Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan sanayicilere dev destek programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan sanayicilere dev destek programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 12 milyarlık sanayiciler için yeni bir destek programını devreye soktukları müjdesini verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamaları sırasında, ” TÜBİTAK bünyesinde Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYBED) tarafından bu sene açılacak çağrıları aracılığıyla hayata yeni geçirilerek projeler kapsamında üç yıl için toplam 1,2 milyar TL kullandıracağız. TEYDEB 2.0 projesi kapsamında cari açığının azalmasına destek olacak ya da katma değeri yüksek ürün, teknoloji ya da süreç geliştirmeye yönelik tüm projeleri destekleyeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığında (TEYDEB) reel sektörün araştırmaları, teknoloji geliştirme ve üniversite-sanayi işbirliği mekanizmaları, teknoloji tabanlı girişimciliği ve erken aşama girişimleri her zaman desteklenirken, bu yıl sistem değişikliğine gidilerek, 10 farklı destek programı sadeleştirilerek ‘TEYDEB 2.0’ adıyla yepyeni bir destek programı hazırlandı.

10 bin proje için 8,3 milyar TL sağlandı

Kurulduğu tarihten 2017yılına kadar TEYDEB, 23 yıllık süreçte 10 bin proje adına 8,3 milyar TL destek sağlarken; destekler aracılığıyla 15 milyarlık AR-GE hacmi de oluşturuldu.

Snayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ‘’ 1 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla SADE bünyesinde açılan çağrıya başvuruda bulunacak projeler için 200 milyon TL’lik bir bütçe ayrılırken; yılsonuna kadar sanayicilerin ihtiyaçları kapsamında yeni çağrılar da açacağız. Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan ürün ve teknolojilere yönelik yerli geliştirilmesi için gerekli desteği vereceğiz. Bu hazırlanan destek programı kapsamında cari açığın azaltılacağını ve yüksek katma değere sahip ürünlerin üretilmesi adına da önemli bir katkı sağlanacağını düşünerek, sanayicilerimizle işbirliğine devam ediyoruz. Girişimcilere ya da sanayicilerimize sesleniyorum. Yeni bir ürün geliştirmek isteyenlere gerekli desteği vermeye hazırız.’’ açıklamalarında bulundu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.