1. Ana Sayfa
 2. NÜFUS CÜZDANI
 3. TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik Nedir?

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir TC kimlik kartı bulunmakta. Bu kart her vatandaşa özel olarak tasarlanmıştır. Nüfus Müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra uygulanmaya başlamış bir yasadır. Tüm nüfus cüzdanlarında tüm şahsi bilgiler bulunur. Vatandaşlık numarası yer alır. Yapılan tüm resmi işler vatandaşlık numarası ile yapılır. Her vatandaşın vatandaşlık numarası kendine aittir ve vatandaşlık numarası herkesle paylaşılmamalıdır.

Vatandaşlık numarası olmayan bireyler yaşıyor olarak kabul edilemez, sistemde ölü olarak görünürler. Bu yüzden her yaşayan bireyin vatandaşlık numarası vardır. Bu numaralar kişilere özeldir. 11 rakamdan oluşur ve bu rakamların birbirleri ile bağlantısı bulunur. Türkiye vatandaşı olmayan kimseye TC kimlik numarası verilemez. Sadece Türkiye vatandaşlarına özgüdür. Hiçbir şekilde değişiklik gösteremez. Başka bir bireye verilemez. Vatandaşlık numarası verilme tarihi 2000 olarak bilinir. Bu yıllarda çıkan yasa ile birlikte yaşanan karışıklıklar ve bu karışıklıklardan kurtulmak adına tasarlanmıştır. Onay alması ile yürürlüğe girmiştir. Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu kartlara sahip olmuştur. Bu sayede her birey resmi olarak bir vatandaş olmuştur. Karışıklıklardan bu şekilde kurtulmak mümkün olmuştur.

TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik No Ne İşe Yarar?

TC kimlik numarası olmayan dönemlerde birçok karışıklık yaşanmıştır. İnsanlar lakaplarıyla tanınırmış. TC kimlik numarası ile her vatandaş kendine özgü bir ad ve bir soyadı alarak özgün hale gelmiştir. TC kimlik sayesinde bireyi tanımak için kişisel bilgilerine veya aile bilgilerine gerek duyulmadan tanıma işlemi sağlanır. TC kimlik ile doğum tarihlerinden günümüze kadar bireyin tüm bilgileri izlenebilir. Herhangi bir resmi işlemin oldukça kısa sürmesi de vatandaşlık numarası ile gerçekleşir. Tüm resmi kuruluşlarda geçerli olan vatandaşlık numarası hiçbir şekilde değişiklik göstermeyeceği için oldukça güvenilir bir unsurdur. Bu sebeple gizli tutulmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Yapılan her işlem için gereklidir. Vatandaşlık kartının ve numarasının olmaması bireyin yaşadığına dair hiçbir kanıtın olmadığı anlamına gelir.

TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik Kartına Nasıl Sahip Olunur?

2018 yılında yeni bir durum ile yeni TC kimlik kartları çıkarılmıştır. 2020 yılından sonra eski nüfus cüzdanları geçerliliğini kaybedecektir. Tüm Türkiye vatandaşları yeni TC kimlik kartını kullanmaya başlayacaktır. Bu karta sahip olmak için Nüfus Müdürlüğünden randevu almak veya randevu almadan gidip başvuruda bulunmak gerekiyor. Ancak randevu alan kişilere daha fazla öncelik tanınıyor. Yeni TC kimlik kartının çıkması ve vatandaşlara ulaştırılması bir hafta gibi bir sürede gerçekleşiyor. Bu yeni kimlikler birçok işleve sahip olarak kullanılabilecek. Yeni kimlik çıkartmayan vatandaşlar şuan için eski kimliklerini kullanabilir. Fakat 2020 yılından sonra tüm eski kimliklerin geçerliliği silinecektir. Tüm işlemler yeni çıkan kimlikler ile gerçekleşecektir. Kimlik başvuruları kısa sürede yapılmalıdır.

TC Kimlik Nedir?

Yeni Çıkan TC Kimlik Kartı Alma Şartları ve Aşamaları Nelerdir?

Her işlemde hızlı bir şekilde kullanılacak olan yeni TC kimlik kartları alınırken bazı şartlar göz önünde bulunduruluyor. İstenilen biçimde renksiz olarak bir vesikalık fotoğraf gerekiyor. Aşamalarında ilk olarak randevu almak vardır. Bu randevu Genel Müdürlük web sayfasından veya çağrı merkezleri tarafından alınabilir. TC kimlik kartı alınırken bazı kişisel sorular sorularak kimliğin gerçek sahibi anlaşılır. Ayrıca kartın ulaşacağı adres ve iletişim bilgileri istenir. Belirtilen adrese kimlik kartları yollanır. Alınan randevular alındığı gün içerisinde gerçekleştirilmelidir. Randevu alıp gitmeyen vatandaşların randevu günü ve saati geçtikten sonra randevu otomatik olarak iptal olur.

TC Kimlik Nedir?

Kimlik Kartı Başvuruları Nasıl Yapılır?

TC kimlik kartı alacak olan vatandaşlar ilk defa başvuru yapıyor ise nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi belgelerden bir tanesi ile başvuru yapabilir. Ayrıca bir adet vesikalık fotoğraf gerekir. Kimlik kaybolmuş veya çalınmış ise son altı ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf istenilir ve bazı sorular sorularak başvuru yapılır. Çıkarılan TC kimlik kartları başvuru yapan kişinin başvurusundan 7 veya 15 gün sonra kendisine teslim edilir. Teslimat verilen adrese yapılır.

Yeni Çıkan Kartların Avantajları Nelerdir?

Birçok işlevi bünyesinde barındıran yeni TC kimlik kartları sayesinde birçok işlem kısa sürede halledilebilecek. Tüm resmi işlemlerin süresi bu uygulama ile en aza indirgenecek. Bir elektronik imza yerine geçecek veya yapılan yasal olmayan her iş kolayca fark edilebilecek. Aynı zamanda yapılacak olan tatiller için pasaport ve vize yerine geçecek.

TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik Numarası Nasıl Sorgulanır?

TC kimlik numarasını öğrenmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Nüfus Müdürlüğü resmi web sitesine giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için bazı kimlik bilgileri gerekir. Nüfus cüzdanında bulunan seri no, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum yılı ve cinsiyet bilgileri istenir. Bu bilgiler girildiği zaman TC kimlik numarası öğrenilir. Kimlik numarası doğrulama işlemi de bu resmi web sayfasından gerçekleşir. Sayfaya girerek istenilen bilgiler yazıldığında ekranda doğrulama işlemi gerçekleşecektir. Böylece kimlik kartı numarası doğrulanmış olacaktır. Yapılacak bu resmi işlemlerin tümü Nüfus Müdürlüğü web sayfasından yapılabilir. Aynı zamanda e-devlet hesabına giriş yapılarak e-devlet üzerinden de bu işlemler gerçekleşebilir. E-devlet sayfası otomatik olarak Nüfus Müdürlüğü web sayfasına yöneltecektir.

TC Kimlik Nedir?

Kimlik Kartı Başvuruları Nasıl Takip Edilir?

Yapılan TC kimlik kartı başvuruları e-devlet üzerinden takip edilebilir. Giriş yapılan e-devlet sayfasından TC kimlik kartının nerede olduğu, hangi adrese ulaşacağı gibi takip bilgilerine ulaşılabilir. Adrese ulaşan kimlik kartını sadece kimlik kartının sahipleri teslim alabilir. Bunun dışında hiçbir yakını veya tanıdığı teslim alamaz. Bir başka yöntem ile 199 numarasını tuşlayarak takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Randevuyu aldığınız web sitesi üzerinden takip işlemi yapmakta mümkündür. Yapılan takip işlemi sonucunda kimlik kartının nerede olduğu öğrenilebilir. Ancak verilen adres bulunmazsa Genel Müdürlüğe gidilerek oradan alınabilir. Çünkü adres bulunamaz ise kimlik kartları Genel Müdürlüğe gönderilir. Buradan gidip alınmazsa yeniden başvuru yapmak gerekir. Bu da tekrar uzun ve zorlu bir süreç olur. Bu sebeple verilen adres tam ve doğru olarak verilmelidir. Ayrıca belirtilen adreste bulunmak gerekir. Aksi bir durumda kimlik kartı için tekrar başvuru yapmak gerekecektir.

TC Kimlik Nedir?

TC Kimlik Numarası Olmayan Vatandaşlar

Bir nüfus cüzdanına veya vatandaşlık numarasına sahip olmayan vatandaşların resmi olarak hiçbir kaydı bulunmaz. Kaybolan veya çalınan her kimlik için başvuru yapılması gerekir. Aksi bir durumda yapılan bütün işlemlerden kendisi sorumlu tutulacaktır. İşlenen bir suç, açılan bir şirket kendi adına göründüğü için sorumlu olan kişi eğer çalıntı ihbarında bulunmadıysa sorumlu tutulan kendisi olur. Bu sebeple kimlik kartları olabildiğince gizli tutulmalı ve olabildiğince korunmalıdır.

Kimlik kartı vatandaşın parmak izi konumundadır. Yapılan her işlem kişinin bünyesindedir. Bu kimlik kartı hiçbir şekilde başka bir vatandaş için geçerli olamaz. Yapılan evrak sahtecilikleri bu kimlik kartları ile anlaşılır. Yeni çıkan vatandaşlık kartları bu açıdan oldukça büyük önem taşımaktadır. Çip özelliğine sahip olan bu kart sayesinde yapılan bu sahtekarlıklar oldukça basit şekilde fark edilebilir. Bu yüzden çıkan yeni kimlik uygulamaları gizlilik esasına önem vermelidir. Her vatandaş gerekli olan evraklarla giderek başvurularını yapmalı ve vatandaşlık kartlarını almalıdır. Güvenlik konusunda yeni kimlik kartları büyük önem taşır.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. I do not know if it’s just me or if everyone else encountering issues with your blog.
  It appears like some of the written text in your content are running off the screen. Can somebody else please provide
  feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.

  Cheers