1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Türkiye ekonomisine yönelik TOBB ve TÜSİAD’dan ortak açıklama!

Türkiye ekonomisine yönelik TOBB ve TÜSİAD’dan ortak açıklama!

Türkiye ekonomisine yönelik TOBB ve TÜSİAD’dan ortak açıklama!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlikte Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından, Türkiye ekonomisine yönelik yapılan ortak açıklamada, ‘’Hükümetin açıkladığı ekonomik programların hedefleri ve alınan önlemlerin istenilen başarıya ulaşması için iş dünyası destek olma yolunda kararlıdır. Türkiye’nin ekonomi temelleri sağlamdır ve böyle bir süreçte üretim ve istihdam kapasitesinin korunması çok büyük bir önem arz etmektedir.’’ ifadeleri kullanıldı.

Açıklama sırasında, Türkiye ekonomisi açısından hem küresel gelişmeler hem de iç dinamikler nedeniyle hassas bir dönem içerisinde olduğuna dikkat çekilerek, bu hassas olarak değerlendirilen durumun reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkisi olmaması adına gecikmeden gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi.

Süreç için atılması gereken adımlar açıklandı

Süreç için atılması gereken adımlar açıklanırken; ‘’ Merkez Bankası tarafından likidite yönetimi açısından dün atılan olumlu adımlarla birlikte, kurun belli bir istikrara kavuşması için sıkı bir para politikasına geçiş yapılmalı ve bu politikayı destekleyecek tasarruf tedbirlerini de içeren maliye politikası zaman geçmeden açıklanmalıdır. Enflasyonun kalıcı bir biçimde düşürülmesi için güven veren bir somut yol haritası en kısa zamanda hazırlanmalı ve en önemli ekonomik partner olarak görülen AB ile ilişkiler olumlu yönde düzenlenmeli ve eski olumlu çerçeveye kavuşturulmalıdır. ABD ve Türkiye mevcut sorunlarını stratejik ortaklık çerçevesi içerisinde diplomasi yoluyla ve acele olarak çözme konusunda çabalarına devam etmelidir. İş dünyası adına gerekli önlemlerin hızlı bir şekilde uygulanması sonucunda, ekonomimizin yeniden dengelenip; sürdürülebilir büyüme sürecine döneceğine inancımız da tamdır.’’ ifadeleri kullanıldı.

 


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesi 2. sınıf hukuk bölümü öğrencisiyim. Uzun zamandır haber editörlüğü yapmaktayım.

Yorum Yap