1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Stellar Lumens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar?

Stellar Lumens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar?

Stellar Lumens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar?

Stellar Lumens Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar?

Stellar Lumens, bir grup geliştirici tarafından, 2014 senesinde oluşturulan bir sanal para birimidir. Ripple’nin yaratıcısı Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kurulan Stellar Lumens, açık kaynaklı bir ağ olmakta. Para birimleri arasında devamlı değişim ve düşük maliyetli finansal servisler kurabilmesine olanak sağlar. Bankaları M-Pesa gibi ödeme alanlarına bağlayarak, finansal kuruluşların alanını ve ölçeğini yükseltmeyi sağlamaya çalışıyorlar.

Stellar Lumens Nedir Özellikleri Nelerdir Ne Kadar

Stellar Lumens Coin Nedir?

Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından 2014 senesinde kurulan açık kaynaklı bir yöntemdir. Danışma kurulu ve yönetim kurulu üyeeleri arasında, Patrick Collison, Joi Ito, Greg Stein, Sam Altman gibi birçok kişi bulunuyor. Ayrıca Stellar Coin prosedürü kâr amacı taşımayan ve ‘’Stellar Geliştirme Vakfı’’ tarafından desteklenir.

Stellar Lumens Nedir Özellikleri Nelerdir Ne Kadar

Tasarım

Açık kaynaklı bir protokol olan Stellar, sunucular yazılım uygulamasını çalıştırır ve diğer Stellar sunucularına bağlanır. İletişim kurabilmek için interneti kullanır, böylece değer değişim ağı oluşturulmuş olur. Sunucular bütün hesapların kaydını ağda toplar ve kayıtlar defter adı verilen veri tabanında depolanır.

Sunucular hesap bakiyesini harcamak ya da özelliğini değiştirerek, diğerine taşıyabilmek için transactions tavsiye eder. Bütün sunucular Konsensüs adında bir süreçle deftere hangi işlemin uygulanması gerektiği konusunda anlaşma yaparlar. Bu süreç düzenli aralıklar ile genelde 2 ile 4 saniyede olur. Her bir sunucunun defterinin eşit ve aynı kalabilmesine yardımcı olur.

Stellar Lumens Nedir Özellikleri Nelerdir Ne Kadar

Stellar Lumens Nasıl Çalışır?

Stellar, fiat para birimi cinsinden olan bütün ödemelere onay veriyor. Fakat Lumens- XLM adında kendi dijital para birimi de bulunur. Bu ismi geliştiriciler, Stellar ağını kendisinden ayırabilmek için tercih ettiler. Güvenlik tokenleri olarak DDoS, Lumens saldırılarına karşı olarak görev yapıyorlar. Stellar ağı, fiat para birimlerini aktarabilmek için kullanan kişilerin az bir tutarda Lumens- 0.00001 XLM harcama yapmaları gerekir. Böylece Lumens piyasaların küçük ya da daha az likit olduğu döviz çiftlerine yönelik işlemleri kolaylaştırır.

Stellar Lumens Nedir Özellikleri Nelerdir Ne Kadar

Stellar Lumens’in Özellikleri

Stellar zinciri, bütün kullanıcıların her hesapta en az 20 Lumens tutmalarını belirtir. Ayrıca bunların doğru olduklarından emin olmaları ve devamlı işlem akışı sürdürmesi gerekir. ‘’Lumens Konsensüs Protokolü – SCP’’ – Lumens işlemlerini kaydeden kapalı sisteme güvenmeden uzlaşmaya varmak için sistem oluşturur.

Dolayısıyla Stellar Lumens, ‘İş Kanıtına ya da Proof of Stake’ e dayanmaz. Bunun yüzden ‘Bizans Anlaşma Sistemine’ dayandığı belirtilir. Ağ geliştiricileri sistemi tamamlayabilmek için Lumens’i senelik %1’lik sabit artış oranıyla, enflasyona bağlı para birimi haline getirmeyi sağlamıştır.

Stellar Lumens Nedir Özellikleri Nelerdir Ne Kadar

Gerçek Dünya Uygulamaları

Yazılım şirketi Oradian, Nijerya’da yer alan mikro finans kurumları ile iletişim kurabilmek için Stellar Ağı’nı kullanmayı düşünüyor. 2016 yılının aralık ayında Hindistan, Batı Afrika ve Filipinler olmak üzere çok daha fazla ortaklık duyurusu yapıldı. Stellar ve IBM, 2017 yılının ekim ayında uluslararası para transferlerinin hızını arttırmak için beraber ortaklık kurdu.

Stellar Lumens Nedir Özellikleri Nelerdir Ne Kadar

Stellar Lumens Ne Kadar?

9 Aralık 2017 tarihinde Stellar Lumens, 0,13 dolar civarlarında seyrediyordu. 16.03.2018 saat 01:15 itibariyle 0,24 dolar değerindedir.


Yorum Yap

Yorum Yap