1. Ana Sayfa
  2. TC KİMLİK SORGULAMA
  3. TC Kimlik Sorgulama

TC Kimlik Sorgulama

TC Kimlik Sorgulama

TC Kimlik Sorgulama

Vatandaşlık numarası olarak da bilinen TC kimlik numarası Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzun yıllar devam ettirdiği mersis uygulaması hayata geçirilerek her vatandaşın nüfus cüzdanında bulunan bir numaradır. Bu numaranın nüfus cüzdanında yazmaması sonucu TC kimlik sorgulama yapılmaktadır.

TC kimlik sorgulama

Vatandaşlık Numarası (TC Kimlik No) Ne İşe Yarar?

Vatandaşların aynı ismi birden fazla kişinin alması sonucu ortaya çıkacak olan karışıklık önlenmiş olmuştur.
Bireyin kimlik testinin hızlı ve çok fazla uğraş gerektirmeden yapılmasını sağlar.
Birey doğduktan sonra verilen ve birey hayatını kaybedinceye kadar bütün işlerin tek bir numarada yürütülmesi ve kayıt altına alınmasını sağlar.
Kamu kuruluşları arasında bilgi alışverişinin hızlı ve doğru olmasını sağlar.

Vatandaşlık Numarası Nedir?

Vatandaşlık numarası ya da T.C. kimlik numarası 11 rakamdan oluşmaktadır. T.C. Kimlik numarası sadece Türkiye vatandaşlarına verilmekte ve kişiye özgü bir rakamdır.
TC kimlik numarasının ilk 10. rakamının toplamından oluşan sayının birler basamağı 11. rakamı vermektedir. Bu algoritma ile birçok farklı TC kimlik numarası ortaya çıkmaktadır. Ayrıca TC kimlik numarasının 1,3,5,7,9 rakamlarını toplamının 7 katı, 2,4,6,8 rakamlarını topladıktan sonra toplamının 9 katının birler basamağı 10. rakamı vermektedir. Bu algoritma ile birçok farklı TC kimlik numarası üretilmekte ve TC kimlik sorgulama kolaylık ile yapılmaktadır.

TC kimlik sorgulama

TC Kimlik Numarası ( Vatandaşlık Numarası ) Neye Göre Verilmekte?

Doğduktan sonra TC kimlik numarası yukarıda belirttiğim algoritmaya göre sistemden rastgele verilmektedir. Algoritma test edilerek sayının hatalı olup olmadığı kontrol edildikten sonra TC kimlik numarasına sahip olmuş olursunuz.

TC Kimlik Üzerinde Bulunması Gerekenler

Eğer 18 yaşını geçmiş iseniz hemen nüfus cüzdanı üzerine Nüfus Müdürlüğüne giderek bir vesikalık fotoğraf ekleyerek kimliğinizi yenilemelisiniz. Aksi taktirde o nüfus cüzdanının size ait olduğunu bilemeyecekleri için bazı zorluklar ile karşılaşabilirsiniz. Nüfus cüzdanı üzerinde seri numarası bulunmalıdır. TC kimlik sorgulama yaparak seri numaranızın da nüfus cüzdanında olmalıdır. TC kimlik sorgulama yaptığınız halde seri numaranız gözükmüyor ise size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek seri numaranızı alınız. TC kimlik sorgulama yaptığınızda aynı şekilde TC kimlik numaranız gözükmüyorsa nüfus müdürlüğüne giderek size ait olan TC kimlik numaranızı alınız ve sisteme kayıt olunuz. Nüfus cüzdanı üzerinde adınız, soyadınız, baba adı, anne adı, doğum yılı, cinsiyet, il, ilçe, cilt no, aile sıra no, birey sıra no bulunması gerekmektedir. Ayrıca doğum yeri ve medeni durumu gibi bilgilerde yer almaktadır.

TC kimlik sorgulama

TC Kimlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik kimlik doğrulama sistemi ile kullanılmaya başlayan bu uygulama sayesinde artık TC kimlik sorgulama yapılabilmektedir. TC kimlik sorgulama işlemini yapmak için mevcut arama motorunuzu kullanarak arama kısmına TC kimlik sorgulama yazıp arama yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet mobil uygulaması üzerinden ve internet tarayıcısı üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki mevcut arama motorunuz üzerinden TC kimlik sorgulama yapmak istiyorsanız arama sonuçları sayfasından ilk sayfaya girerek gerekli bilgileri doldurarak TC kimlik sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. İlk sayfaya girdiğinizde sizden bazı bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Eğer bilgileri doğru girmezseniz sistem birkaç yanlış denemeden sonra sizin bir yabancı olduğunuzu ve aslında yanlış şeyler yapmak istediğinizi düşünerek sizi bloke edecektir.
Bu yüzden sisteme giriş yaparken tüm bilgileri doğru olarak yapmalısınız aksi taktirde işleminiz bloke olacaktır ve uzun bir süre işlem yapmanız imkansız hale gelecektir. Sistemde sizden istenilen bilgiler nüfus cüzdanı üzerindeki adınız, soyadınız, baba adı, anne adı, doğum yılı, cinsiyet, il, ilçe, cilt no, aile sıra no, birey sıra no bilgileridir bu bilgileri doğru girerek TC kimlik sorgulama işlemine devam edebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra ben robot değilim seçeneğini de işaretlemeniz gerekmektedir. Çünkü sizin yerinize geçmek isteyen sizin tc kimlik numaranız ile işlem yapmak isteyen kötü amaçları olan insanlar olmadığını doğrulamak için bunu yapmanız gerekmektedir. Ben robot değilim işaretine tıkladığınızda size bazı sorular yöneltilecektir. Bu soruları eğer ki yanlış girerseniz sistem sizin TC kimlik sorgulama yapmanıza izin vermeyecektir. Bu bilgileri doğru cevapladıktan sonra doğrula seçeneğine tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

TC kimlik sorgulama

E-devlet Mobil Uygulaması Üzerinden TC Kimlik Sorgulama

E-devlet mobil uygulaması üzerinden TC Kimlik sorgulama yapmak için ilk önce yapmanız gereken Postaneye giderek e-devlet sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Sisteme kayıt olduktan sonra size verilen şifre ile sisteme giriş yapmalısınız ve ilk girişinizi yaptıktan sonra size verilen şifreyi kimse ile paylaşma malısınız. Çünkü bu şifre ile sizin yerinize birçok kişi işlem yapabilir ve sizin haberiniz olmadan bir çok sistemde kaydınız çıkmaktadır. Ayrıca size verilen şifreyi yazmakta yada hatırlamakta zorlanıyor iseniz ilk girişin ardından şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifrenizi değiştirdikten sonra yine bu şifreyi kimse ile paylaşmayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi unuttuğunuz taktirde tekrardan şifreyi yenilemek için e-posta ve telefon ile doğrulama yapmalısınız aksi taktirde şifrenizi tekrar almak için PTT’ye gitmeniz gerekmektedir. Telefon numaranızı ve e-posta adresinizi doğru yazmayı unutmayınız.

TC kimlik sorgulama

Sisteme Giriş

Sisteme girmek için ilk olarak telefonunuza e-devlet uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra sistemde TC Kimlik sorgulama araması yaparak TC kimlik sorgulama sistemine ulaşmış olursunuz. Sistemden güvenli çıkışa tıklayarak istediğiniz zaman çıkış yapabilirsiniz. Dilerseniz sistemden çıkış yapmayarak sistemi her zaman açık tutabilirsiniz. Ancak sistemi açık tuttuğunuz zamanlarda dikkat etmelisiniz. Telefonunuz çalındığında ya da sizin istemediğiniz birilerinin eline geçmesi durumunda E-devlet uygulaması üzerinden sizden habersiz işlemler gerçekleştirilebilir. Bunun için her zaman sisteme tekrar tekrar giriş yaparak kullanınız.

TC kimlik sorgulama

TC Kimlik Sorgulama Hatası

TC kimlik sorgulama sırasında hata alıyor iseniz sistemden çıkış yaparak ya da tarayıcınızı baştan başlatarak işlemi tekrardan gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Çünkü sistem hata verdiğinde sürekli aynı şekilde giriş yapmak sistemin sizin bir robot olduğunuzu düşünmesine sebep olacaktır. Sistemden çıkış yaptıktan sonra girdiğiniz tarayıcının ya da mobil uygulamanın internet bağlantısının olup olmadığını kontrol ediniz.
Bunları gerçekleştirdikten ve gerekli işlemleri kontrol ettikten sonra TC kimlik sorgulama işlemini tekrar başlatınız. Bilgileri doğru girerek tekrardan bir hata oluşmasını engelleyiniz. Eğer ki hiç bir hata olmadığı halde sistem hala hata veriyor ve sisteme ulaşamıyor iseniz TC kimlik sorgulama sayfasından sizden kaynaklı olmayan hatalar olabilir. Bunun için belli bir süre beklemeniz gerekebilir. Belli bir süre bekledikten sonra bile aynı hatayı almaya devam ediyorsanız başka tarayıcılardan girmeye çalışınız. Ancak buda bir çözüm olmuyor ise TC kimlik sorgulama sayfasındaki iletişim bilgilerine tıklayarak onlara bir mesaj göndererek sistemde bir hata olduğunu belirten bir mesaj gönderebilirsiniz. Eğer ki sizden kaynaklı bir hata var ise nüfus müdürlüğüne giderek bu hatanın nereden kaynaklandığını öğrenmeye çalışınız. Aksi taktirde sisteme erişiminiz engellenmiş ise sizden başka birileri sizin bilgilerinize ulaşabilir.

Kaç Kişiye TC Kimlik Numarası Verilebilir?

TC kimlik numarası oluşturulan kombinasyon ile 900 milyondan fazla vatandaşa TC numarası verilebilir. Daha önceden ölmüş olmasına rağmen TC numarasına sahip olmayan vatandaşlara bile TC numarası verilmiştir.


Yorum Yap

Yorum Yap