Temettü Nedir? Nasıl Belirlenir? Temettü Verimliliği Nasıl Olur?

Temettü Nedir? Nasıl Belirlenir? Temettü Verimliliği Nasıl Olur?

Temettü Nedir? Nasıl Belirlenir? Temettü Verimliliği Nasıl Olur?

Borsada uzun vade işlem yapan yatırımcıların en fazla dikkat ettikleri ayrıntılardan biri de temettüdür. Temettü kelimesinin Türkçe karşılığı kar payıdır. Şirketin elde ettiği kardan yatırımcılarına dağıttığı paya verilen isimdir. Bu pay, nakit karşılık olduğu gibi hisse olarak da dağıtılabilir.

Temettü Nedir Nasıl Belirlenir Temettü Verimliliği Nasıl Olur

Temettü Nasıl Alınıyor? Neye Göre Belirleniyor?

Öncelikle temettü dağıtılan hisse senedine sahip olmanız gerekmektedir. Temettü dağıtılacağı gün ve miktar şirket karar aldığında KAP (Kamu Aydınlatma Platformu) bildirim yaparak ilan eder ve sizde elinizdeki hisse senedi oranında temettü alırsınız. Çok nadir durumlarda bir kısmı nakit bir kısmı hisse senedi olarak temettü dağıtıldığı da görülmektedir. Konuyu iki örnek ile açıklayalım;
A şirketi temettüsünü nakit olarak dağıtma kararı alıyor. 31.05.2018 tarihinde KAP’a bildirim yaptığını düşünelim. Bu açıklama da şu bilgiler yer alacaktır; “Firmanın 2017 yılı karından ortaklarına dağıtılmasına verilen toplam tutar Y Türk Lirası, hisse başına düşen temettü ise X TL olacaktır, temettü dağıtım tarihi 01.07.2018 olmasına karar verilmiştir”. Bu bilgiler ışığında yatırımcı 01.07.2018 tarihinde elinde olan A şirketi hisse senetlerinin her biri için X TL alacaktır. Elinde eğer 100 adet varsa 100 * X TL kazanacaktır.
B şirketi temettüsünü hisse senedi olarak dağıtma kararı alıyor. Gene aynı şekilde KAP’a bildirim yapılacak aynı bilgiler ama sadece Y TL değil Y adet hisse senedi, hisse başına düşen temettü oranı ise X adet hisse olacaktır. Temettü günü geldiğinde yatırımcı hesabında para değil yeni gelen hisseler görecektir. Elinde gene 100 adet hisse olduğunu düşünürsek 100 + (100 *X adet) hisse hesabında olacaktır.
Temettü şirketin yıllık olarak elde ettiği karın vergi gibi giderlerin tamamını düştükten sonra kalan net karın %20 sinden daha az olmamak koşulu ile hissedarlarına temettü olarak dağıtır.

Temettü Nedir Nasıl Belirlenir Temettü Verimliliği Nasıl Olur

Temettü Verimliliği Neden Önemlidir?

Öncelikle şunu belirtelim dağıtılan temettü net kardan, temettü verimliliği brüt kardan hesaplamalar yapılmaktadır. Temel olarak temettü verimliliği uzun vadeli yatırımcılar için bir yıllık değil her senenin ortalaması alınıp ne kadar verimli olduğuna bakılır. Temettü verimliliği %10 olduğunu varsayarsak eğer şirket %10 temettü veriyorsa yapmış olduğunuz yatırımın daha ilk yıldan %10 kadarını geri kazanmış olursunuz.
Temettü verimi formülü ise;
Temettü Verimi = Yıllık Hisse Başı Ödenen Brüt Temettü / Şimdiki Fiyatı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. comment dedi ki:

  Quelles séries et quels films en France ?

 2. gittigidiyor satış iptali dedi ki:

  After going over a handful of the blog articles
  on your blog, I honestly appreciate your technique of writing
  a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near
  future. Please visit my website too and
  let me know how you feel.

BİR YORUM YAZ