1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Yeni iş fikirleri içerisinde yer alan soğuk hava deposu kurmak bizim gibi birçok meyve ve sebze türünde üretim ve ihracatında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan bir ülke için oldukça karlı bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Kiraz vişne ve kayısı üretiminde dünyada birinci olan ülkemiz, çilek üretiminde ikinci, elma, nar ve domateste üçüncü, şeftali üretiminde altıncı sıradadır. Yıllık yaş meyve ve sebze üretimimizin 45 milyon ton civarında olduğunu düşünürsek, yıllık kazancın da 45 milyar olduğunu ifade edebiliriz.

Türkiye’de yıllık 65 milyar dolar tarımsal üretim gerçekleşiyor ve 35 bin işletme sayesinde ortalama 280 milyar dolarlık gıda üretimi yapılıyor. Bunların içerisinde sütten peynire, etten balığa, sebzeden meyveye birçok ürün özel soğutma sistemleri bulunan araçlar sayesinde taşınıp tüketiciye ulaştırılıyor. Bu nedenle gıda sektöründe soğuk depolara alışkın bir ülkeyiz. Ama son zamanlarda soğuk hava depolarının yeni gözdesi sebze ve meyveler oldu. Meyve ve sebzeler hasat sonrası uzun süre saklanabilmek için özel depolara ihtiyaç duyulmaktadır. Böylelikle arz dengesi oluştuğu için soğuk hava depolarına olan ihtiyaçta artmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Artan soğuk hava depolarına olan ihtiyaçtan dolayı iş fikirleri içerisinde olan soğuk hava depoları en fazla 2 yıl içinde kendisi amorti eden bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde artan meyve ve sebze üretimi rekor rakamlara ulaştığı için, bozulmadan saklanması adına soğuk hava depolarına ihtiyaç duyuluyor ve bu nedenle soğuk hava depolarına olan talep konusunda ciddi bir artış yaşanmaktadır. Yeni girişimciler, hemen bu ilgiyi değerlendirerek sektörde yer almaya başladılar. Özellikle ihtiyaç sıcak illerimizde daha fazla olduğu için, bu illerde soğuk hava deposu kurmak karlı işler arasında yer almaktadır.

Soğuk hava deposu sektörüne dahil olmak için en az 600 metrekare bir alana kurulmuş depo ile birlikte soğuk hava deposu makineleri ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda birçok şirket anahtar teslim şeklinde soğuk hava deposu kurulumu gerçekleştirirken, ortalama bir soğuk hava deposu kurmak için 100 bin TL’ ye ihtiyaç duyulurken; büyük bir hava deposu kurmak için 500 bin TL ‘den daha bir sermayeye ihtiyaç duyuluyor. 1000 metrekarelik bir soğuk hava deposu tüm malzemeleri ile birlikte yaklaşık 1,5 milyon TL’ye kurulurken, bu masraf 2 yıl içinde kendini amorti ediyor.

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Yarı Yarıya Hibe Var!

En karlı iş fikirleri arasında son dönemlerde yerini alan soğuk hava depolarına siz de sahip olmak istiyorsanız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından soğuk hava depo üreticilerine yönelik özel hazırlanmış düşük faizli krediler ile birlikte hibe destekleri de veriyor. Yalnız buradaki en önemli kriter ise kooperatifleşebilmek. Yani bakanlık tarımsal amaçlı kooperatifler için yatırım projelerini destekliyor ve düşük faizli kredi desteği sağlıyor. Kredilerin vade oranları belirlenirken kooperatif ortakları için yedi yıl, kooperatif tüzel kişiliği için 12 yıl süre ile veriliyor. Kalkınmada öncelikli olan bölgeler için % 15, diğer bölgeler için % 20 oranında kooperatifler tarafından öz kaynak katkı desteği isteniyor.

Bakanlık 2003-2013 yılları arası 22 ilde kurulan 46 kooperatif için soğuk hava deposu desteği verirken, bu destekler bu yıl için kooperatiflerin lehinde değiştirilerek sunulacak. Aynı zamanda kooperatifler kurulduktan sonra Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankası’ndan kredi kullanabilirken, oluşan faiz de Hazine Müsteşarlığı tarafından ödenecek.

Bakanlık, 2006 yılından itibaren devam ettiği Kırsal Kalkınma Yatırım Programı bünyesinde bireylere, kooperatiflere ve şirketlere kuracakları tarımsal ürünleri işletme, depolama ve paketleme ile ilgili tesislere yönelik % 50 hibe desteği sağlarken bu şekilde 64 ilde 319 soğuk hava deposunun Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı fonlarında da hibe programları bulunmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Maliyeti

Soğuk hava depoları, iş fikirleri 2018 yılı için büyük ilgi görürken, soğuk hava depolarının kuruluş amacı; bozulabilir nitelikteki tüm ürünleri üretim tarihinden başlamak üzere tüketim tarihlerine kadar soğuk odalarda muhafaza etmektir. Gıdalar böylece hem besin değerini kaybetmezken hem de tazelikleri korunmuş olur. Burada önemli olan her besin için muhafaza edilme derecelerinin farklı olduğunu bilmektir. Sandviç paneller kullanılır ve kullanılan sürgülü kapılar ile birlikte soğuk hava depolarından istenilen verim elde edilerek, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz.

Büyük ve küçük ölçekli işletmeleri, alanlarında bulundurdukları soğuk hava depoları sayesinde gayet profesyonel bir çalışma yürütür. Yani kullanılacak ya da saklanacak ürünler özelliklerine göre sınıflandırılarak; saklanacak koşulları ayarlanarak raf ömürleri uzatılmış olunur. Bundan dolayı da sizler de iş fikirleri içerisinden soğuk hava deposu kurmayı planlıyorsanız; kapasitenizi doğru olarak belirlemeli ve ondan sonra işlemlerin doğru yürütülmesi için gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

En çok merak edilen soğuk hava deposunun maliyeti sorusu olsa da, tek bir kalemde bir fiyat belirlemek çok zordur. Çünkü sizlerin taleplerine göre bu değişkenlik gösterir.  Kısaca kullanacağınız alanla birlikte başlangıç için bütçenizi gözeterek, kendi maliyetinizi kendiniz oluşturabilir ve yukarıda belirttiğimiz kredi ya da hibe seçeneklerinden faydalanarak, ödeme kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. Kalite her zaman sizin kazanmanızı sağlayacaktır.

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Gıda Sektöründe Soğuk Hava Deposu

Günümüz şartlarında yeni iş fikirleri içerisinde olan ve yaygın olarak kullanılan soğuk hava depoları ilk önce gıda sektöründe ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Yani sebze ve meyve saklamak amaçlı kullanım alanlarına sahip olan soğuk hava depoları et ve et ürünleri ile devam ederek, süt ve süt ürünleri ile balık ve deniz ürünleri olarak devam etmiştir. Hatta günümüzde tıbbi alanlarda bile soğuk hava depoları kullanılmaktadır.

Bunun için merkezi sistem yaptırarak, alanınızın tümünü soğuk hava deposu olarak kullanabilir ya da sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar bir bölümde soğuk hava deposu kullanımı yapabilirsiniz. Burada projelendirme aşamasında sizlerin talepleri dikkate alınacağı için ne istediğinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için +15 derecen başlayıp -5 dereceye kadar devam eden soğutma sistemleri bulunmakta karar verme süreci tümüyle size bırakılmaktadır.

Soğuk hava deposu kurulmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Ürünlerin il olarak soğuk hava deposuna girdiği sıcaklık,
 • Ürünlere yönelik en uygun olan soğuk hava depo içindeki sıcaklık,
 • Ürünlere ait paketlerin boyutu ve türü ile miktarları,
 • Ürünler ile birlikte taşımaya yönelik uygun kapı tipi,
 • Soğuk hava deposunun yalıtım durumu,
 • Soğuk hava deposunun boyutu olarak belirtilebilir.

Soğuk Hava Deposu Kurmak

Soğuk Hava Deposu Kullanım Alanlarından Nasıl Kazanılabilir?

Ne istediğinize karar verdikten sonra iş fikri olarak soğuk hava deposuna ve nasıl bir sistem istediğinize kara vermeniz gerekir. Sektör kendi içinde farklı kollara ayrıldığı için hangi kolda çalışacağınıza karar vermeniz doğru sistemin kurulması açısından önemlidir.  Soğuk hava depoları pastaneler, marketler, kasaplar, manavlar, tıbbi ürünler ve hatta laboratuarlar için bile kurulabilir olmakla birlikte her kurulumda farklı özelliklere bulunmaktadır.

Yapacağınız tercihler kaliteli hizmet ile birlikte uzun ömürlü bir sistem adına olursa her zaman birinci sınıf ürünleri kullanılır ve depolama sırasında kullanacağınız ürünlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız. Bu da kullanılan tüm ürünlerin uzun ömürlü ve sağlıklı kalmasını sağlayacağı için fire vermezsiniz ve çok daha fazla kar getiren işlere imza atarak çok daha müşteri sayesinde kar marjınızı yükseltirsiniz.

Kısacası kuracağınız soğuk su deposu;

 • Enerji tasarruflu,
 • Uzun Ömürlü,
 • Kullanışlı bir sisteme sahip olmalı ki istenilen verim sağlanarak ciddi rakamlar kazanabilirsiniz.

 


Yorum Yap

Yorum Yap