1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak

Evde oturmaktan sıkılanlar ve aile bütçelerini daha da arttırmak isteyenlerin spor salonu açmak konusunda bizden öğrenmek istedikleri hususlar ile ilgili önemli bilgileri detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Spor Salonu Açmak Uygun Bir Yatırım mıdır?

Özellikle obezitenin arttığı ve büyük bir sağlık sorununa dönüştüğü günümüzde sadece diyet yapmak çözüm olmamaktadır. Bilinçli spor yapmak da bu sorunla mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında daha düzgün bir vücuda sahip olmak, formunu korumak ve bazı sağlık sorunlarını çözmek için de düzenli spor yapmak gerekmektedir.

Spor salonları özellikle kapalı bir mekanda olduğundan aşırı kilolu olanlar için, başkalarından sıkılmadan spor yapabildikleri mekanlardır. Kötü hava koşullarında spor düzeninin aksatılmadan yapılmasına da imkan veren bu salonlar, içerisinde bulundurduğu profesyonel alet ve makinelerle de çok geniş bir kitleye hitap edebilmektedir. Spora ihtiyacı olan bu kadar çok kişi varken, spor salonu açmak en uygun yatırımlar arasında bulunmaktadır.

Tam zamanlı olarak çalışmaya imkanı olanlar için spor salonu açmak daha uygun olmaktadır. Ayrıca spor salonu olarak kullanılacak bölge de çok önemlidir. Özellikle çalışan kesim gibi gündüz saatleri yerine gece spor yapma imkanları olanlar için, spor salonun yeri daha da önem kazanmaktadır. Açılacak spor salonu işlek bir cadde üstünde ve ulaşım kolaylığı sağlayan bir yerde olmalıdır. Karanlık ve izbe bölgelerde daha ucuz diye kiralanan salonlar, kullanıcılar tarafından güvenlik ve rahatlık açısından tercih edilmemektedir.

Yer seçiminden sonra is salonun bulunduğu kat ta önemlidir, havasız ve rutubet kokan zemin seviyesinin altında bulunan salonların maliyeti ucuz olmasına rağmen, kullanıcılara cazip gelmeyeceğinden tercih edilmemelidir. Bir diğer önemli konuda çok yakınlarında başka bir spor salonunun olmamasıdır.

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak için Gerekli Belgeler

Spor salonları, gençlik ve spor genel müdürlüğü tarafından yayınlanan spor salonu açma yönetmeliği doğrultusunda açılarak işletilebilmektedir. Bu yönetmelikte spor salonu açma şartları detaylı olarak açıklanmaktadır. Söz konusu şarlar arasında; salonun olması gereken ölçüler, soyunma odaları ve banyolar gibi birçok konu detaylı olarak bulunmaktadır. Ayrıca yönetmelik gereği spor salonunu işletebilmek için yetki belgesi istenmektedir. Yönetmelikte bulunan yetki belgesi formu ve antrenör sözleşmesi doldurulup imza ve kaşelendikten sonra, gençlik ve spor genel müdürlüğünü teslim edilerek yetki belgesi alınabilmektedir. Yetki belgesi alındıktan sonra ise, her yıl ücreti ödenerek vizesi yenilenmelidir.

Spor Salonu Açmak için Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Spor salonu açmak için antrenörlük belgesi almak veya bir antrenörle anlaşmak gerekmektedir. Eğer antrenöre para ödemek istenmiyorsa mutlaka her yıl açılan antrenörlük kurslarına katılarak antrenörlük belgesinin alınması gerekiyor. Beden eğitimi ve spor yüksek okullarından mezun iseniz bu kurslara katılmanız gerekmiyor. Antrenörlük kursuna katılmak için 18 yaşını doldurmak ve en az lise mezunu olmak gerekiyor. Kursu başarı ile bitirenler, Türkiye Vücut Geliştirme Fitness Federasyonu’ndan antrenörlük belgesi ve bu işi yaptığını belgeleyen lisansı alabilmektedir.

Spor Salonu Açmak için Devlet Desteği Var mıdır?

Son çıkan kanunlar gereğince yeni işletmecilere devlet tarafından uygun ödeme şartları ile kredi desteği verilmektedir. Ayrıca devlet bankaları tarafından 10 yıl vadeli uygun şartlarda bireysel iş yeri kredisi de sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra KOSGEB tarafından, girişimcilere 50 bin TL’ye kadar devlet bankası tarafından kredi de sağlanıyor. Bu destek ve kredilerden faydalanarak, spor salonu maliyetinin %75’ine kadar düşük faizli kredi alınabilmektedir.

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Spor salonu açmak için gerekli olan para miktarı birçok faktöre göre değişmekle beraber çok ucuza mal olmamaktadır. Bu nedenle birkaç ortak ve kredi desteği ile spor salonu açmak daha uygun olmaktadır. Genellikle içindeki aletler de dahil olmak üzere 200.000 TL’den başlayan fiyatlarla spor salonu açılabilmektedir. Sıfırdan bir spor salonu açmak yerine kurulu ve çalışan bir spor salonunu, müşteri potansiyeli ile devralmak bazen çok daha uygun maliyetlerle geçekleşmektedir. Böylece spor salonunu tanıtmak ve sıfırdan müşteri toplamak gibi konular da halledilmiş olmaktadır. Ayrıca belediyeye başvuru yapmak ve gerekli izinleri alabilmek daha kolay olmaktadır. Ayrıca bazı spor firmalarının bayiliğini alarak da spor salonu açılabilmekte, böylece maliyetlerin birçoğu ilgili firma tarafından karşılandığından daha uygun şartlar oluşmaktadır. Bu nedenle iyi bir araştırma yapılarak bu yöntem de seçilebilir.

Spor Salonu Açmak için Gerekli Evraklar

Spor salonu açmak için zorunlu olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Salonun adını ve yapılacak sporları belirten spor salonu açma dilekçesi
 2. Üç adet vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdan örneği
 3. Anlaşma yapılan masör, antrenör ve eğiticilerle yapılmış olan sözleşmenin, federasyon veya ilgili il müdürlüğünce tasdik edilmiş sureti
 4. Ticaret odasına kayıt edildiğine dair onaylı evrak
 5. Tesisin mimar tarafından onaylanmış 1/100 ölçeğinde vaziyet planı
 6. Belediyenin verdiği iş yeri açma raporu ve itfaiye raporları
 7. İl veya ilçe sağlık müdürlüğü raporu
 8. Vergi levhası ve kira kontratı fotokopisi
 9. Doktor, klinik veya sağlık memuru ile yapılan sözleşme

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak Maliyeti

Sağlıklı koşullarda ve yönetmeliğe uygun spor salonu açma maliyeti, şu alt başlıklardan oluşmaktadır:

 1. Salon kirası
 2. Yasal zorunluluk olarak ödenmesi gereken iş yeri açma masrafları
 3. Gerekli tadilat ve dekorasyon masrafları
 4. Spor salonunda bulunması gereken aletlerin maliyetleri
 5. Elektrik, su ve doğal gaz masrafları
 6. Tanıtım giderleri
 7. Antrenör, sağlık memuru ve eğitmen maaşları
 8. Kullanılan aletlerin bakım masrafları
 9. Müzik ve aydınlatma sistemi

Spor Salonu Açmak için Gerekli Aletler

Yönetmelik gereği olan ve belediyelerce istenen evrakların yanı sıra, spor salonu açmak için gerekenler arasında salonda bulunması gereken (zorunlu) aletler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 1. Mide ve bel kasları için: sit – ups ve romen chair mekik sehpaları, heyper extention ve çiftli twister
 2. Göğüs kasları için: düz ve bar koymalı bench sehpaları, ıncline, dicline ve ayarlı bench sehpaları, butter fly ve cable crossover
 3. Kanat kasları için: pulldown, chins ve rowing machine
 4. Omuz kasları için: multi press veya scholder press machine
 5. Kol kasları için: scot curl, uzun ve kısa bar ile değişik kilolarda serbest ağırlıklar (dumbell)
 6. Bacak kasları için: leg curl machine, leg extension, squat sehpası, leg press machine, hack squat machine ve total hip machine
 7. Baldır kasları için: standing calf machine ve seated calf machine
 8. Kalp sağlığı (cardio) için: nabız ölçerli bisikler ve nabız ölçerli yüyüş bandı (ikişer adet). Bu aletlerin miktar ve ağırlıkları yönetmelikte detaylı olarak belirtilmektedir.

Spor Salonu Açmak Karlı mıdır?

Spor salonu açıldığında gerekli malzemeler için ve birde aletlerin bakımı için masraf yapılmakta, diğerleri ise genel giderlerden oluşmaktadır. Özellikle üyelik üzerine yapılan anlaşmalar sayesinde spor salonları oldukça karlı bir yatırım olmaktadır. Bu kar oranları fitness ve plates gibi özel kurslarla da arttırılabilmektedir.

Spor Salonu Açmak ile İlgili Daha Detaylı Bilgilere Nasıl Ulaşabilirim?

Spor salonu açmak konusunda kararlı iseniz, aşağıda bulunan yorum kısmına iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Bu konuda uzman olan personel sizlere iletişim numaralarından geri dönüş yaparak, ücretsiz bilgi ile gerekli yardımları sağlayacaktır. Konu ile ilgili başka sorularınız da bulunuyorsa yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap