1. Ana Sayfa
  2. BAŞARI HİKAYELERİ
  3. Sermayesi Yalnızca Fotoğraf Makinesiydi

Sermayesi Yalnızca Fotoğraf Makinesiydi

Sermayesi Yalnızca Fotoğraf Makinesiydi

 

Sermayesi Yalnızca Fotoğraf Makinesiydi

 

39 yaşındaki Jon Oringer, Shutterstock’un kurucusu ve New York’un meşhur teknoloji merkezi olan Silikon Mahallesi’nin ilk milyarderi olmuştur. Milyarder olmadan önce Oringer, 10 şirket daha kurmuştur. Shutterstock’u kurmaya karar verdiğinde fotoğraf ya da fotoğrafçılık alanında hiçbir deneyimi yoktu. Ona göre daha önceleri hep başarısızdı ve yine başarısız olacağını düşünüyordu.

Oringer’in, 2012 yılında borsaya açılan şirketi, şimdilerde 28 milyon fotoğraf, video, çizim ile büyük bir paylaşıma sahiptir. Tahmini olarak şirketin, %55’ten fazla hissesi olan ve senelik geliri 1 milyar doları geçiyor.

 

Sipariş Fotoğraf

Oringer’in söylediğine göre, bu şirketi açmadan önce internet sayfalarında kullanılan tarayıcılarda, istenmeyen pencerelerin açılmasını engelleyen uygulama için çalışıyordu. 2003 yılında Shutterstock fikrinin nasıl oluştuğunu şu şekilde ifade ediyor. Yazılım geliştiriyor ve insanlara aboneliklerini yeniletmeleri konusunda çalışmaktaydım. Mekanlar ve objeleri gösteren görseller üreten birkaç şirket bulunuyordu. Mesela Getty Fotoğraf, yalnızca haber ajanslarına uygun olan malzeme üretiyordu. Küçük şirketler için de basit fotoğraflar yaptırmak, çok pahalıya mal ediliyordu. Oringer, deneyimi olmamasına rağmen birkaç bin dolara fotoğraf makinesi alarak, ilan sitelerine konu mankenleri için ilan vererek bu işe başladığını anlatıyor.

 

Sermayesi Bir Fotoğraf Makinesi

New York sokaklarını dolaşıp, turistler için sıradan olmayan fotoğrafları aramaya koyulmuş. Başlarda 30 binin üstünde fotoğraf çekerek, Shutterstock sitesine yükledi. Müşteri çekebilmek için Oringer, Google Reklamlar gibi alanlara ucuz ilanlar vermeye başlamış. Dönüm noktasının ise, fotoğraf taleplerine yetişemediği zaman geldiğini söylüyor.

Bunların hepsini New York’ta, Manhattan’da gerçekleştirdi. Almış olduğu kamera ve kiraladığı ofis ile işe başladı ve gereken her şeyi tek başına yapıyordu. İleri ki zamanlarda işi büyütmeye başladığında, eleman olarak fotoğrafçı değil mühendis aldığını ifade ediyor.

 

Sanatçılar da Kazanıyor

Şimdilerde 150 ülkeden fazla 750 bin kullanıcıya fotoğraf satmaktadır. Shutterstock geçen sene karını %117 arttırıp, 47,5 milyon dolar kazandı. Sanatçının geleceği çok parlak görünüyor ve 2016 senesinde bu rakamları 6 milyar dolara çıkarmayı düşünüyor. Bu kadar çok başarılarına rağmen Oringer, asla servetinden bahsetmeyi sevmiyor. Ayrıca Oringer, bu zamana kadar üniversite de yazın yaptığı staj haricinde hiçbir işe girmemiştir.

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap