1. Ana Sayfa
  2. BORSA
  3. Warren Buffett’ten Zengin Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Warren Buffett’ten Zengin Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Warren Buffett’ten Zengin Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Warren Buffett’ten Zengin Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Dünyanın en zengin adamları aeasında bulunan Warren Buffett, yaklaşık 62 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Berkshire Hathaway’de 7,5 USD maliyetli hisse senedi almıştır. Şimdilerde Warren Buffett, 78 yaşında ve Berkshire’ın yönetim kurulu başkanıdır. Şirketin A sınıfı hissesi yaklaşık olarak 119,000 USD’dir. Waaren Buffett’in zengin olma ve para kazanma sırlarından bazıları;

 

 

Herkesin yaptığı şeyleri yapmayın, kendi kararlarınızı kendiniz alın. Warren Buffett, herkesi takip etmek yerine, daima değerinin altındaki yatırımları takip etmeyi seçti. Böylece her sene piyasa ortalamasını geçti. İçsel Skor Tabelası olarak isimlendirdiği sistemi kullanıp, dünyanın standartları yerine kendi standartlarını kullanmayı seçti. Ayrıca kişilerin mutlaka kendilerini yargılamaları gerektiğini de vurguluyor.

Kazandığınızı Tekrar Yatırın

Borsada para kazanmaya başlayınca bu parayı harcamak isteriz. Sakın bunu yapmayın, elde ettiğiniz kar ile tekrar yatırım yapabilirsiniz. Warren Buffett, küçük yaşlarda arkadaşı ile birlikte pinball makinesi satın alıp, bir dükkâna yerleştirdiler. Kazandıkları para ile 8 dükkân da daha makine olana kadar makine almaya devam ettiler. Sattıkları zaman elde ettiği para ile Warren Buffett, hisse senedi aldı. Daha sonra 26 yaşına geldiğinde, 174.000 USD kazandı.

Başlamadan Önce Her Şeyi Netleştirin

İşe başlamadan önce, pazarlık fırsatınız yüksektir ve burada diğer tarafa tavsiye edeceğiniz şeyler olabilir. Söz konusu kişi arkadaş ya da akrabanız bile olsa, mutlaka önceden şartları açıkça belirtin.

Vaktinizi Boşa Harcamayın

Kararlarınızı aldığınız andan itibaren uygulamak için vakit kaybetmeyin.  Gereksiz yere oturmayı ya da düşünmeyi ‘boşa kürek çekmek’ olarak belirtiyor.

Mümkün Olduğunca Borç Yapmayın

Hiç kimseyi borç veya kredi kartı ile yaşamak zengin yapmaz. Warren Buffett, hiçbir zaman büyük miktarlarda borç etmedi. Buna yatırımlar da dahildir.

Küçük Harcamalarınızı Kontrol Edin

Yapılan tüm harcamaları inceleyip, takip etmeniz karınızı ve aylık kazancınızı arttırır.

Riski Hesaplayın

Ya sonrasında? Sorusunu kendinize sorup, herhangi bir karar alırken ya da karar almaya zorlanırken kendinize yardımcı olmuş olursunuz. Böylece kendinizi doğru tercih yapmaya yöneltirsiniz.

Yılmayın

Çok büyük rakiplerinizi azim ve ustalık ile alt etmeniz mümkün. Cesaretiniz ile neler yapabileceğinizi kanıtlayın.

 


Yorum Yap

Yorum Yap