1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Tobacco Nedir? Tobacco Shop Nasıl Açılır?

Tobacco Nedir? Tobacco Shop Nasıl Açılır?

Tobacco Nedir? Tobacco Shop Nasıl Açılır?

Tobacco Nedir? Tobacco Shop Nasıl Açılır?

​​​​​​Yeni bir iş fikri olan Tobacco shop ile para kazanıp, gelir elde etmek istiyorsanız aradığınız tüm detaylara bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Paylaşımımızda bu sektöre girmek isteyenlerin neler yapması gerektiğine ve hangi aşamalardan geçeceğine yer vermekteyiz.

​​​​​​Tobacco, ek iş arayanların ya da yeni bir iş arayışında olanların mutlaka değerlendirmesi gereken bir sektördür. Geliri hizmet kalitesine göre oldukça yüksek seyreden bu sektör, uzun vadeli bir iş imkanı sunmaktadır. Tobacco shop hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar ve daha fazlası için yazımızdan faydalanabilir, canlı destek alabilirsiniz.

Tobacco Nedir?

İngilizce bir kelime olan Tobacco’nun Türkçe’si tütündür. Tobacco yani tütün patlıcangiller familyasından bir bitkidir. Sigara yapımında kullanılmaktadır. Fabrika üretimi sigaraların içerisine koyulan tütün, sararak içmek isteyenler için de ayrı bir şeklinde satılmaktadır. Yaklaşık 1 yıllık bir ömre sahip olan tütün bitkisi, devlet kontrolünde yetiştirilmektedir. Sigara yapımında kullanıldığı için ülkemizde üretimi serbest değildir. Tütün üretimi için devlet izni olmalıdır. Aksi taktirde tütün yetiştiriciliği suç teşkil eder.

Tobacco Nedir Tobacco Shop Nasıl Açılır (3)

Tütünün Tarihi

Tütünün ilk çıkış yeri Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika’nın yerlileri olan Kızılderililer ilk kez tütün üretmiştir. Tüm dünyaya da buradan yayılmıştır. Kızılderililerin içtiği bu tütüne tobaco ya da tombac adı verilirdi.

İlk olarak Avrupa ülkelerine yayılan tütün ile dünya ülkelerinin tanışması yaklaşık olarak 1500’lü yıllardır. Osmanlı Devleti’nin tütün ile tanışması ise 1600’lü yıllar olarak bilinmektedir.

Tütün Bitkisinin Özellikleri

Pembe renkli çiçekler açan tütün bitkisinin ortalama boyu 0.5 ila 1.5 metre arasındadır. Dik gövde sahip olan tütün bitkisinin yaprakları çok kısa bir sapa sahiptir ya da sapı hiç yoktur. Yaprakları oval şeklindedir. İri yapraklara sahip olan tütün bitkisinin kendisine has bir kokusu vardır. Yaprakları yapışkan ve tüylü bir özelliktedir. Yaz aylarında çiçek açan tütün bitkisi tek yıllık bir bitkidir.

Tütün Üretimi

Dünyada üretilen tütün miktarı yıllık yaklaşık olarak 6 ila 7 milyon ton arasında değişmektedir. Bu üretimin yaklaşık üçte birini Çin Halk Cumhuriyeti yapmaktadır. Dünyanın en büyük tütün üreticisi olan Çin’i Brezilya ve Hindistan takip etmektedir. Ülkemiz ise tütün üretiminde 5. sıradadır.

En çok tütün üretimi yapan ülkeler:

 1. Çin
 2. Brezilya
 3. Hindistan
 4. Amerika Birleşik Devletleri
 5. Türkiye
 6. Endonezya
 7. Yunanistan
 8. Arjantin
 9. İtalya
 10. Pakistan

Tobacco Nedir Tobacco Shop Nasıl Açılır (3)

Türkiye’de Tütün Üretimi

Ülkemizde çoğunlukla şark tipi tütün yetiştirilmektedir. İyi kaliteli olan bu tütünün tarımı İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır. Ayrıca Samsun, Bafra, Amasya, Bolu, Keşan, İzmit, Muş, Malatya, Hakkari, Diyarbakır, Söke, Manisa gibi yerleşim yerlerinde de tütün tarımı yapılmaktadır.

Yetiştirilen tütün bitkisinin sigara olarak kullanıma hazır hale gelebilmesi için bir takım işlemlere tabi tutulmaktadır. Fabrikalarda kıyılarak sigara kullanımına hazırlanan tütünün geçtiği aşamalar:

 1. Balyalı tütünler fabrikaya ulaşır. Bu tütünler yaklaşık olarak %8-10 oranında neme sahiptir. Dolayısıyla kontrolsüz bir şekilde ufalanacak seviyededir.
 2. Nem oranı düşük olan tütünlerin nem oranı arttırılır. Bunun için önce şoklama yapılır. Şoklama ile gözenekleri açılan tütün bitkileri yıkanır. Böylece nem oranı % 25 civarına ulaşır.
 3. Esneklik kazanan tütünler, 1 milimetre çapında parçalara kıyılır.
 4. Kıyılan tütünlere şok sıcak uygulanır ve tütünler şişerek patlar. Böylece dağılan tütünler daha geniş bir hacme ulaşır.
 5. Tütünler kimyasal özelliklerine göre ayrılıp hangi marka sigara üretilecek ise ona göre işleme alınır. Tütünler özelliklerine göre harmanlanır. Mühendisler tarafından üretilen sigara filtreleri ve sigara sarma kağıtları kullanılarak makinalarla sarılır.
 6. Sigarayı kendi kendine sarıp içmek isteyenler için de harmanlanan tütünler ayrı paketlenir.

Tobacco Ne Demek?

Tobacco, birçok AVM’de zincir halinde bulunan bir markadır. Firma, tütün ve tütün ürünleri satışı yapan şubeler zincirinden oluşmaktadır. Sarma tütün türlerini ve bunun için gerekli olan bütün malzemeleri bulunduran büfe tarzı kuruluşlara verilen isimdir. Tobaccolar da hazır sarılı halde istenilen tütünün temin edilebileceği gibi özel olarak sarmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu ekipmanları da bulabilmek mümkündür. Tobacco shop olarak da bilinen bu dükkanlar kar marjı yüksek ve popüler iş fikirlerindendir.

Tobacco Shop’ta Neler Bulunur?

Tobacco shop zincir şubeleri bulunan bir büfedir. Tobacco shoplarda satılan ürünler tütün ve türevlerine uygun malzemelerdir. Tütün ürünleri ve ekipmanlarına Tobacco shoplardan ulaşmak mümkündür.

Doğru bir Tobacco Shop’ta bulunması gereken ürünler:

 1. Tekel ürünleri
 2. Sigara
 3. Tekel bandrollü purolar
 4. Çakmak çeşitleri
 5. Küllük
 6. Sigara aksesuarları
 7. Kişisel tütün aksesuarları
 8. Çakmak gazları
 9. Pipo
 10. Çakmak için benzin
 11. Pipo tütünleri
 12. Tütün dekorasyon objeleri
 13. Sigara sarma kağıtları
 14. Sigara sarma cihazı

Tobacco Shop Açmak

Bu sektörde iyi bir para kazanmak için Tobacco shop açmak istediğiniz konum oldukça önemlidir. Genellikle AVM’lerde bulunan Tobacco Shop büfelerinin, çalışma alanı ve dekorasyonu da çok doğru yapılmalıdır. Ürünler müşterilerin kolaylıkla bulabileceği şekilde dizayn edilmelidir. Tobacco Shop çalışanlarının tütün konusunda ve ekipmanları hakkında detaylı bilgiye sahip olması da son derece önemlidir.

Tobacco shop açmak için sektörü iyi takip etmek gerekiyor. İleride çok iyi yerlere geleceği bilinen Tobacco sektörü yakın zamanda bandrollü olan yurtdışı sigara sarma kağıtları ile daha da gelişecektir. Ayrıca yine yurtdışından gelmesi beklenen ünlü tütünler de Tobacco sektörüne canlılık katacaktır. Doğru bir dekor, iyi bir hizmet ve sigara eksperi kalitesinde profesyonel çalışanlarla son derece yüksek gelir sağlanacak bir sektördür.

Tobacco Nedir Tobacco Shop Nasıl Açılır (3)

Bayilik Almak

Tobacco shop için bayi açmak ciddi bir maliyet gerektirmektedir. Bu gereken maliyet satılan ürünlere ve mekana göre değişkenlik gösterir. Fakat yaklaşık olarak bir fiyat vermek gerekirse en az 20 bin TL civarı bir maliyet söz konusudur. Girişimcileri beklemekte olan bir diğer şart da en az 20 metrekare bir alanın dükkan olarak kullanılmasıdır.

Bayilik işlem sırası şu şekildedir:

 1. Tobacco Shop açmak için ilgili resmi kurumlardan belgeler ve ruhsatlar temin edilmeli.
 2. Finansman ve bütçe hesaplanmalı
 3. Tobacco Shop’un öngördüğü yeterliliğe ve alana sahip dükkan bulmak
 4. Dükkan için gereken ekipmanlar (raf, soğutucu sistemleri, vitrin, tabelalar, güvenlik sistemleri, işletmenin dış düzenlemesi, ışıklandırmalar ve yazar kasalar gibi) temin edilmeli
 5. Kamu giderleri, işçi çalıştırma ve dağıtım hesaplaması
 6. Ayrıntılı iş planı

​​​​​Tobacco Shop Bayilik Nasıl Alınır?

Tobacco shop açmak için bayilik almak gerekiyor. İşyeri ruhsatını da büfe ruhsatı olarak almak lazım. Bunun için zabıta ve belediyeden gerekli evrakların temin edilmesi uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bununla birlikte muhasebeci tutmak da gerekiyor. Ayrıca bu süreçte önemli işlerden biri de TAPDK belgesinin alınmasıdır. Tütün ve mamullerinin yasal olarak satılabilmesi için TAPDK belgesinin alınması şarttır. Bunun için de odaya kayıt yaptırmak gerekiyor.

Sizlerde Tobacco shop açıp iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız konu ile ilgili uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye sahip profesyonel çalışanlarımıza aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz. Tobacco Shop açmak ve işletmek konusunda ücretsiz olarak yardım almak istiyorsanız yorum kısmına iletişim numaranızı yazmanız yeterlidir. Böylece çalışanlarımızdan ücretsiz olarak fizibilite ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Tobacco Shop aslında düşünülebilir tabi ama iyi bir sermaye gerektiriyor, Yazınızda 20.000 TL den bahsetmişsiniz ama bu sadece dükkan masrafı için gereken tutar. Yasal izin belgelerinin alınması, İşyeri Açma Çalışma Ruhsatı, bazı belediyeler itfaiye raporu bile isteyebiliyor. Bunların dosya takip ücretleri ve yasal harçlarını da düşündüğünüzde bu fiyat 2 katına çıkar. Bu yüzden her aşamayı en ince ayrıntısına kadar öğrenip öyle girilmeli bu işe.