1. Ana Sayfa
 2. EK GELİR
 3. Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk çiftliği, yumurta ve tavuk eti fiyatlarında yaşanan ciddi artış nedeniyle yeni iş fikirleri içerisinde değerlendirilen ve kâr marjı yüksek olan bir iştir. Siz de sıfırdan tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız, aklınıza takılabilecek tüm sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Geliştirilebilir, başarılı ve pazar sorunu yaşanmayacak bir iş fikri arıyor ve sıfırdan başlamayı planlıyorsanız tavuk çiftliği fikrini değerlendirmeyi ihmal etmeyiniz. Tavuk çiftliği uzun vadede karlı işler içerisinde olup, birçok püf noktası bulunan detaylı bir iştir.  Eğer çalışmayı sevmiyorsanız, bu işe kalkışmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü tavuk çiftliği sürekli çalışmayı gerektirir.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliği İçin Karar Süreci

Yeni iş fikirleri içerisinde tavuk çiftliği kurmayı planlıyorsanız, öncelikle iş planından önce proje karar sürecine odaklanılmaki sonradan değiştirme gibi şansınız olmayacağını bilmelisiniz.

Tavuk çiftliği kurmadan önce çiftlikte mi yoksa merada mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Merada yani salma tavukçuluk adı verilen tavuk işinde yüksek sermayeler gerekmemektedir. Ama tavuk çiftliği makineleşmeyi gerektirdiği için yüksek sermayeler ve en az 5-6 kişi çalıştırmakla birlikte bol bol resmi çalışma anlamına gelmektedir.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliği İçin İş Planı

Market açmak gibi bir süreç olmadığı için projeye karar verme sürecinde detaylı bir iş planı yapmak gerekir. Karar sürecinde mera mı yoksa çiftlik mi konusuna karar vermiş olmalısınız ve iş planını ona göre yapmalısınız.

Merada çalışmayı planlıyorsanız daha küçük bir tavuk çiftliği olacağı için, yer temini ve 2-3 çalışan ile tavukların güvenliğinin sağlanması ve tavuk yemlerinin bulunması ile birlikte satış konusunda iş planı hazırlamanız yeterli olacaktır.

Tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız yer temini yine olurken, 5-6 çalışan, çiftliğin kurulması ile birlikte su, elektrik ve soğutma çalışmaları, tavuk yemleri temini, Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından istenen gerekliliklerinin karşılanması, en az 1 tane veteriner ile yıllık olarak anlaşma, tavuk satışı gibi konulara iş planında yer vermelisiniz.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliği İçin Sermaye Temini

Tavuk çiftliği kurmak en karlı iş fikirleri arasında yer almakla birlikte önemli bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Sermaye bulmadan önce de yer temini yapmalısınız ve buna göre bankalardan iş kredisi çekebilirsiniz. Bankalar kredi verirken kararlılığınızla birlikte iş planınıza da bakacaktır. Hele de bakanlıktan gerekli izinleri almış olursanız, bankalar daha rahat kredi verecektir. Mera tavuk çiftliği kuruyorsanız zaten yüksek bir sermayeye ihtiyacınız olmayacak.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliğinin Maliyeti

Tavuk çiftliği işi yapmayı düşünen kişilerin aklına ilk gelen soru ‘’Ne kadar sermaye gerekiyor?’’ sorusudur.

Mera tavukçuluğu için size 100 tavuk yeterli olacaktır ve böyle bir çiftliğin maliyeti 30 bin TL civarında tutmaktadır. Bu 30 bin TL’lik maliyetin çoğunluğu çiftliğin kurulması ile birlikte 1 yıllık tavuk yemi temini ve güvenliğin sağlanmasına gidecektir. Tavuk sayınızı 200‘e çıkardığınızda maliyet 60 Bin TL olmaz, çünkü tavuklar pahalı değildir maliyet 40 bin TL’ye çıkar.

Tavuk çiftliğinde durum daha farklıdır. Minimum 1000 tavuk gereklidir. Bu büyüklükte bir tavuk çiftliğinin kurulmasının maliyeti ise 200 bin TL civarındadır. Burada ise masrafların büyük bir çoğunluğu, çiftliğin kurulması için yapılır.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliği Kurmadan Önce Bilinmesi Gereken Hususlar

Buraya kadar okuduğunuz bölüm sayesinde kısa da olsa bilgi sahibi olsanız dahi bazı bilinmesi gereken hususları da hatırlatmadan geçemeyeceğiz. Çünkü herhangi bir zarar uğramanızı engellemek istiyoruz.

Tavuk çiftliği işi ek gelir işlerine ve masa başı işlerine benzemez, 24 saat aktif olunması gereken bir iştir. Tavukların sürekli güvenliğinin sağlanması gerekirken, sürekli incelenmesi ve tavukların kümesten alınması gerekir.

Aldığınız her personel yeni bir masraf demek olduğu için çok fazla personel alamazsınız. Hele de küçük olan mera çiftliği kurduysanız çok fazla personel almanız demek kâr marjınızın azalması anlamına gelecektir.

Tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız maliyeti yüksek olduğu için bol sermaye gerekir ve en az 200 bin TL paraya ihtiyacınız olacaktır. Eğer sadece 200 bin TL gibi bir paranız varsa da kenarda köşe de 50-60 bin TL daha paranızın olması gerekir. Çünkü sürprizlere açık olmak gerekir ve ek masraflar çıkabileceği ihmal edilmemelidir. Tabi ki en önemli hususlardan biri de bu işi sevmeniz gerekmektedir. Çünkü zamanınızın büyük bir kısmı bu işte geçecek ve işinizi büyütene kadar da bu işle ilgilenmek zorunda olacaksınız.

İş fikirleri 2018 yılı için değerlendirildiğinde tavuk çiftlikleri büyük ilgi görse de büyük bir tehlikesi vardır o da sağlıktır. Sık sık tavuk çiftliklerinde hastalıkların olması nedeniyle tavukların telef olduğu haberlerini duymaktayız. Ne kadar planlı olsanız bile bu durumu yaşama ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız. Bu tür olumsuzluklara hazırlıklı olmalısınız. Tavuk çiftlikleri için kâr marjı mevsimlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği için ek sermayeniz olması gerektiğini unutmamalısınız. Yoksa geçim sorunu yaşayabilirsiniz.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Başlangıç İçin Bir Çiftlikle Beraber Çalışın!

Tavuk çiftliği açmayı kesin olarak düşünüyorsanız, halihazırda açılmış olan bir çiftlikte 1-2 hafta çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Tavuk çiftliği kurmak kağıt üzerinde karlı bir iş gibi görünmekle birlikte deneyim gerektiren bir iştir. Bu nedenle bir tavuk çiftliğinde çalışarak tecrübe edinmeniz gerekmektedir.

Tavuk çiftliği işi zahmetli bir iş olmakla birlikte daima işinizin başında durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü bir market açmak ya da kuaför salonu açmaya benzemez ve sürekli yönlendirme ile birlikte profesyonel çalışma, aynı zamanda personel uyumu da gerektirir.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

 1. Aşama Tavuk Çiftliğinin Kurulumu

Tavuk çiftliğini kurmak için öncelikle yer temini gerekmektedir.

 • Yer temini

Yeni iş fikri olarak tavuk çiftliği açmak için öncelikle yer temini yapmanız gerekmektedir. Mera çiftliği yapacaksanız, tavuk çiftliğinizin yeri kış mevsimini görmemelidir. Mera tavuk çiftliğinde en büyük sorun bu kış mevsimi için yapılacak hazırlıktır. Hem zahmetli olduğu kadar masraflı da bir iştir. Ama genel tavuk çiftliğinde yer temini konusunda böyle sıkıntılar yaşanmaz. Çünkü çiftlik zaten kapalı bir alandır.

Yer seçimi yaparken mutlaka şehir dışında olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü çiftlikler koku yapar ve ses konusunda problemlere neden olabilir. Zaten şehir içi çiftlik kurmanıza belediyeler de izin vermeyecektir. İkinci önemli husus ise, tavuk çiftliğini kuracağınız alanın size ait olmasıdır. Yoksa yer sizin olmazsa taşınmanız gerektiği zaman ciddi sorun yaşayabilir ve büyük masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

 • Personel temini

Mera tavukçulukta, tavuk sayınız binden az olacağı için 1-2 personel işinizin yürütülmesinde yeterli olacaktır. Fakat genel tavuk çiftliği kuracaksanız binden fazla tavuk sayınız olacağı için 5-6 personele ihtiyaç duyarsınız. Zorunlu personeller de kanun kapsamında belirtilmiş olup, sürekli değişiklik yapıldığı için net bilgilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından öğrenilmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle veteriner ihtiyacı konusunda bakanlık değişiklik yapmaktadır.  Bir veterinerin maliyeti yaklaşık sizin için 4 bin TL anlamına gelmektedir.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

 • Tavuk çiftliği malzemeleri

Tavuk çiftliği kurmak için bazı ürünlere, teçhizatlara ve makinelere ihtiyaç duyacaksınız. Mera tavukçuluğunda ise böyle ihtiyaçların çok fazla olmayacaktır. Mera tavukçuluğunda geceleri tavukların kalması için kümes ile birlikte tavukların yumurtlayacağı kaplara ve tavukların güvenliğini sağlamak açısından bir çite ihtiyacınız olacaktır. Fakat genel tavuk çiftliği profesyonel bir çalışma gerektirdiği için teçhizat temini çok fazladır ve genel bir tavuk çiftliğinde bulunması gereken teçhizat ve ürünler şunlardır:

 • Yemlik
 • Suluk
 • Civciv için bölmeler
 • Ayaklı kafes
 • Konteyner kasa
 • Hijyenik plastik palet
 • Askılı serpme yemleme
 • Yumurta vakum plastiği
 • Tavuk taşıma kafesi
 • Kuluçka makinesi
 • Yumurta kasası
 • Askılı sulama makinesi
 • Soğutma sistemleri
 • Havalandırma fanı
 • Tüy yolma ekipmanları
 • Isıtma sistemleri
 • Aydınlatma sistemleri
 • Aşılama sistemleri
 • İlaçlama sistemleri
 • Tavuk eşileme plastikleri

Yukarıda belirtilen ihtiyaç listesindeki malzemelerin sayıları ya da miktarları çiftlikteki tavuk sayısına göre değişkenlik gösterir. 4000 tavuğunuz olacaksa 200 yumurta kasası yeterli olurken, 8000 tavuğunuz olduğunda bu sayı 400 yumurta kasası olarak değişecektir. Makine ve sistemlerde aynı şekilde tavuk sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte bu sistemleri kuracak firmalar bu konuda yeterli deneyime sahip oldukları için sayılar konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

 • Tavuk seçimi

Tavuk çiftliğinizi kurdunuz ve ekipmanlar da tümüyle hazır ise sıra geldi tavuk seçimine… Tavuk çiftliklerinin en önemli kısmı olmakla tavuk seçimi ile ilgili bilgileri ilinizde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alabilirsiniz. Çünkü her tavuğun her bölgede gösterdiği performans farklıdır ve bazı zamanlar bakanlık tavuk çiftlikleri için hibe programları da düzenlemektedir. Siz de bakanlık tarafından düzenlenen bu programlardan faydalanabilirsiniz.

Sıra geldi tavuklarla birlikte özelliklerine:

Lohman Brown: Dünyada tavuk çiftlikleri için en çok tercih edilen tür olmakla birlikte bu kadar tercih edilmesinin nedeni, ticari olarak en iyi verimi veren tavuk türüdür. 19 hafta sonra Lohman Brown tavuklar yumurta vermeye başlar ve yılda ortalama 280 yumurta verir. Günlük yem tüketimi de günlük sadece 105 gr olamkala birlikte bu tavuklaruın yumurtaları kahverengidir ve bir tavuk ortalama 2 kg 150 gr civarındadır. En çok tercih edilen tavuk türü olan Lohman Brownların en önemli dezavantajı ise, fazla hassas olmaları ve çok titizlik gerektirmeleridir. Her şey eksiksiz ve kusursuz yapılmalıdır.

Ataks Tavuk: Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen bu tavuk türü hem dayanıklı hem de çok verimli bir türdür. Türkiye tescilli olan Ataks tavukları, yumurta üretimi konusunda dünyada önde gelen tavuk türüdür. Ataks tavukları ortalama yaklaşık olarak 19 haftada yumurta verirken, 21. Haftada tavukçuluk için uygun hale gelirler. Yıllık ortalama 270 yumurta veren Ataks tavuklar, günlük 115 gr yem tüketir. Lohmanlara göre daha dayanıklı olan Ataks tavuklardan tercih edecekseniz, 1. Kan cinsinden almanızı tavsiye ediyoruz.

Nick Brown: Lohman Brown tavukları ile benzerlik göstermesine rağmen yumurta için değil tavukçuluk için kullanılır. 19. haftanın sonunda tavukçuluk için uygun hale gelir. Yıllık yaklaşık 260 yumurta verir.

Pleymut Tavuk: Salma tavukçuluk yani mera tavukçuluk yapmayı planlayanlar için en iyi tavuk türüdür. Günlük ortalama 130 gr yem tüketir. Yıllık Pleymut tavukları 240 yumurta üretir. Anadolu’da Pleymut tavuklarına çilli tavuk da denilir.

Ligorin (Leghorn) Tavukları: Dünyada en çok üretilen ve beslenilen tavuk türüdür. Ligorin tavuklar beyaz yumurta verir ve yıllık ortalama 330 yumurta verir. Ligorin tavukları en az tavuk yemi yiyen tavuk türü olup, günlük ortalama sadece 95 gr yem tüketir.

Ligorin tavuklarının en büyük avantajı beyaz yumurta vermesidir. Piyasada beyaz yumurtalar doğal yumurta olarak görülmediği için bu tavuklara olan ilgi her geçen gün azalmaktadır.

Australorp Tavuk: Australorp tavuk, yumurta sektörüne girmek isteyen yatırımcı ya da girişimciler tarafından çok tercih edilir. Australorp tavuk yaklaşık 5 yıl boyunca yılda 320 yumurta verir. 5 yıl sonunda yıllık yumurta üretimi %30 düşerek azalır ve 7 yıl sonunda yumurta üretmekten kesilir. Piyasadaki tavuklardan daha avantajlı görünen Australorp tavuklarının çıkış ülkesi ise adından da anlaşılacağı üzere Avustralya’dır. Genellikle siyah ve beyaz renkte olurlar.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Yemi Fiyatları

Ek gelir fikirleri içerisinde değerlendirilen mera tavukçuluğu ve yumurtacılığı yapmayı planlıyorsanız tavuk yemi konusunda çok da sıkıntı yaşamazsınız gibi bir fikre sahipseniz yanılırsınız. Çünkü mera yani salma tavukçuluk dahi yapsanız yem almanız gerekir. Çünkü 1-2 tavuk besleyip günde tek bir yumurta ile herhangi bir gelir elde edemeyeceğiniz gibi zarar bile edebilirsiniz. Tavuklarınız daima bakımlı ve diri olmalı ki sık sık yumurta üretebilsin ki bunun içinde mutlaka yem kullanmanız gerekiyor. Unutulmaması gereken doğal tavukçuluk ya da tavuk çiftliklerinde yem ihtiyacı %100’dür.

Doğal tavuk yemi fiyatı ortalama 1,70 TL civarında olup, tavukların olmazsa olmazları arasında yer alır ve iyi bir verim için tavuklarınız için mutlaka doğal tavuk yemi kullanmalısınız.

Çiftlik tavuk yemi fiyatı ortalama 1,60 TL civarındadır ve bu konuda çok da alternatifiniz bulunmamaktadır. Çiftlik tavuk yemleri, tavuk çiftliğinde en masraflı bölümlerden biridir.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Basit bir hesaplama yapmak gerekirse, bir Lohman Brown tavuk cinsi günlük 105 gr yem tüketir. Yani ortalama olarak 10 tavuk 1 kg yem tüketir. 1000 tavuk varsa, bu da 100 kg günlük yem demektir. Yani günlük yem masrafı ortalama 170 TL olmaktadır. Bu nedenle doğal yemlere alternatif olan doğal ürünler bularak da tavuklarınıza takviye yapmanız gerekmektedir. Tavukların sebze ve meyve de tükettiği düşünülürse, tavuk yemlerine bu besinlerden de karıştırılabilir. Böylelikle tavuk yemi masrafınızı azaltmış olursunuz.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Hazır Sitem Kurulmuş Olan Tavuk Çiftlikleri Var mı?

İş fikirleri 2019 yılı için değerlendirildiğinde tavuk çiftliği yine tercih edilen işler arasında yer almaktadır. Ve sıkça sorulan sorular arasında ‘’Yeterli sermayem var ama kurulum işlemleri ile uğraşmak istemiyorum. Hazır tavuk çiftliği kuran şirketler yok mu?’’ sorusu yer almakta olup, hazır tavuk çiftliği kuran şirketler olduğunu belirtmek isteriz ve bu şirketler anahtar teslim şeklinde tavuk çiftliğinizin kurulumunu hazırlıyorlar. Bu şirketlere ulaşarak kaç tavuk sayısı olan bir çiftlik istiyorsanız ona göre tavuk çiftliği satın alabiliyorsunuz. Bu şirketler aynı zamanda tavuk çiftliklerinin her türlü ihtiyaçları konusunda da bilgi sahibi oldukları için bilgili olarak tavuk çiftliğini satın almış oluyorsunuz. Tabi ki bu şirketlerin dezavantajı, maliyetinizdeki %20’lik bir artışa neden olmalarıdır ki bu da önemli farklara neden olacaktır.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk ve Yumurtalar İçin Satış Süreci

Tavuk çiftliğiniz ya da mera çiftliğiniz kuruldu ve tavukları alıp büyüttünüz. Sıra geldi en önemli noktaya ‘’satış’’ sürecine…

Tavuk ve yumurta satışı için farklı fikirleri değerlendirerek, size uygun olanı seçebilirsiniz. Öncelikle ciddi bir potansiyele sahipseniz ve yeterli miktarda sermayeniz varsa kendi markanızı kurabilir ve kısa zaman içerisinde değil fakat uzun süre içerisinde tavuk ya da yumurta konusunda büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Bu konuda da birkaç fikir vererek sizi doğru şekilde yönlendirmek istiyoruz.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Kendi Markanızı Oluşturmak

Ek iş fikirleri içerisinde değerlendirilen tavuk çiftliği işi göründüğü kadar kolay olmamakla birlikte doğru yapıldığı zaman ciddi kazançlar elde edilebilir. Kendi markanızı kurmayı planlıyorsanız çiftliğinize ilave olarak bir de satış ofisine ve genel müdürlüğe ihtiyaç duyacaksanız. Resmi işlemler süreci kolaydır ve 1-2 haftada belediye ve maliye süreci sonrasında markanız hazır hale gelir. Önemli olan markanızla beraber satış yapabilmektir. Bu nedenle ilk günden itibaren satış alacak firmaları ya da iş yerlerini bulmanız gerekmektedir.

Her firma yeni bir marka için hazırlıklı olmamakla birlikte hali hazırda olan firmalar zaten anlaşmalarını yapmış durumda olacaktır. Bu nedenle kendinize ait bir marka kurmak istiyor ve planlıyorsanız bu süreci çok önceden planlamanız gerekir. Bu konuyu da çözmüşseniz, ilk günden itibaren bir market ya da restoranla aha düşük fiyatlara anlaşarak, markanızı tanıtabilirsiniz. Bol bol reklama ihtiyaç duyacaksınız ve bunun içinde ekstra sermayeye ihtiyaç duyacaksınız.

TV ve gazete reklamları, internet reklamları ve daha fazlasını kullanarak; aktif olmayı başarabilir, kısa vadede markanıza olan ilgiyi artırabilirsiniz. Bu konuda biraz sert olmanızı tavsiye ediyoruz. 1-2 aylık bu reklam süreci boyunca müşterileriniz zaten sizde memnun olursa zamanla reklama dahi ihtiyaç duymazsınız. İlgi ardından artan satış rakamlarını getirdiği için reklamınız kendiniz olarak büyümeye devam edersiniz. Bu konuda profesyonel firmalar da bulunmaktadır. Bu firmalarla çalışarak, reklam konusunda destek alabilirsiniz. Ama bu tür firmalarla çalışmak ciddi bir sermaye gerektirdiği için yaklaşık 1-2 milyon TL kadar zorlanabilirsiniz.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Başka Firmalara Satmak

İş fikirleri içerisinde yer alan diğer bir seçenekse, tavuk ile yumurtalarınızı başka firmalara satmaktır. Bu kendi satışınızı yapmaya göre daha kolay bir süreç olup, Türkiye’de bilinen 10-12 tavuk ve yumurta firması ile işbirliği içine geçilebilir. Bu firmalarla iletişime geçmek için bir telefon açmanız yeterli olacaktır. Hemen firma bir profesyonel çalışanını göndererek, tesislerinizi ve ürünlerinizi inceletir. Sonrasında size teklif sunarlar. En iyi teklif veren firma ile anlaşarak satış işlemlerine başlarsınız. Yalnız burada püf noktası bütün firmalara ulaşarak hepsinden teklif almaktır.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliğinin Geliştirilmesi

Tavuk çiftliğinizi kurdunuz, tavuk ya da yumurta satışlarınızda gayet güzel ve akıcı olarak devam ediyor. Bir süre işlerinizi bu şekilde otomatik olarak yürütmeyi başarırsanız, şirketinizi büyütme çalışmalarınıza geçebilirsiniz. Şu an ülkemizde olan büyük tavuk firmaları 5 bin tavukla bu işe başlarken çoğunun an itibarıyla yüzbinlerce tavuğu bulunmaktadır. Bu işde büyümek sandığınız kadar da zor değildir ve çalışmalarından zevk de alabilirsiniz.  5 bin tavuk ile işe girdiğinizi düşünürsek, her yıl tavuk sayınızı sadece %10 oranında artırdığınızı bile düşünsek; bunun çok zor olmadığını siz de görebilirsiniz. Burada yine ihtiyacınızın olan yer temini olacaktır. Tavuk çiftlikleri kurulum aşaması zor da olsa çok kazançlıdır ve büyük bir sorun olmadığı sürece de büyümeye elverişli bir iş kolu olarak görülmektedir.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Tavuk Çiftliğinden Ne Kadar Kazanılabilir?

Tavuk çiftliği kurmayı planlıyorsanız gelirinin sizin istediğiniz düzeyde olup olmadığını bilerek işe başlamanız gerekmektedir. Bu işten ciddi bir kar mı bekliyorsunuz yoksa orta düzeyde bir şirket hayali mi kuruyorsunuz? Öncelikle bunu belirlemeniz gerekmektedir. Tavuk çiftliğinden ne kadar kazanılabilir sorusunu soruyorsanız, net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak bin tavuğu bulunan bir çiftlik ortalama aylık 3-4 bin civarında para kazanmanızı sağlayabilir. Yumurta dışında tavuk satışına girdiğinizi de düşünürseniz bu tutar 5 bin TL’yi aşar. Kısaca gelirinizi belirleyen tavuk sayınızdır. Yani tavuk sayısı ile gelir paralel olarak artar. 10 bin tavuklu bir çiftliğin aylık geliri 50 bin TL’yi aşar.

Tavuk çiftliklerine yönelik gelir hesapları kağıt üzerinde farklıdır. Çünkü birçok çiftliğin ek masrafları bulunmaktadır. Örneğin çiftliğin kira vermiyor olması kazancı artırır. Elektrik masrafları da tavuk çiftliklerinde önemli bir masraf olup, gelir açısından önemli bir ek masraftır.  Çiftliğin bulunduğu yerde kışları sert geçiyorsa ya da yazları çok sıcak geçiyorsa ısıtma ve soğutma sistemleri sürekli çalışacağı için elektrik masrafınız artacaktır. Bu yüzden geliriniz de doğal olarak düşecektir. Aynı zamanda bazı dönemlerde tavuklarınız hastalanacak ve gelir yine düşecektir. Bu nedenle net bir gelir tablosu öğrenebilmek için en azından 1 yılı geride bırakmak gerekir. Böylelikle deneyiminiz de artacağı için gelir durumunuzu da tahmin etme olasılığınız artacaktır.

Yeni İş Fikirleri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak

Kısaca özetlemek gerekirse, iş fikirleri içerisinde olan tavuk çiftliği işine girmek istiyorsanız, işi kurallarına uygun olarak yaptığınız sürece mutlaka para kazanacaksınız. Sektör hem gelişmeye hem de para kazanmaya elverişli bir sektör olmakla birlikte özveri gerektirmektedir. Ayrıca günümüzde yumurta fiyatları da hiç ucuz değildir. Türkiye’de kırmızı ette yaşanan fiyat artışları, tavuk satışlarını arttırdığı için her yıl bu sektöre olan talepte artış göstermektedir.

Organik yumurtalara olan talep ise, diğer sanayi tipi adı verilen yumurtalara göre 2 kat gibi daha fazla bir satış oranına sahiptir. Yumurta her zaman alıcı bulan bir besin olmakla birlikte sizin bu işi kaliteli yapmanız müşteri sayınızı her geçen gün artıracaktır. Böylelikle iş alanınızı her büyütüp, geliştirerek daha çok para kazanma şansınız olacaktır.

Tavuk çiftlikleri düzenli gelir sağladığı için, 2-3 bin tavukla bu işe başlayan bir girişimci ya da yatırımcı tavuk sayısını her yıl en az 3-4 kat artırabilmektedir. Sektör olarak pazar sorunu yaşamadığı için tavuk çiftliği kurmak yeni iş fikirleri içerisinde en çok tutulan iş koludur.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. Bu yazıyı kim yazdıysa gerçekten de tebrik etmek istiyorum. A’dan Z’ye her şeyi detaylı bir şekilde yazmış. Ben de bu işe girmek istiyorum. Hakkımızda hayırlısı…

 2. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 3. 2 ay önce

  Aslında çok büyük bir hevesle bu işe girmeyi planlıyordum.
  Sitenizdeki bu açıklama ile karşılaşınca korkmadım değil açıkçası. Çünkü bu iş ile ilgili hiç bir bilgim yokmuş. Gerçekten ne var ne yok bıkmadan yazmışsınız bu sebep ile tebrik ederim sizi. Şimdi daha çok bilgi sahibi oldum sayenizde.

  • 2 ay önce

   Pazarını bulduğunuzda ise güzel kazanç bırakacak bir iş. Fakat tek başına yapmak çok zor. Yumurta üretim çiftliğini yabancıya bırakmak olmaz. Pazarlama da aynı şekilde… Bu yüzden minimum 2-3 kişi olması gerekiyor.

 4. yazınız gayet açıklayıcı ve kapsamlı olmuş, ek iş yapmak isteyenler için ideal bence.
  hem şehir gürültüsünden uzak hem de stres yok, emeklilikte bu tarz tarla ya da çiflik işleri ile uğraşıcam…

 5. toprağı, hayvanları çok seviyorum.
  büyükşehir yaşantısı iş stresi derken neler kaçırıyoruz…
  emekliliğimde kesin bahçe ya da çiftlik işi ile ilgileneceğim.

 6. Tavuk çiftliği projesi çok mantıklı aslında fakat düzgün bir proje yazıp, sağlam bir sponsor yada ilgili kurumlardan destek almak gerekir. Veya sağlam bir sermaye varsa gözü kapalı bile girilebilir. Türkiye’de hiç bir zaman sonu gelmeyecek iş kollarının başında geliyor tabi her işte olduğu gibi bu işi de severek ve ilgili yapmak kaydı ile.