1. Ana Sayfa
  2. DİĞER KREDİLER
  3. Senetle Kredi Veren Yerler

Senetle Kredi Veren Yerler

Senetle Kredi Veren Yerler

Senetle Kredi Almak

Öncelikle senetle kredi almak, bankadan kredi çekmek ile aynı değildir. Ayrıca senetle alınan kredilerin yaptırımları daha büyüktür. Bunlardan bazıları şöyledir,

  • Senetlerin vadeleri kredi taksiti gibi uzun tutulmaz,
  • Senet vadeleri krediyi veren yer ve kişiler tarafından belirlenir,
  • Ödenemeyen senetler karşılığında evdeki eşyalarda dahil olmak üzere her türlü mal ve eşyaya el koyulur,
  • Senetle kredi veren yerler herhangi farklı bir kurum tarafından denetlenemez. Bu durum da krediyi çeken kişiyi büyük bir sıkıntıya düşürür,
  • Senetle verilen krediler için parayı veren nokta istediği faiz ve komisyonu uygulayabilir,
  • Senetle kredi aldığınız nokta psikolojik olarak da sizleri olumsuz etkiler, korkutur ve tehdit edebilir,

Tüm bu sebepler aslında senetle kredi alınmasının ne denli tehlikeli olduğunu gözler önüne sermektedir. Genellikle bankalardan kredi çekemeyenlerin başvurdukları bu yöntemler sonucu binlerce kişi ne yazık ki büyük bir borç batağına sürüklenmiştir.

Senetle Kredi veren yerler

Senetle Kredi Almak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi notlarının kayıt altında tutulduğu kredi kayıt bürosu tamamen resmi bir yapılanmadır. Dolayısıyla resmi noktalardan, yani bankalardan almış olduğunuz kredilerin ödeme düzenine bakar. Dolayısıyla senetle kredi almak ile bu kayıt kuruluşlarının bir alakası yoktur. Çünkü senetle kredi veren yerler çoğu zaman yasla olmayan noktalardır. Ayrıca yasla olsalar dahi senetle alınan kredinin ödenmemesi kredi notunuzu etkilemeyecektir.

Senetle Kredi veren yerler

Senetle Nasıl Kredi Alınır?

Genellikle senetle kredi veren yerler internet üzerinden kendi reklamlarını yaparlar. Bankalardan kredi çekemeyen ve finansal zorluğa düşen kişiler bu kurumların iyi niyetine güvenerek senet karşılığında para alırlar. Ödemeler ve faizler parayı veren nokta tarafından belirlenir. Dolayısıyla parayı alan kişi sonradan karşısına çıkacak olan bir masraf ve komisyondan şikayet edemez. Ayrıca ödenen her taksit karşılığında senet geri alınır. Ancak bazı noktalar borçlu kişiyi zor duruma düşürebilmek ve ondan daha fazla para alabilmek adına senedi geri vermeyebilirler. Bu nedenle sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar değerlendirilmeli ya da BDDK tarafından denetlenebilen finans kuruluşlarından borç alınmalıdır. Aksi halde istenmeyen pek çok durum ile karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır.


Yorum Yap

Yorum Yap