1. Ana Sayfa
  2. TAŞIT KREDİSİ
  3. Taşıt Kredisine BDDK’dan Düzenleme

Taşıt Kredisine BDDK’dan Düzenleme

Taşıt Kredisine BDDK’dan Düzenleme

Taşıt Kredisine BDDK’dan Düzenleme

Yeni bir otomobil sahibi olmak isteyenlerin yeterli nakdi olanaklara sahip olmamaları durumunda ihtiyaçları olan maddi desteği bankalardan alabilmeleri mümkündür. Bankalar, kredilendirme seçeneği olarak taşıt kredisi uygulamasını öne sürmekte ve böylelikle tüketiciler de ihtiyaçlarını kısa yoldan giderdikten sonrada taksitlerle bu borcu geri ödemektedirler.

Taşıt kredisi, sıklıkla tercih edilen bir kredi türü olmasının yanı sıra sıfır ve ikinci el otomobiller için farklı kredilendirme seçenekleri sunulmaktadır. Bu kapsamda bankalardan alınacak olan sıfır bir taşıt için; alınacak olan taşıtın fiyatının 50 bin TL’lik kısmı için %70 oranında, 50 bin TL’nin üzerindeki kısmı için ise %50 oranında kredi alınabilmekteydi.

Örnek olarak 40 bin TL ederi olan bir taşıt için bankalardan alınabilecek olan kredi miktarı maksimum 28 bin TL yani 40 bin TL’nin %70’i kadar olabilmekte, eğer taşıt 70 bin TL ederinde ise bu durumda da 35 bin TL (50 bin TL’lik kısmın %70’i) +10 bin TL (Kalan 20 bin TL’lik kısmın %50’si) olmak üzere 45 bin TL tutarında kredi kullanılabilmekteydi.

BDDK Oranlarda Değişikliğe Gitti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte taşıt kredisi kullanacak olanları sevindirecek bir gelişme yaşandı. BDDK’nın düzenlemesi sonrasında alınacak olan taşıtın artık 50 bin TL’lik kısmı için değil, 100 bin TL’lik kısmı için %70 oranı kullanılacak ve 100 bin TL’nin üzerindeki kısım için %50 oranında kredi verilecek.

Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren düzenleme sonrasında tüketiciler, taşıt kredisi kullanırken artık büyük ölçüde peşinat eklemek zorunda kalmaksızın taşıt sahibi olabilecekler.

Yeni düzenlemeye göre ise örnek olarak; 150 bin TL değerindeki bir taşıt için alınabilecek olan kredi tutarı 70 bin TL+25 bin TL yani 95 bin TL olacak. Eski düzene göre bu tutardaki bir taşıt için alınabilecek olan maksimum kredi tutarı ise 35 bin TL +50 bin TL olacaktı.

Bu düzenlemeye göre artık tüm bankalardan 100 bin TL’ye kadar olan taşıt kredileri için %70 oranında nakdi kredi alınabilecek.

Taşıt, konut ve diğer kredi türleri ile ilgili bilgi almak için BURAYA TIKLAYIN!


Yorum Yap

Yorum Yap