1. Ana Sayfa
  2. KREDİ ÇEŞİTLERİ
  3. Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Uygun Kredi

Uygun kredi, en basit anlamıyla kredi sahibinin amacına en uygun kredi olmakla beraber en az borçlanmaya sebeple olan kredi anlamına geliyor. Örneğin, 10000 TL. ayrı ayrı iki bankadan kredi çektiniz. Banka kredi taksitleri bittiğinde birisine toplam 13000 TL. diğerine 15000 TL. ödediyseniz sizin için uygun kredi fazladan 3000 TL. faiz borcu ödediğiniz banka oluyor. Tabi burada dikkat edilmesi gereken ekstra hususlarda bulunuyor. Özellikle kredi talebinde bulunurken bankanın yaptığı kredi kesintilerine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kesintilere göre en doğru karar verilmelidir.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Uygun Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şahıs ya da kurumlar kredi çekerken kendilerine en fazla sordukları sorunun başında ”En uygun kredi hangisidir?” geliyor. Çünkü herkes kredi taksitleri öderken çok zorlanmayacağı, zamanında ödeyebileceği, borçlanmasının çok olmadığı uygun kredi bulma ihtiyacı hissediyor. Ayrıca uygun kredinin en önemli özelliklerinden birisi de tüketici olarak ne kadar rahat ödeyebileceğimiz ile ilgili olan durumdur. Faiz ve yasal kesintileri uygun olmasına rağmen kredi taksitleri bizim ödeyememeğimiz kadar yüksek ise bu bizim için çok uygun bir kredi olmuyor. Uygun kredi arayan tüketicilerin dikkat etmeleri gereken temel başlıkları şöyle sıralayalım:

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Faiz Oranları

Bir kredinin uygun kredi olabilme şartı taşıyabilmesi için en önemli hususlarında başında o kredinin faiz oranları geliyor. Çünkü, faiz oranı sizin bankadan çektiğiniz kredinin geri ödemesinin ne kadar olacağının yani borçlanma durumunu anlatıyor. Bu sebeple kredi için çok borçlanmak istemeyen tüketiciler çektikleri kredinin faiz oranının olabildiğince düşük olmasına özen göstermeleri gerekiyor. Faiz oranı ne kadar düşükse borçlanmanın oranı da o derece düşük oluyor. Aynı zamanda kredi faiz oranının artması da kredinin borçlanma oranını aynı oran da fazlasıyla artıran bir etkiye sahip oluyor. Tabi kredi çekerken faiz oranları hiçbir zaman tek başına belirleyici etken olmuyor. Uygun kredi çekebilmek için dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kredinin banka tarafından yapılan yasal kesintileridir.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Kredi İçin Yapılan Yasal Kesintiler

Tüketiciler uygun kredi arayışlarına devam ederken kredi faiz oranları dışında dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de banka tarafından yapılan kredi kesintileridir. Tüketiciler genellikle uygun kredi adı altında sadece kredinin faiz oranlarına bakarak karar veriyorlar. Çünkü uygun kredi çekilirken talep ettikleri paranın aynısının ellerine geçeceklerini düşünürler. Oysa ki bankalar şahıs ya da kurumun yapmış olduğu kredi talebini onayladıktan sonra o ana paradan bazı yasal kesintileri yaparak tüketiciye bu krediyi veriyorlar. O sebeple tüketiciler kredi faiz oranları ile beraber uygun kredi için hangi bankanın en az yasal kesintiyi yaptığına da dikkat etmeleri gerekiyor. Bu yasal kesintiler, genellikle dosya masrafı ve sigorta masrafları oluyor. Bunlar da genellikle bankadan bankaya az da olsa farklılıklar gösterebiliyor. O sebeple kredi çekmeden önce bankaların kredi faiz oranları kadar yaptıkları yasal kesintilerin de öğrenilmesi daha sağlıklı uygun kredi çekmek için faydalı oluyor. Son zamanlarda dosya masraflarının yasal olmadığı gibi bir görüş olsa da artık bankalar tüketicilere el yazısı ile yazdırdıkları beyan sayesinde bunu tüketiciye geri ödemek zorunda kalmıyorlar.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

En Doğru Krediye Nasıl Karar Verilir?

En uygun kredi, kredi faiz oranı en düşük olan olmakla beraber aynı zamanda bankanın yaptığı yasal kesintilerinin de çok az bir tutarda olması gerekiyor. Bu ikisi çoğu zaman bir arada olmadığı için burada dikkat edilmesi gereken durum; bankaların kredi hizmetlerini karşılaştırılması gerekiyor. Çünkü bir bankanın kredi faiz oranı çok yüksektir ama yasal kesintileri düşüktür ya da başka bir bankanın kredi faiz oranları çok düşüktür fakat yasal kesintileri fazladır. Bu sebeple kağıt kalem alarak krediler arasında karşılaştırma yapılarak hangisinde elimize en fazla para geçeceği ve hangisinde daha fazla elimizden para çıkacağı düşünülerek en uygun kredi karar verilmesi gerekiyor.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Kredi Çekerken Kredi Notu Ne Kadar Etkili Oluyor?

Talep ettiğiniz kredinin tarafınıza verilmesinin en önemli faktörlerinin başında kredi notunuzun yüksek olması geliyor. Kredi notunuza göre de aynı zaman da uygun kredi araştırması yapmış oluyorsunuz. Çünkü her talep edilen kredi miktarı kredi notunuzdan dolayı size çıkamayabiliyor. Bu sebeple uygun kredi kararında kredi notunuz da çok fazla etkili oluyor. Hatta bazı bankalar kampanyalarında kredi notu belirli sınırın üstünde olan müşterilerine ekstra kredi faiz oranlarında düşüş sağlıyor. Bu da müşteri için daha uygun kredi anlamına geliyor.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Krediyi Ödeyemezsem Ne Yapmalıyım?

Müşteriler olarak her ne kadar uygun kredi kararınızı verip krediyi çekmiş olsanız da bazen zamanla kredinin çok da uygun olmadığını kredi taksitlerini ödeyemediğiniz de anlamış oluyorsunuz. Çünkü uygun bir kredi borçlanmanın az olmasının dışında sizin ödeyebileceğiniz tutarları da kapsıyor. Bu sebeple kredi vadesi geldiğin de kredi taksitini ödeyemezseniz ve bu devamlı olacak bir durum ise uygun kredi artık pek uygun olmuyor. Bundan dolayı kredi notu olumsuz etkilenmesi diye acilen banka ile iletişime geçilerek en uygun kredi için yapılandırmanın bankadan talep edilmesi gerekiyor.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Kredi İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Bankadan talep edecek olduğunuz kredi miktarı için bankaya giderek kredi talep formunu doldurabilirsiniz. Ama bundan önce banka sizden aylık ücretli olarak bir işte çalıştığınıza dair maaş bordronuzu ve primlerinizin ödendiğine dair belge isteyebiliyor. Bunlarla beraber başvuru yapılarak kredi notunuz gözden geçiriliyor ve kabul görürse uygun kredi tarafınıza temin ediliyor. Son zamanlarda banka kredileri için mobil aracılığı ile de başvuru yapılsa da banka her türlü bu evrakları sizden görmek için yine de talep ediyor. Özetle kredi için mobil uygulaması tercih edileceğine bankaya giderek bunu yüz yüze yapmak her zaman için en sağlıklı sonucu veriyor.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Birden Fazla Kredi Çekebilir miyim?

Kredi son zamanlarda tüketicilerin acil ihtiyaçlarını gidermek amacıyla en çok tercih ettiği yöntemlerin başında geliyor. Bu sebeple ihtiyacımızı karşılamak için çektiğimiz uygun kredi zamanla tekrar başka bir ihtiyacımızın olmasıyla beraber yine ihtiyaç duyulabiliyor. Böyle bir durumda çekeceğiniz kredinin ödeme şartlarına, ödeme miktarına ve vade sayısına göre talep etmeniz halinde size aynı ya da farklı bankadan tekrar uygun kredi çıkabiliyor. Burada önemli olan husus çektiğiniz kredileri ödeyebilecek durumunuzun banka tarafından görülebiliyor olmasıdır. Aksi halde hiçbir şekilde 1 kredi bile size verilmiyor.

Uygun Kredi Almak İçin İpuçları

Sonradan Kredi Yapılandırılabilir mi?

Tüketiciler belirli yasal kesintilere göre ve faiz oranlarına göre çektikleri krediden belirli bir zaman sonra memnun olmayabiliyorlar. Bu sebeple çoğunlukla daha uygun gördükleri başka bir kredi çekerken önceki kredilerini yapılandırabiliyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken husus en başta kredi sözleşmesi yaparken kredinin erken kapanması ya da yapılandırılması ile ilgili ceza yaptırımının olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bankalar bu tarz durumlarda önceki krediye göre daha fazla kar kazandıklarından dolayı bu tarz durumlara çok sıcak bakmıyorlar. Bu durumlar için kredi çekmeden önce ayrıca banka ile bu konunun da müzakere edilmesi tüketici için çok yararlı oluyor.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 ay önce

    geçen sene ihtiyacımdan ve ufak tefek borçlarımı kapatmak için devlet bankalarından birinden çekmiştim.
    bence kredi çekerken, faizden çok kesilen masraflara ve yapılan hayat sigortasına bakılmalı.