kapısı olarak değerlendirilebilirken; salep yetiştiriciliği kesinlikle karlı bir tarım fikri olarak karşıma çıkmaktadır.

Salep Orchidaceae, orkide bitkisi geniş ailesinde birçok türün toprak altında bulunan yumrularına verilen genel ad olup, tel köklü otsu bir bitkidir. Anadolu’da orkide türlerine gelen olarak salep adı verilir ve kökünde iki yumru bulunur. Genel anlamda gövdesi silindirik ve diktir, aynı zamanda çiçekleri salkım şeklinde ya da başak şeklinde olur.

Çiçeklendiği zaman çapa yardımıyla sökülür ve o suyla iyice yıkanır ve ipe dizilerek su ya da sütle kaynatılır ve açık havada güneşte kurutulur. Kurutulan yumrular dövülür ve toz haline getirilir.  Salep yumruları kremsi renk olup,  yumurta yani oval şeklindedir ve çatalsı ya da saçaklı olur. Kullanılan asıl yeri kökleri olan yumrularıdır. Türkiye’de farklı birçok çeşidi bulunmaktadır. Salep yumruları uçucu bir yağ ile müsilaj glikoz taşır. İçerdiği ve önemli maddesi glikomannan su ve su ile şiştiği için dondurma yapımında kullanılır. Salep, göğsü yumuşatarak, kabızlık ve ishale iyi gelirken aynı zamanda enerji vererek zihninde kuvvetlenmesini sağlar.

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Tohumu Yetiştiriciliği ve Yumrusu Üretimi

Salep yetiştiriciliği ile salep tohumu üretimi çok zor olmakla birlikte kilogramı minimum 45-50 TL’den satılmakta ve alıcı bulma konusunda sorun yaşamaktadır. Salep bitkisinin altındaki tohumu ve yumrusunun kum hali 140-150 TL’ye satılırken, toz hali ise zaman zaman 200 TL ve üzerinden satışa sunuluyor.

Dondurma, salep ya da daha farklı şifalı karışımların içerisine kullanılan salep tohumu ile yumrusunu yetiştirmek için ciddi miktarda bir toprağa ihtiyaç duyulmamaktadır. Bahçede dahi üretilmesi kar etmenizi sağlayacaktır. Sadece işe başlamak için salep tohumuna ihtiyaç duyacaksınız.

Koruma altında bir bitki olması nedeniyle Tarım Bakanlığı‘na bağlı illerinizde bulunan müdürlüklere giderek salep tohumu ile yumrusu yetiştireceğinizi belirterek isteyebilir, hatta il içerisinde teşvik programı varsa nasıl yetiştirileceğine dair de size bilgiler sunulacaktır. Tohumlar kış aylarında ekilirken, nisan ya da mayıs aylarında hasada hazır hale gelir ve her filizin altında da 4-5 salep tohumu elde edilir. Ama bu tohumların sadece %50’sini alabilirsiniz. Tohumları aldıktan sonra iyice yıkayıp kaynatmanız ve sonra kurutarak toz haline getirmeniz gerekmektedir.

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep ve dondurmanın hammaddesi olarak kullanılan salep, dondurmaya hem tat verirken hem de kıvam veriyor.  Nisan ya da mayıs aylarında toplanan yumruların yani salep orkidelerinin bir büyük bir kısmını dondurma üreticileri satın alırken, siz de salep tohumu yetiştiriciliğini yeni iş fikirleri olarak değerlendirebilirsiniz. Endemik bitki olarak bilinen salep, o kadar değerli ki 1977 yılından bu yana yurt dışına ihraç etmesi yasak durumdadır.

Özellikle bir bahçe ya da küçük bir araziye sahipseniz, salep tohumu yetiştiriciliğinden ciddi kar elde edebilirsiniz. Eğer büyük bir alana ekmeyi planlıyorsanız, salep bitkisinin bakımının zor olduğunu ve yoğun bir çaba gerektirdiğini belirtmek isteriz. Özellikle ilk etap için 500 metrekarelik bir alana en fazla ekim yapmanızı tavsiye ederiz.

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Tohumu Yetiştiriciliği ve Yumrusu Üretiminden Ne Kadar Kazanılabilir

En karlı iş fikirleri içerisinde olan salep tohumu yetiştiriciliği, her şeyi doğru yaptığınız takdirde 500 metrekare bir salep tarlası için 50-60 bin TL para kazanabilirsiniz. Genellikle salep tohumu ile yumrusunu dondurma satıcıları almaktadır. Elinizde çok fazla sayıda yumru varsa, bunları satabilmek için dondurma üreticilerini arayabilirsiniz. Hemen gelip ürünlerinizi alacaklardır. Eğer az sayıda salep tohumu ve yumrusu varsa da bunları aktarlara satabilirsiniz.  Salep bitkisinin altındaki tohumu ve yumrusunun kum hali 140-150 TL’ye satılırken, toz hali ise zaman zaman 200 TL ve üzerinden satışa sunulmaktadır.

Salep (orkide) yumrusu ekimi kış aylarında ekim kasım gibi yapılıyor ve hasadı nisan ortalarında başlıyor. Salebin en önemli maliyeti tohum yumrusu ve ekimi yumrudan yapılıyor ve kilogramı 30-40 TL’den satılıyor. 1 dekara yaklaşık 200 kg yumru dikiliyor. Bu nedenle tohum yumrunun maliyeti 6-7 bin TL’yi buluyor Buna bir de sulama ve tarla gibi maliyetler eklenirse 8-9 bin TL bir masraf çıkıyor. Ancak ek gelir fikirleri içerisinde değerlendirmekten hemen vazgeçmeyin. Yapılan maliyet hesabına rağmen oldukça karlı bir iş olarak karşınıza çıkıyor. Çünkü 1 dekardan 750 kilogram gibi yumru elde ediliyor. Bunun 200 kilogramını tohumluk olarak ayırırsanız, 6-7 bin TL’lik bir masraftan kurtulmuş olursunuz. Yani tohumluk dışına elinize kalan 500 kilogram salep yumrusu olur. Kilosunu 30-40 TL’den satsanız kazanacağız para yaklaşık 20 bin TL civarındadır. Bir sene sonra tohumluk derdiniz olmayacağı için 6-7 bin TL daha fazla gelir elde edeceksiniz. Böyle bir kazancı hiçbir tarım ürününde kazanma ihtimaliniz ise bulunmamaktadır. Dolayısıyla karlı iş fikirleri içerisinde değerlendirilerek, hem kazanç sağlayacaksınız hem de salep orkidesinin neslinin azalmasının engellenmesine yardımcı olacaksınız.

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Bölgeleri

Salep endemik bir bitki olması nedeniyle Türkiye’nin yedi bölgesinde de rahatlıkla yetiştirilir. Ama şuan için en çok yetiştirilen Ege Bölgesi olmakla birlikte özellikle toplanan iller kıyı kesimlerde yer alan Aydın, İzmir ve Muğla’dır.

Akdeniz Bölgesi’nde de Antalya ve çevresinde, Adana ve Mersin’in Silifke ilçesinde ve Kahramanmaraş’ta yetiştirilir.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Kastamonu ve çevresinde yetiştirilirken, İç Anadolu Bölgesi’nde Akdağmadeni ev Yozgat’ta, Doğu Anadolu Bölgesi’nde de Van ve çevresinde yetiştiriliyor.

Aynı zaman da Safranbolu, Bucak ve Burdur’da hem ticareti hem de toplaması yapılarak iş fikirleri içerisinde değerlendiriliyor.

Diğer sermayeli ve sermayesiz iş fikirleri için BURAYA TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap