1. Ana Sayfa
  2. GİRİŞİMCİLİK
  3. Yeni Girişimcilerin En Fazla Yaptığı Hatalar

Yeni Girişimcilerin En Fazla Yaptığı Hatalar

Yeni Girişimcilerin En Fazla Yaptığı Hatalar

Yeni Girişimcilerin En Fazla Yaptığı Hatalar

Herkes kendi işinin patronu olmak ister, hatta bazıları üniversiteye gitmeyerek önceden işlerini kurmaya başlar. Kimileri de mevcut olan kariyerlerini bırakarak, girişimci olmaya karar verir. Fakat yeni girişimcilerin yaptığı hatalar onları yükselteceği yerine batmasına neden olabilir. İşte sık yapılan o hatalar;

 

Planlamayı Yapamamak

Bazı girişimciler ürünlerini yaptıkları takdirde insanların bir şekilde onu kullanacağını hayal eder. Fakat hangi işi yaparsanız yapın, iş hayatınızın uzun soluklu olabilmesi için hedef müşteriniz ile bir bağ kurmalı ve kendinize bir kitle belirlemelisiniz.

 

Kurucu Ortakları Değerlendirememek

İş ortağınız üstüne düşen vazifeleri yapmıyor ve güvenilmez biriyse, işiniz başarısızlıkla sonuçlanır. Personelinizi takip eder gibi ortağınızı da takip edin. Çalışmalarını inceleyin ve size uygun olan birini seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Arkadaşlar ile Çalışmak

Her zaman iş ve arkadaşlık farklı bir durumdur ve karıştırılmaması gerekir. İş hayatında eğer ki bazı şeyler ters gitmeye başlarsa, arkadaşlık ilişkiniz de zarar görür. Bunun için alanında deneyimli, uzman olan kişiler ile çalışın.

 

İşyerine Ego Taşımak

Egolu davranmak iş yerinize fayda sağlamaz. Yalnızca benim istediğim olur yerine nasıl yaparsak daha iyi olur demeniz size yarar getirir. İş yerinizin vizyonu, misyonu sizden daha fazla önem arz eder.

 

Piyasayı Denememek

Piyasada araştırma yapmadan potansiyel müşterilerinize uygun ürün üretip üretmediğinizi görmeniz uzun zaman alır. Bu da hem zaman hem de para kaybetmeniz için bir sebeptir. O yüzden işinizi kurmadan önce piyasa araştırması yapın.

Tek Kuruculu Şirket Olmak

Sadece siz olduğunuz zaman işler ile fazla ilgilenmek zorunda kalırsınız. Bütün yük ve sorumluluk siz de olur ve çok yorulursunuz. Bunun için çalışanlara yetki verin ve sizin yetersiz kaldığınız durumlarda sizi tamamlayabilsin.

 

İş Giderlerini Kendi Kartınız İle Yapmak

Çoğu uzman yatırım yapacaksanız, kaybetmeyi kaldırabilecek kadar yatırın der. Diğer şekilde kendinizi çok fazla borcun içinde ve iflas edip tüm mal varlığınızı kaybetmiş bir durumda bulursunuz.

 

Düşüncenizin Şahane Olduğu Yanılgısına Kapılmak

İş hayatında her şey şahane olmaz ve hiçbir iş mükemmel değildir. Yalnızca çok çalışma ve iyi uygulama yapıp, sunumlarınızda alçak gönüllü olmalısınız. Düşünceleriniz tartışmasız gibi davranmayın, öyle de değildir.


Yorum Yap

Yorum Yap