1. Ana Sayfa
  2. VİOP
  3. VİOP Hakkında Bilmeniz Gerekenler Her Şey

VİOP Hakkında Bilmeniz Gerekenler Her Şey

VİOP Hakkında Bilmeniz Gerekenler Her Şey

VİOP Hakkında Bilmeniz Gerekenler Her Şey

VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası açılımı ile bilinen ve yaşamımıza borsa olarak girerek, son zamanlarda ülkemizde yatırımcıların çok fazla dikkatini çekti. Yatırımcıların en çok tercih etme nedeni, piyasa koşullarının iyileştirilmesi ve yatırımcılar için uygun işlem özelliklerinin ön plana çıkartılmasıdır. Aynı zamanda ülkemizde, VİOP hakkında fazla bilgi sahibi olmayan kişiler de yer alıyor.

Vadeli İşlem Nedir?

Vadeli işlem, teslimat ile ödemesi ileri bir zamanda yapılacak ve şartları şimdiden belli olan kontratların alınıp satılmasıdır. İşlemlerin yapıldığı yer türev piyasadır ve vadeli işlemlerde, teminat oranı, fiyat adımı, vade ve sözleşme büyüklüğü öne çıkıyor. VİOP dahilinde işlem gören tüm sözleşmeler, bu şartlar dikkate alınarak alınıp satılır.

VİOP Nedir?

VİOP’u ülkemizin ilk özel borsası olarak tanıyoruz ve Borsa İstanbul bünyesi altına girdikten sonra piyasa olarak tanındı. Ayrıca vadeli ve opsiyon işlemlerinin yapıldığı piyasa olarak da adlandırılabilir.  Türev ve organize bir piyasadır ve spot piyasa işlemlerinden değişik olarak faaliyette bulunur. Yatırımcılar, belli bir hedefler doğrultusunda işlemlerini yapar. Genel olarak üç değişik neden için kullanılmaktadır ve bunlar; arbitraj, spekülasyondan yararlanma ve riskten korunmadır.

VİOP Nasıl Oynanır?

VİOP işlemlerinde de diğer işlemlerde olduğu gibi fiyatların düşüş ve yükseliş hareketleri dikkate alınır. Ancak bu defa yatırım araçlarına direkt değil, bazı şartların belirlendiği kontratlar üzerinden işlem uygulanır. Daha önceleri bu kontratlar ile işlem yapmak güçken, şimdilerde sunulan eğitim hizmetleri ve gelişmiş altyapıya sahip sistemler sayesinde pratikleşti. VİOP nasıl oynanır sorusuna karşılık olarak, web üzerinden al-sat işlemleri olarak yanıt verilebilir. Kazanç sağlama konusuna geldiğimiz zaman, başka piyasalarda olduğu gibi ilk olarak bilgi ve deneyimden söz edilebilir. Kontrat fiyatlarında oluşacak olan değişimlerin, daha önceden bilinmesi ve uygun pozisyonların alınması ile para kazanılır.

 

VİOP Giriş İşlemleri Nedir?

İlk olarak yapmanız gereken ilk şey, bilgi ile deneyim sahibi olmanız gerekir. Başka piyasalarda da olduğu gibi ilk olarak piyasayı iyi bilmeli ve size uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Bu konuda ücretsiz eğitim imkanlarında da yararlanabilirsiniz. Daha sonra bu aracı kurumların verdiği eğitimlerden yararlanırken, hangisi ile anlaşmak istediğinizi iyi düşünmelisiniz. Gerçi eğitim aldıktan sonra aracı kurumu belirledikten sonra, hesabınıza paranızı yatırırsınız. Böylece VİOP işlemlerine de ilk adımı atmış sayılırsınız.

 

 

 


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. VİOP işine girerken konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler çok büyük şekilde batabiliyor.Sonradan pişman oluyorlar.Lütfen öncelikle yaptıkları iş hakkında bilgi sahibi olsunlar.