1. Ana Sayfa
  2. KREDİ HESAPLAMA
  3. Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank, tüketicilerin kredi taleplerine karşılık vermek, acil ihtiyaçlarını desteklemek, yatırım işlemlerinde onlara yardımcı olmak için Vakıfbank kredi hesaplama yöntemiyle bir kredi kampanyası düzenliyor. Tüketiciler, talep ettikleri kredi miktarını; kredi vadesi ve kredi faiz oranlarına göre
Vakıfbank kredi hesaplama işlemiyle bankaya yaptırıyor. Banka tüketicinin talep ettiği krediye, belirlenmiş kredi faiz oranlarını birleşik faiz oranıyla hesaplayarak belirli sayıda kredi vadesine bölerek kişiyle kredi sözleşmesi yapıyor. Vakıfbank’ın sunmuş olduğu uygun faiz oranlarıyla Vakıfbank kredi hesaplama kredi çekmek için bankaya başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuru bankanın istediği başvuru evrakları ile en yakın şubeye giderek de yapabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Vakıfbank Kredi Hesaplama Başvuru Evrakları

Vakıfbank’ın sunmuş olduğu Vakıfbank kredi hesaplama kampanyasından yararlanmak için en yakın Vakıfbank şubesine gidebilirsiniz. Şubeye giderken kredinizin başvurusunun yapılması ve banka tarafından onayının çıkması için belli başlı bazı evraklarla gitmeniz gerekiyor. Bu evraklar standart
Vakıfbank kredi hesaplama başvurusu için her banka tarafından belirlenen belgelerdir. Bu belgeler genel olarak her ay kaç TL maaş aldığınız gösteren aylık bordronuz, son altı ay boyunca kesintisiz olarak bir iş yerinde çalıştığınız gösteren sigortalılık belgesi ve şahsi bilgilerinizin bulunduğu bir adet nüfus hüviyetine gerek vardır. Bu belgeleri alan banka bunları tarayarak merkezi şubeye fakslıyorlar. Daha sonra merkez bu evrakları inceliyor ve uygun görülmesi halinde tüketiciye Vakıfbank kredi hesaplama sonucunda gerekli kredi onayı veriliyor. Tüketici talep ettiği krediyi genellikle en kısa süre olan mesai saatleri içinde çekebiliyor.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Vakıfbank Kredi Başvuru Yolları Nelerdir?

Vakıfbank kredisine başvurmak ve krediyi çekebilmek için pek çok farklı yol bulunuyor. Kredi için başta en yakın Vakıfbank şubesine giderek başvuru yapabilmekle beraber Vakıfbank kredi hesaplama yöntemiyle kredi için başvuracak tüketiciler internet bankacılığı ve sms yoluyla da kredi başvurusunda bulunabilirler. Özellikle Vakıfbank müşterisi olan tüketicilere eğer internet bankacılığından kredi başvuruları yapmaları halinde krediye onay verilirse anında bankadaki vadesiz hesaplarına aktarılıyor. Böylece hiç şubeye gitmeden talep ettiğiniz Vakıfbank kredi hesaplama kredisi hesabınıza aktarılıyor.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Onayı İçin Banka Hangi Kriterleri Kullanıyor?

Bankalar kredi talebinde bulunan tüketiciler için belirli sınırlardaki kriterlere bakarak bir cevap veriyorlar. Onay işleminde bankanın karar mekanizması olarak kullandığı 2 ayrı kriter bulunuyor. Bu 2 ayrı kritere de tüketicinin talebi uygun olması dahilinde merkez banka şubesi tarafından Vakıfbank kredi hesaplama onayı veriliyor. Kriterlerden ilki tüketicinin Vakıfbank kredi hesaplama ile belirlenen aylık kredi taksiti ile maaşının karşılaştırılmasıdır. Kredi taksitinin, aylık maaşının kaçta kaçına denk geldiği hesaplanarak uygun görülürse onay veriliyor. Banka tarafından belirlenen 2. kriter ise tüketicilerin geçmiş ekonomik durumlarını gösteren kredi notudur. Kredi notu, banka ile ticari işleme giren her türlü tüketiciye ait olan bir puan değerlendirmesidir. Bu not, tüketicinin bankalarla yaptığı işlemlerde ne kadar hassas ödeme yaptığını ve bunlara ne kadar dikkat ettiğini gösteren en önemli değerlendirme biçimidir. Bu sebeple kredi notunun en yüksek bazdan seyretmesi çok önemli bir husus teşkil ediyor.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kredi notu, ülkemizin en büyük ekonomik kuruluşlarından birer temsilci seçilerek oluşturulmuş Findeks adlı şirket tarafından belirlenen bir puandır. Kredi notu, adı verilen bu puan bankalarla ticari işlem yapan her şahıs ya da kuruma işlerini ne kadar düzenli olarak yaptıkları ile ilgili belirli kriterler göz önünde tutularak verilen bir değerlendirme puanıdır. Özellikle Vakıfbank kredi hesaplama yöntemiyle kredi çekmek isteyen tüketicilerin en fazla merak ettiği konularında başında kredi notları geliyor. Peki, Vakıfbank kredi hesaplama için kredi notu nasıl öğreniliyor?

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebilirsiniz

Kredi notunu takip ederek ve en son kaç puanda olduğunu öğrenebilmeniz için çok farklı yollar mevcuttur. Özellikle Vakıfbank kredi hesaplama için kredi notunu öğrenmek isterseniz özellikle müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hesabından bu talebini ileterek kredi notu raporu alarak öğrenme hakkına sahip oluyorsunuz. Ayrıca, herhangi bir en yakın bankadan da Vakıfbank kredi hesaplama bilgisi için kredi başvurusu yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalar kredinize onay vermek için bu notu anında sistem üzerinden görebiliyor fakat kredi notu raporu veremiyorlar. En son ve tüketiciler tarafından en fazla kullanılan kredi notu öğrenme yöntemi ise Findeks adlı finans kuruluşunun web sitesine üyelik gerçekleştirilerek belirli bir meblağ karşılığında kredi notu raporu almaktır. Bu raporu alarak yıllar boyunca bankalarda hangi ticari ilişkileriniz oldu öğrenebilirsiniz. Ayrıca aylık ücretler karşılığında bu raporu devamlı alabilir ve gerekirse düşük olan kredi notunuzu da artırabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Banka kredisi için bankaya başvuru yaptığınız an gerekli onayın verilmesi için kredi notu çok önem arz ediyor. Özellikle Vakıfbank kredi hesaplama için kredi çekecekseniz kredi notunuzun da bir hayli yüksek olması gerekiyor. Eğeri kredi notunuz gereğinden düşükse artırabilmek için bazı şartları sağlamanız banka tarafından isteniyor. Bunların en başında Vakıfbank kredi hesaplama için ödemelerinizi zamanında yapmanız şartı var. Ayrıca, kredi kartı borçlarınızı en fazla 3 defa asgarisini ödemek şartıyla daha fazla aksatmamalısınız. Ayrıca, ödediğiniz kredi taksitleri maaşınızla orantılı olmalıdır. Orantısızlık halinde Vakıfbank kredi hesaplama geç ödeneceğinden kredi notunuzda da düşmeler oluyor.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Faiz Oranları ve Vade Sayısı

Vakıfbank kredi hesaplama sonucu talep ettiğiniz kredi belirli aşamalardan sonra size onay olarak dönüş yapılıyor. Vakıfbank, sunmuş olduğu cazip faiz oranı ve en fazla sayıdaki kredi vadesi ile tüketicileri bankaya çekiyor. Çünkü banka diğer bankaların vermediği ve sağlamadığı kolaylığı hem faiz oranlarında hem de kredi vade sayılarında sağlıyor. Bu sebeple tüketici memnuniyeti tam olarak sağlanıyor. Eğer, bu faiz oranlarına ve vade sayısına rağmen kredi taksitleriniz de zamanı gelince ödeme zorluğu yaşarsanız Vakıfbank ile iletişime geçerek size en hızlı zamanda en büyük kolaylığın yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Taksitleri Ödenemezse Ne Yapılmalı?

Kredi taksitlerinizi zamanında ödeyemezseniz ya da ödemekte çok zorlanıp ödeyemediğiniz zamanlar olursa bu sebeple acilen bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Bankalar, genellikle bu tarz durumlar tüketiciye kolaylığı sağlayarak yapılandırma hakkı tanıyor. Yapılandırma sayesinde tüketicinin puanı düşmeyerek sonraki ekonomik sicilide hiçbir anlamda olumsuz etkilenmiyor.

Yapılandırma durumlarında en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında belirlenecek olan kredi taksitlerinin bu kez ödenebilecek seviyede ve kredi vadesinin olması gerekiyor. Çünkü 2. defa ödenememe durumuyla karşılaşılan kredilerde tüketici büyük bir problem yaşayarak belki de icra takibine girecek ve kredi notu puanı hesaplanamayan konuma kadar düşecektir. Bundan dolayı ekstra önem verilmesi gereken bir durum doğuyor.

Krediden Yapılan Kesintiler

Bankalar tarafından standart bir şekilde kredi sözleşmesine göre 2 adet ayrı kredi kesintisi yapılıyor. En başta verilen anaparadan yapılan bu kesintiler yasal olmakla beraber özellikle sigorta kesintisi yapılması gereken bir kesintidir. Çünkü bu kesinti elinizde olmayan bir nedenden dolayı kredi taksitini bankaya veremediğinizde sigorta şirketi tarafından bankaya kredinizi ödeyen bir yasal kesintidir. Bu kesinti sizin yaş ve sağlık durumunuza göre farklılık göstermekle beraber zorunlu olarak yapılıyor.


Yorum Yap

Yorum Yap