Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Banka ürünlerine sahip olan milyonlarca kişiye karşı yapılan dolandırıcılık işlemlerinin sonu gelmiyor. Özellikle belli bir data içinde yer alan kişiler dolandırıcıların hedefinde daha sık yer alıyor. Bu kişilerin ortak özellikleri ise şöyle;

  • Eğitim düzeyi düşük olanlar,
  • 50 yaş ve üzerinde olanlar,
  • Yüklü miktarlarda kredi kartı kullananlar ve hesaplarında para olanlar,
  • Bankaları ile sık sık telefonda görüşmeyenler,
  • Daha önce kredili ürün kullanmış olanlar,
  • İnternet bankacılığı kullananlar,

Bu kişiler dolandırıcıların hedefinde yer almaktadır ve sık sık dolandırıcılar tarafından taciz edilebilmektedir. Bu kişilerin özellikle kart ile yaptıkları alışverişlerin fişlerini parçalamadan atmamaları ve internet üzerinden fiziki kart numaraları ile işlem yapmamaları gerekmektedir.

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Sigorta ve Dosya Masrafı İadesi

Dolandırıcıların en sık kullandıkları yöntemler arasında sigorta ve dosya masrafları yer alıyor. Yani daha önce kredi çekmiş kişiler belli bir data ile taranıyor ve bu kişileri arayan dolandırıcılar kendilerine sigorta ve dosya masrafların iade edeceklerini iletiyorlar. Bazen bir banka gibi bazen ise gönüllü bir kuruluş gibi arayan bankalar tüketicilerden kart numaralarını talep ediyorlar. Kart numaraları iletildiği an itibari ile soygun işlemi de başlamış oluyor.

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat

Yapılan Poliçenin İptali Bahanesi

Tüketicileri arayan bazı dolandırıcılar ise, kart sahiplerine bir poliçenin varlığından söz ediyor. Aslında bunun bir göz korkutma yöntemi olduğu çoğu insan tarafından bilinmekte. Poliçenin iptal edilmesi ve ödenen tutarın geri iade alınmasını isteyen kişiler kart numaralarını karşı tarafa iletiyor. Ayrıca dolandırıcı kişiler kart sahiplerini, kart numaralarını vermedikleri takdirde yeniden bir poliçe düzenleyeceklerine dair korkutabiliyorlar. Israrcı ve baskın bir tavır takınan dolandırıcıların ağına düşen tüketiciler ise yüklü miktarlarda borçlar ile karşı karşıya kalıyorlar.

Dolandırıcılardan Korunmak İçin

Öncelikle bu tarz bir telefon alındığında korkulmamalı, sakin davranılmalı ve hat sonlandırılmalıdır. Eğer emin olunmayan bir durum söz konusu ise hemen banka aranmalı ve durum aktarılmalıdır. Dolandırıcılar banka numaralarını kopyalayarak da arama gerçekleştirebilirler. Bu tarz durumlarda asla kart numarası paylaşılmamalıdır. Çünkü hiçbir banka sizlerden kart numarası talep etmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.