1. Ana Sayfa
  2. KREDİ NOTU ÖĞRENME
  3. Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü?

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü?

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü?

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen milyonlarca kişi soluğu şubelerde ya da telefon şubelerinde alıyor. Bankalar her geçen gün biraz daha fazla yapılandırma talebi almaya başladı. Borçlarını hafifletmek ve düzenli olarak ödemek isteyen kişiler, bankalara bu taleplerini iletiyor ve eğer banka da onay verirse yapılandırma söz konusu oluyor. Ancak özellikle kredi kartını yapılandıran kişiler, kartını ödese dahi kullanamıyor. Yapılandırma sürecinin başlaması ile birlikte tüm kredili ürünler bankalar tarafından donduruluyor. Tabi bu soruda akıllara yapılandırmanın kredi notunu düşürüp düşürmediği sorusunu getiriyor. İşte yanıtı…

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü

Kredi Notu Etkilenir mi?

Yapılandırma söz konusu olduğunda bankalar kredili ürünlerinizin üzerine bloke getirir ve borcunuz bitene kadar bu kredili ürünlerinizin kullanılmasına izin vermez. Hatta bazı müşterilerin kredili ürün borcu bitse dahi ürünlerindeki bloke kalkmaz. Yapılandırmaya ilişkin tek başına kredi notunu büyük ölçüde düşürmeyeceğini söylemek daha doğru olur. Yani yapılandırma yapan kişi eğer daha önce de ödeme düzensizliği nedeniyle puanını düşürmediyse, yalnızca yapılandırma nedeni ile kredi notundan olmaz. Ancak daha önce düşüşe geçmiş bir kredi notu var ise yapılandırma süreci bunu körükleyecektir. Aslında ürünlerin blokesinin kaldırılıp kaldırılmaması da tamamen bu durum ile ilgilidir. Kredi notu kaynaklı sorun yaşayan kişilerin ürünlerindeki bloke genellikle bankalar tarafından kaldırılmaz. Ancak kredi notunda problem olmamasına rağmen yapılandırmaya giden kişilere bankalar genellikle bir şans daha vermeyi tercih ederler.

Yapılandırma Süreci Kredi Notunu Düşürür mü

Yapılandırma Mantıklı Bir Davranış mıdır?

Elbette ödemelerinde güçlük çeken kişilerin yapılandırmadan başka çareleri kalmayabilir. Ancak ödeme konusunda çok problem yaşamasa da yapılandırmaya gitmek isteyen binlerce insan bulunuyor. Ancak yapılandırmanın sonraki aşamalarda sizlere sorun çıkarabileceğini unutmamalısınız. Tıpkı kredi notu gibi yapılandırma yaptığınız ürünler de sistemde uzun yıllar açık kalacaktır. Bu nedenle ödemeler asgari olarak da olsa devam ettirilmeli ve yapılandırmaya başvurulmamalıdır. Ayrıca yapılandırmaya başvurulacak ise ürünlerin bir daha kullanılamayabileceği de unutulmamalıdır. Özellikle devlet bankalarının yapılandırma konusundaki tutumu özel bankalara göre daha sert olabilmektedir. Yapılandırma yerine borç kapama kredileri kullanılabilir ve borç tamamen kapatılabilir.


Yorum Yap

Yorum Yap