1. Ana Sayfa
  2. TAŞIT KREDİSİ
  3. Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kalabalıklaşan şehirler ve toplu taşıma araçlarının çoğu zaman yoğun olması nedeni ile bireyler hayatlarını idame ettirebilmek adına işe, okula, etkinliklere giderken sıklıkla kendi otomobillerini tercih ederler. Bir otomobil sahibi olmak ise aslında çok kolay değildir. Bugün ortalama bir otomobile sahip olabilmek için en azından 30 40 bin TL tutarında bir ödemeyi gözden çıkarmak gerekir. Gereklilikler ve beklentiler arttıkça ise bu ödemenin miktarı artmaktadır.
Pahalılaşan otomobil fiyatları ile birlikte tüketiciler de soluğu bankalarda almaktadır. Bankalar tüketicilere sağladıkları taşıt kredileri ile otomobil sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır.
Taşıt kredisi genel yapı itibariyle bireysel ihtiyaç kredisine benzer bir yapı taşır ancak burada ödeme doğrudan tüketiciye değil, otomobilin satın alındığı kanala temin edilir.
Miktar olarak sıklıkla bireysel ihtiyaç kredisinden daha yüksek bir meblağda olan taşıt kredisi için bankanın talep ettiği belgeler de farklılık göstermektedir. Bunların arasında kişinin gelir belgesini ibraz etmesi ve alınacak olan otomobile ilişkin evrakların ibraz edilmesi yer alır.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur

TAŞIT KREDİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR

Eğer bahsettiğimiz şartları yerine getirerek taşıt kredisi aldıysanız ve daha sonra nakdi sıkıntı yaşamaya başladıysanız aklınıza gelebilecek konulardan birisi taşıt kredisi ödenmezse ne olur olacaktır.
Bankalardan alınan kredilerin ödenmemesi durumunda akla ilk gelen husus kredi notunun düşüşüdür. Kredi notu gecikmelerden ve ödeme aksaklıklarından doğrudan negatif olarak etkilenir. Bu genel uygulamanın yanı sıra bir de hukuki süreç vardır ki, kişiler açısından en caydırıcı durum budur. O halde gelin birlikte bakalım taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusunun yanıtına;

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur

HUKUKİ SÜRECİN GERÇEKLEŞMESİ

Kullandığınız taşıt kredisinin ilk taksitini aksatmanız durumunda banka size bildirimde bulunacaktır ve ödeme hatırlatması yapacaktır.
İlk taksit sonrasında ikinci taksiti de geciktirmeniz durumunda sizden 30 gün içerisinde ödeme yapmanız talep edilecektir.
Üçüncü taksit ödemesi geldiğinde eğer hala ödeme gerçekleştirmediyseniz banka hemen bir yasal işlem başlatmayacaktır. Yaygın kanı ve düşünülen bu olsa da bankalar size üçüncü taksit sonrasında 7-10 günlük bir süre verecektir. Bu sürede üç taksit borcunu da ödemeniz gerekmektedir, aksi halde banka hukuki kanala durumu devredecektir ve bu noktada almış olduğunuz otomobili rehin alma hakkına sahip olan banka, bu uygulamayı gerçekleştirebilir. Böylelikle merak edilen taşıt kredisi ödenmezse ne olur sorusunu yanıtlamış olduk.


Yorum Yap

Yorum Yap