1. Ana Sayfa
  2. İŞ FİKİRLERİ
  3. Yeni Yatırım Fikirleri Arayanlara Öneriler

Yeni Yatırım Fikirleri Arayanlara Öneriler

Yeni Yatırım Fikirleri Arayanlara Öneriler

Yeni Yatırım Fikirleri Arayanlara Öneriler

Türkiye, iş potansiyeli açısından değerlendirildiğinde çeşit çeşit sektörlerdeki gelişmelerden dolayı harika paralar kazanılabilecek, iş fikirlerinin olduğu bir ülkedir. Eğer siz de yatırım yapmak için sektör arayışındaysanız sizin için birkaç fikrimiz mevcut, incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Türkiye’nin birçok bölgesindeki yatırım fikirleri sayesinde güzel kazançlar elde edebilirsiniz ama yatırım fikirlerinin hepsinde risk olduğu için, yatırımda çeşitliliğe özen göstermelisiniz. Bir yatırımcı için geleceğini şekillendirecek en doğru karar, tüm yatırımı birkaç sektöre yöneltebilmesidir. En büyük yatırımcılar bile günümüzde yatırımlarını çeşitlendirmeyi tercih ediyor.

Yatırım yapmak için nerden başlayacağınız bilmiyorsanız ya da nereye yatırım yapacağınızı bilmiyorsanız; Türkiye’de yapılan en karlı iş fikirlerinden sizin için derleme yaptık.

İnşaat Sektörü

1- İnşaat Sektörü

Türkiye’nin nüfusunda yaşanan düzenli artış nedeniyle, en karlı yatırım sektörü içerisinde ilk sırada inşaat yer almaktadır. Nüfusu artan bir yerde inşaat sektöründe yapılan yatırımlar en karlı yatırım olacaktır. İnşaat ile ilgili yatırım yapmak deyince aklınıza illa ki bina yapmak gelmesin, çünkü bu sektör altında bulunan yüzlerce sektörden beslenir ve örnek vermek gerekirse, kapı sektörü de inşaat sektörü kapsamında değerlendirilir.

Yatırımlar, inşaat sektöründe geri dönüş açısından uzun vadeli olmasına rağmen Türkiye’de kısa süre içerisinde büyüyen yatırımcılara bakıldığında özellikle son 15 yıl içerisinde hep inşaat sektöründedir. En çok vergi verenlerin yer aldığı sektör, bankacılık sektörü olmakla birlikte ondan sonra gelen sektör inşaat sektörüdür.

Giyim Dükkanı Açmak

2- Giyim Dükkanı Açmak

Türkiye’de kişi başı düşen gelir gittikçe artarken, bu artışta en çok pay alan sektörde giyim sektörü olarak Barınma ihtiyacından sonra en çok giyim sektörü için para harcandığı için, yeni iş fikirleri içerisinde değer gören sektörde giyimdir. Bu sektör içerisindeki kar payına bakıldığında da oldukça yüksek olduğu görülüyor. Kar marjı en yüksek sektör hatta giyim sektörüdür.

Giyim sektörüne girmek istiyorsanız, öyle ciddi sermayelere de ihtiyacınız bulunmamaktadır. Küçük bir butik dükkanı açmak için 20 bin TL sermaye yeterli olacaktır.

Fatura Ödeme Merkezi Açmak

3- Fatura Ödeme Merkezi Açmak

Her geçen yıl harcamalarımıza bakıldığında çeşitlilik gösterdiği görülmektedir. Bu çeşitlilikten dolayı da faturalarımızda artış yaşanmaktadır. Bunun için online bankacılık sistemlerinde de artış görülmesine rağmen ülkemizde yaşayan insanlar tarafından hala fatura ödeme için alternatif seçenekler aranmaktadır. Fatura sayısında yaşanan artış nedeniyle yatırım olarak online fatura ödeme sistemlerine yapılacak yatırımlar, yeni iş fikirleri 2018 yılı hala gözde işler arasında değerlendirilebilir. Üstelik yeni iş fikirleri içerisinde en az sermaye gerektiren sektörlerdendir.

Kargo Bayiliği Açmak

4- Kargo Bayiliği Açmak

Ülkemizde bulunan tek resmi kargo olana PTT verileri doğrultusunda, kargo sayısı ülkemizde her yıl sürekli artış göstermektedir. E-ticaretteki artış nedeniyle bu sektördeki artış gelecek yılda artarak devam edeceği için yeni iş fikirleri 2019 yılı için değerlendirilebilir.

En çok önerilen yatırım fikirleri içinde olan kargo bayiliği açmak için ortalama 150 bin TL’lik bir sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye’de kargoculuk alanında hizmet veren yaklaşık 10 firma bulunmaktadır. Ayrıca şu an itibarıyla sektörde çok da fazla yer edinemeyen onlarca küçük kargo firmaları da bulunmakla birlikte, bulunduğunuz ilde o kargo firmasının şubesi olup olmadığını araştırarak, yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

5- Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

Dünya’da ikinci el otomobil sektörünün en aktif olduğu ülkelerden biri de Türkiye’dir. İkinci el araçlar için ülkemizde ciddi bir ilgi bulunmaktadır. Bunun nedeni de piyasada yer alan araçların maddi değerinin gün geçtikçe artış göstermesidir. Bundan dolayı da oto ekspertiz yaptırmadan araç almak çok da mantıklı bir davranış olmamaktadır.

Anadolu’daki küçük şehirlerde bile oto ekspertizler ciddi bir şekilde kar etmektedir. Çünkü bu sektörde yapılan masraflar makine bakımları ile personel maaşlarından oluşmaktadır. Eğer siz de 200 bin TL bir sermayeye sahip iseniz, iş fikirleri içerisinde olan oto ekspertizliğini yatırım olarak yapabilirsiniz.

Kişisel Bakım Mağazası Açmak

6- Kişisel Bakım Mağazası Açmak

Türkiye’de kişisel bakım sektörüne dahil olan Avrupa merkezli yeni markalar giriş yaptığı için, yerli sermayeli firmalarda bu markalar sayesinde ciddi büyüme gösterdi. Kişisel bakıma harcanan para tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış görülmektedir. Bu nedenle ek gelir elde etmek için iş fikirleri içerisinde kişisel bakım mağazası açmayı düşünebilirsiniz. Ama markalara ait olan bayilikleri alarak işe başlamanız kazanç sağlamanız açısından daha kolay olacaktır.

Catering Hizmeti Vermek

7- Catering Hizmeti Vermek

Küçük dükkanlarla işe başlayıp, büyük yemek fabrikaları haline dönüşen bir sürü firmanın olduğu yerde siz de bu sektörden para kazanabilirsiniz. Eğer yemek yapmayı seviyorsanız ve girişim yapmayı da düşünüyorsanız, bu sektörde başarısız olma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır. Çünkü şirketlerden organizatörlere, çalışan insanlardan öğrencilere kadar pek çok insan karnını doyurabilmek için catering firmalarını tercih ediyor. Siz de nişan ya da düğün gibi farklı organizasyonlara ya da şirketlere yemek hizmeti vererek ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapmak

8- Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapmak

Teraryum ve minyatür bahçeler son zamanlarda popüler olmakla birlikte, yapımı gayet zevkli olan bu bahçeler sayesinde ciddi paralar kazanılabileceğini biliyor musunuz? Ama iyi bir satış yeteneğinizin olması ve yaratıcı olmanız gerekiyor. Kişiye özel siparişler sayesinde çeşitli minyatür bahçeler yapabilir, orijinal seçenekleriniz sayesinde güzel paralar kazanabilirsiniz. Küçük sermaye gerektiren bu iş, satış yeteneğinizi kullanarak en karlı iş fikirleri arasında yer alabilir.

Danışmanlık Hizmeti Vermek

9- Danışmanlık Hizmeti Vermek

Günümüzde en kazançlı, yeni iş fikirleri arasında yer alan ve dikkatleri çeken sektörlerden biri de danışmanlık sektörüdür. Az bir sermaye gerektiren bu işle belli bir zaman sonra iyi paralar kazanabilirsiniz. Başlangıç için küçük bir ofis açarak, danışmanlık hizmeti verebilir ve ilk başta internetten bile hizmet vererek müşteri portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Ama en başta hangi alanda hizmet vereceğinize karar vermeniz gerekmektedir.

Freelance İşler Yapmak

10- Freelance İşler Yapmak

Az sermayesi olan kişilerin düşünebileceği ve hatta ek gelir iş fikirleri arasında değerlendirebileceği diğer bir iş fikri de freelance işlerdir. Logo tasarımı, yazarlık, web tasarım, satış ortaklığı, editörlük, online satış ve satış ortaklığı gibi farklı işlerden para kazanan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Ama bu konuda da dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Örneğin yapacağınız işi detaylıca anlatan bir siteye sahip olmalısınız ve ilk başlangıç için biraz reklama para harcamanız gerekebilir. Aldığınız işleri zamanında teslim etmelisiniz ve iyi olduğunuz alanda hizmet vermelisiniz.

Yaşam Koçluğu Yapmak

11- Yaşam Koçluğu Yapmak

Hayat koşturmacasının artması ile birlikte insanların dertlerini paylaşacak birilerini bulamaması üzerine yaşam koçluğu yapmak, yeni iş fikirleri arasında önemin korumaktadır.

Kişilerin işi ve ilişkilerinde kısaca hayatlarında başarılı olmalarını sağlayan yaşam koçları, yol gösterici olarak her alanda farkındalığı artırmak için çaba gösterirler ve bunun karşılığında ciddi paralar kazanırlar. Ayrıca yaşam koçu olmak için üniversitelerin özel bir bölümünde mezun olmanız gerekmiyor. Sade işin eğitimini alarak sertifika sahibi olmak yeterli oluyor. İlk başta siz de home ofis olarak bu işe başlayabilir ve kazandıkça bir ofis açarak yaşam koçluğuna devam edebilirsiniz.

Yatırım Yapmak

12- Yatırım Yapmak

Para kazanmanın temelinde yatırım yapmak vardır. Sermayenizi ya da elinizdeki paranızı artırmak için yatırım yapabilirsiniz. Günümüz yatırım yöntemleri arasında internetten yapılan işlemler ek iş fikirleri olarak değerlendirilmektedir. Bu sistemle yatırım yapmak için büyük miktarda paralara da ihtiyacın yoktur. Küçük yatırım işlemlerini kullanarak ücretsiz eğitim fırsatlarını değerlendirip, para kazanabilirsiniz. Dolar, altın, hisse senetlerini kullanarak elinizde bulunan paradan daha fazlasını kazanabilirsiniz. Yalnız risklerini baştan öğrenerek hareket etmeniz gerektiğini de belirtmeden geçemeyeceğiz.

Fotoğraf Stüdyosu Açmak

13- Fotoğraf Stüdyosu Açmak

Az sermaye gerektiren iş fikirleri içerinde olan fotoğraf stüdyosu açmak için, stüdyonun büyüklüğü, verilecek hizmetler, baskı-banyo yapılıp yapılmayacağı maliyeti etkileyen unsurlar arasındadır. Rekabetin çok fazla olduğu bir alan oldu için de riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle bu işe girmeden önce çevrenizin ne kadar geniş olduğuna bakmalısınız ve başlangıçta belki çok da para kazanamayacağınızı bilmek zorundasınız. Piyasada kendinizi tanıtarak büyük organizasyonlarda görev alabilirseniz, ciddi paralar kazanabilir ve bunu kalıcı hale de getirebilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak

14- Çay Ocağı Açmak

Az sermaye gerektiren ve geçerliliğini hala korumaya devam eden işlerden bir tanesi de çay ocağı açmaktır. İyi bir lokasyon eşliğinde güler yüz ve kaliteli hizmet anlayışını merkeze alarak bu işi yapabilirseniz ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Çok az bir sermayeyle yapılabilen bilen çay ocağı işi, yaratıcılığınıza bağlı olarak iyi paralar kazanmanıza neden olabilir. Örneğin, ürün yelpazenizi geniş tutabilir ya da çayın yanında ikramlar sunmak gibi farklı hizmetler sunabilirsiniz. Bir de çay ocağınızı işlek caddeler üzerine kurarsanız, bu işten ekmek yememek mümkün olmaz. Tabi ki mekan için iyi bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Evden Eve Taşımacılık Yapmak

15- Evden Eve Taşımacılık Yapmak

Siz de az sermaye gerektiren bir iş arıyorsanız, evden eve taşımacılık yapabilirsiniz. Öğrenci sayısında çoğunluk, insanların kendi evini alması ya da kiracıların sık ev değiştirmesi gibi nedenleri daha da çoğaltabiliriz ki nakliye sektöründe çalışan kişilerin iyi para kazandığının göstergesidir.  Hızlı büyüyen bir sektör olmasına rağmen işini düzgün yapmayanlar sektörde hayal kırıklığına uğrasa da her işte olduğu gibi profesyonel hizmet sunan ciddi paralar kazanabiliyor.

Eğer evden eve nakliyat işini yapabileceğinizi düşünüyorsanız, iyi bir araştırma yapmalı ve geniş kapsamlı bir iş planı yaparak hareket etmelisiniz. Sağlam bir iş planınız olursa kısa süre içerisinde ek gelir dahi kazanabilir, farklı yatırımlara yönlenebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hemen hemen hepsi çok güzel fikirler ama bir de bunları yapacak cesaret lazım adam da 🙂 Ülkede ekonomik kriz var.

  2. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.