1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Solucan Gübresi İmalatı

Solucan Gübresi İmalatı

Solucan Gübresi İmalatı

Solucan Gübresi İmalatı

Son yılların en çok para kazandıran iş fikirlerinden olan solucan gübresi işine girmeyi planlıyorsanız, solucan gübresi veren bayiliklere iletişime geçerek; birçok profesyonel desteği ücretsiz alabilirsiniz. Ama tam tersi kendi başınıza sıfırdan solucan gübresi işine girebilir, kendiniz solucan gübresi üretimi yapabilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken bakım formüllerini doğru öğrenmenizdir yoksa ciddi anlamda zarar edebilirsiniz.

Solucan Gübresi İmalatı

Solucan Gübresi İçin Gerekli Malzemeler ve Maliyet

Solucan gübresi üretmek için bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan malzeme listesi;

 • 10.000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı

Fiyatı: 2.500 TL (adet fiyatımız 0,25 TL)

 • 1 adet ağırlığı 1 ton olan IBC su tankı (üstü kesilecek ve solucanlar içine konulacak)

Fiyatı: 200 TL – 250 TL

 • 3 aylık solucan maması 540 kg (kilogramı 2 TL)

Fiyatı: 1.100 TL

İlk başta 10.000 solucan ile başlayacağımızı düşünürsek, 4.000 TL gibi solucan gübresi üretimi için sermaye gerekmektedir. Burada verilen gübre fiyatı hem hayvansal hem bitkisel gübre karışımı olarak verilmiş olup, sadece hayvansal gübre solucanlar için kullanırsanız maliyet daha düşük olur.

Amacımız 1 yıl içerisinde 10.000 olan solucan sayımızı 16 katına çıkarmak ve solucan üretim tesisi kurabilecek konuma gelmektir. Daha da hızlı ilerlemek isterseniz, solucan sayınızı daha fazla tutabilirsiniz. Kırmızı Kaliforniya solucanlarını doğru besler ve nem ile ısı gibi değerlerini uygun olarak ayarlayabilirseniz; yılın dört mevsimi de solucanlar üremeye devam ederler. Her şey yolunda giderse de 1 yılda 16 kat çoğalarak sayılarını artırırlar.

Yani 10.000 solucanla işe başladığınız düşünülürse, 1 yılın sonunda 160.000 adet solucana sahip olabilirsiniz.

1 yıllık yani 12 aylık solucan gübre üretim projesinin nasıl ilerleyeceğini inceleyecek olursak;

Başlangıç: 10.000 adet solucan

1 adet su tankı

3 aylık 540 kg mama (kompost)

Üç ay sonra: 20.000 adet solucan

1080 kg solucan gübresi

Solucan sayısı 20.000 adet olduğu için 1 adet daha su tankına ihtiyacınız olacak. Böylelikle 2 adet üretim tankına sahip oluyorsunuz.

Elde edilen solucan gübrelerini hiç bekletmeden toptan olarak büyük vermikompost üreticilerine satarak, solucan maması ile yeni su tankını alabilirsiniz. Bu minik canlılar, kendi masraflarını karşılayarak sürecin devam etmesini sağlarlar. Aslında taze elde edilen solucan humusunun 3 ay dinlendirilmesi gerekir ki tarım alanlarında kullanılan solucan gübresi haline gelsin ama başlangıçta masrafları karşılamak için bu yöntem izlenebilir. Aynı zamanda solucan gübresinin yasal olarak satışının yapılabilmesi adına gerekli izinlerle birlikte şirket kurarak; ürünleri paketlemeniz gerekmektedir. En azından üretim tesisi kurulana kadar solucan humusunu toptan satabilir ve masraflarınız da çıkarabilirsiniz. En karlı iş fikirlerinden olan solucan gübre imalatı için sermaye gerekiyorsa kısa bir hesap yapabilir ve sermaye elde edebilirsiniz.

Solucan Gübresi İmalatı

Altı ay sonra: 40.000 adet solucan

2160 kg mama

İki tane daha su tankı almanız gerekiyor ve böylece 4 adet solucan besleme kasanız oluyor.

Dokuz ay sonra: 80.000 adet solucan

4320 kg mama

Dokuz ay sonra: 80.000 adet solucan

4320 kg mama

1080 kg solucan gübresi

4 tane daha su tankı almanız gerekiyor ve böylece 8 adet solucan besleme kasanız oluyor.

12 ay (1 yıl) sonra:  160.000 adet kırmızı Kaliforniya safkan solucanımız ve 2160 kg kadar da solucan gübreniz bulunmaktadır.

Artık su tankları sizin için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle üretim en azından ayaklı kasalarda yapılmalıdır. Bütçeniz varsa tam otomasyon sistemine geçebilirsiniz fakat yine de ayaklı kasalara ihtiyaç duyacaksınız. Peki bunlar için sermayeniz yoksa ne yapabilirsiniz?

60.000 adet solucanı tanesi 0.25 TL’den satabilirsiniz.  Bu da 15.000 TL yapar. 2160 kg solucan gübresini hiç bekletmeden kilogramı 2,5 TL’den satabilirsiniz. Ham kıvamda olması nedeniyle fiyatı düşük olmaktadır. Bu da 5.400 TL yapar. İlk başta gerekli masrafları da üretilen solucanlarının gübresini satarak karşıladığınız için 1 yılın sonunda cebinizden para çıkmadan 20.400 TL kazandınız ve 100.000 adette solucanınız oldu.

10.000 TL ile ihtiyacınız olan ayaklı kasaları rahatlıkla alabilir hatta daha fazla bile satın alabilirsiniz. Böylelikle hiç masraf yapmadan gübreleri ham kıvamda satarak 1 sene daha çalıştığınızda 1 milyon 600 bin solucanınız olur ve kurumsal kimliğe bürünerek, solucan gübrenizi kendiniz paketler ve satarsınız. Aynı zamanda ek gelir bile elde bilirsiniz.

Solucan Gübresi İmalatı

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl Beslenir?

Yeni iş fikirleri içerisinde oldukça popüler olan solucan gübre imalatı için bilinmesi gereken birçok püf nokta bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de solucanların nasıl beslendiğidir. Bunun için biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır. İnternet üzerinden separetörden geçmiş ahır gübresi ya da hazır solucan maması satan şirketler bulabilirsiniz. Eğer paranız varsa da hazır mama alarak solucanlarınızı besleyebilirsiniz ki bunu içinde yöntemleri yukarı da paylaşmıştık.

Seperatörden geçmiş hayvan gübresi kullanmanız daha kaliteli ve verimli gübre elde etmenizi sağlarken böyle bir şansınız yoksa, doğal yollarla fermente edilen hayvan gübresini mama yani kompost olarak kullanabilirsiniz.

Solucan Gübresi İmalatı

Solucanları Beslemek İçin Kompost Nasıl Hazırlanır?

İş fikirlerinden olan solucan gübresi imalatı için kazanç sağlamak adına başta biraz sabırlı olmak gerekir. Bu nedenle bazı şeyleri kendinizin hazırlaması da tasarruf etmenize katkı sağlayacaktır.

Kullanılacak hammadde; taze olan büyük baş hayvan gübresidir.

Kompost yapımında kullanılabilen materyaller;

 • Çimen ya da ot
 • Çeşitli ağaçların yaprakları
 • Mısır koçanlarının yaprakları ve sapı, buna ek olarak ise öğütülmüş koçan
 • Saman (sadece yulaf) arpa ve buğday
 • Kuşe ve boyalı kağıtlar harici karton, kağıt, talaş ya da gazete parçaları
 • Yonca
 • Ceviz kabuğu, fındık, taze ay çekirdeği ve fıstık (kabuklu ya da kabuksuz)
 • Pamuk işleyen fabrikaların bitkisel kalıntıları
 • Ay çiçeği üretimi yapan ve kimyasal kullanmayan fabrikaların atıkları
 • Çay posası (kahvehanelerden bolca bulunabilir)
 • Yumurta kabukları
 • Pancarın sapı veya yaprağı
 • Sebze ve meyve gibi mutfak atıkları (Yukarıda belirttiğimiz sebze ve meyve haricindekiler)

Solucan Gübresi İmalatı

Bunlara verilebilecek olan örnekler daha da çoğaltılabilir. Kısaca içerisinde asit ya da tuz ile kimyasal olmayan tüm bitkisel atıklar kompost yapımında kullanılabilir. Besin değeri yüksek bir kompost elde etmek için hem yaş hem de kuru bitkisel atıklar kullanmanız gerekmektedir.

Yaklaşık olarak kompost 32 gün içinde kullanılır duruma gelir ve bunu koyulaşan renginden anlayabilirsiniz. Öncelikle kompostu solucanlara azar azar verin ve sorun olup olmadığını kontrol edin 1 gün aç kalmakla solucanlar ölmez. Kompost miktarını solucan sayınıza göre 1 aylık yetecek kadar yapmanız uygun olmaktadır.

Hazırlanan Kompost Solucanlara Nasıl Verilir?

Solucanlara vereceğiniz kompost yani mama miktarı en fazla 10 cm olmalı ama en ideali 7 cm yani 4 parmak kalınlığındadır. Hazırlanan mamaları sakin bir şekilde solucan besleme kanallarına bırakın ve herhangi bir baskı uygulamadan kabarık kalacak biçimde yüzeye yayın. Solucanlar mamayı tükettikçe yüzeye doğru hareket ederler ve taze besine ulaşmak için yüzeye yakın 10-15 cm’lik bir alanda yaşarlar. Besleme tankı içerisinde nem oranı %80’nin altına düşmemelidir. Tankın içinden bir miktar kompost alarak nem miktarını kontrol edebilirsiniz. Kompostu alın ve elinizle sıkın su çıkıyorsa fakat damlama olmuyorsa nem oranı uygun demektir.

Solucan Gübresi Üretiminde Hasat Nasıl Yapılır?

Sabit kasalar içinde yapılan üretimde hasat yapmak için en ideal şekil delikli meyve kasalarıdır. Üretim kasaları tümüyle solucan gübresi ile dolunca, meyve kasalarına mama koyun ve en üste yerleştirin. Solucanlar bir süre sonra meyve kasalarına toplanacak ve böylelikle onları yeni üretim tankına alacaksınız.

Solucan Gübresi İmalatı

Aşırı Sıcak ve Soğuk Havalarda Ne Tür Önlemler Alınabilir?

Solucanların yaşam alanında yani kompost içindeki standart sıcaklık 21 derece olmalı ve bu denge sağlanırsa değişkenlik göstermezse solucanlar sürekli ürer ve gübre üretimine de devam ederler. Aşırı sıcak olduğu zaman kapalı alanda yeteri kadar hava sirkülasyonu sağlanırsa kompost sıcaklığı 28 dereceyi aşmaz ki bunun için üretim alanında kapı ya da pencere olması da bu sirkülasyon için yeterli olacaktır.

Kış aylarında ise tankın etrafını izole edilmelidir ki bunun için kullanabileceğiniz çok fazla izolasyon malzemesi bulunmaktadır. Bunları alma şansınız yoksa da eski battaniye ya da naylon brandalarla tankın etrafını sarmalısınız.

Aşırı soğuklarda da içeriye bir adet ampul sarkıtın ki zaten yüzeye yakın yaşayan solucanlar ampulün verdiği ısı ile ısınsınlar hatta ampulü sarkıtırken kestiğiniz su tankın bölümünü üzerine kapatın ama kabloları izole etmeyi unutmayın. Hava açısından az bir açık bırakmayı da sakına unutmayın. Klasik bir ampul kullanmanız aşırı ışık vereceği için solucanları rahatsız edecektir. Bunun için seramik ısıtıcı ampul kullanabilirsiniz. Bu ampul türü daha çok seracılık ile tavuk çiftliklerinde kullanılmaktadır. Aynı enerjiyi tüketmesine rağmen normal ampulden 3 kat fazla ısı veriyor ve 50 W’lık bir  seramik ısıtıcı ampul kullanımı üretim tankını rahatlıkla ısıtır.

Solucan Gübresi Kimlere Satılır?

Ek gelir kazanmanıza yardımcı olacak solucan gübre imalatı oldukça yaygın bir şekilde alıcı bulmaktadır. Çünkü tüm bitkiler için solucan gübresi kullanılabilir. Ciddi bir verim artışı sağladığı gibi kök hastalıkları en başta olmak üzere bitkileri savunma özelliği de bulunur.

Solucan gübresi daha çok seracılar ile meyve ve sebze üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Bunların dışında peyzaj şirketleri, fide üreticileri ve organik tarım yapan işletmeler tarafından da yoğun talep gören bir sektör olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Siz de böyle yerlere satış yaparak kazanç sağlayabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. insanların maaşı yetmeyince böyle ek gelir elde edebilecekleri işlere sarılıyorlar.
  ben de zamanında yapmayı düşünmedim değil, hatta bir dönem yaptım da. geliri flan baya iyi ama gerçek anlamada ilgilenmek gerekiyor…