1. Ana Sayfa
 2. İŞ FİKİRLERİ
 3. Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Seracılık, en karlı bir iş fikirleri içerisinde olmaya devam ederken; tarımsal faaliyetler konusunda ilginiz varsa ve bulunduğunuz bölge çok da uygun değilse ya da daha fazla verim almayı istiyor ve farklı ürünler yetiştirmeyi planlıyorsanız seracılık yapabilirsiniz.

Dünyada seracılık için en uygun yer olarak Akdeniz havzası gösterilse de Türkiye’de seracılık ile ilgili beklentileri karşılayamadı ve beklenenden düşük bir performans sergiledi. Eğer siz de seracılık ile ilgileniyor ve bu konuda araziniz varsa, mutlaka bu işle ilgilenmenizi tavsiye ediyoruz.

Seracılık hem kısa vade de hem de uzun vade de karlı bir iş sektörü olmakla bilinir.

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Seracılık Nedir?

Sera, bitkisel üretimin genel olarak yıl boyunca yapılabilmesi sağlayan yapay alanlardır. Seracılık ise, seralara katma değer yaratmak işlemine verilen addır.

İş fikirleri içerisinde olan seracılıkta genel ilke, yetiştiriciliği planlanan ürün adına gerekli sıcaklık, ışık, hava ve nem gibi bileşenler yapay olarak gerçekleştirilir. Bu bileşenlerin bir arada doğru seviyelerde olması durumunda;

 • Bölgede var olan ekonomik yeterlilik artar.
 • Bir yıl içinde birden fazla üretim alınır.
 • Pazara ürün yetiştirme sorunu ortadan kalkar.
 • Her dönem istenilen mahsul alınabilir,
 • Bitkinin kalitesi ile verimi artar,
 • Mevsimsel işgücünün neden olduğu kayıplar ortadan kalktığı için 365 gün boyunca istihdam sağlanır.

Türkiye’de seracılık, alçak ve yüksek seralar olmak üzere iki farklı alanda gelişme göstermiştir.

Alçak seralar, küçük seralar olmakla birlikte genellikle basit şekilde yapılan seralardır. Alçak seraları yapmak için ciddi bir bilgi birikimine gerek yoktur ama birçok dezavantajı bulunmaktadır.

 • İşçilik tahminden daha fazladır.
 • Isı, sıcaklık, nem ya da hava gibi bileşenleri uygulamak zordur.
 • Bileşenleri uygulamak zor olduğu için risk çoktur.
 • Bu nedenle ürün kaybı fazla olur.
 • Doğal afetlere karşı dayanıksızdır.

Yüksek seralar, büyük girişimciler tarafından kurulur. Ekstra bilgi ve donanıma ihtiyaç duyulur ve yüksek seralar için ciddi yatırımlar yapılmalıdır. Bu seralar Türkiye’de gıda şirketleri tarafından oluşturulmaktadır.

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

 Sera Yeri İçin Seçim Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni iş fikirleri içerisinde de rağbet gören seracılığı yapmak istiyorsanız, yer seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Sera için yer seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • IŞIK: Sera tarımı olmazsa olmazlar arasında yer alır. Güneş ışığı daha fazla alan yerler seracılık için önemlidir. Işığın fazla alınması tarım adına gereklidir. Bu nedenle sera alanı seçimi sırasında güneş ışığı verimi dikkate alınmalıdır.
 • SICAKLIK: Sera tarımı için çevresel sıcaklık önemli faktörlerdendir. Serada yetiştirilecek ürün belirlendikten sonra, sera yer seçimi ona göre yapılmalıdır. Örneğin yüksek sıcaklık isteyen bir ürünü seracılık için tercih ettiyseniz, çevresel sıcaklığın yüksek olduğu yerleri seracılık için tercih etmelisiniz.
 • HAVA HAREKETİ: Seranızın rüzgar nedeniyle yıkılmasını istemiyorsanız, hava hareketini inceleyerek yer seçiminde bulunmanız gerekmektedir. Rüzgarlı bir alana sera kurmak, olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.
 • TOPRAK: Seralarda düzenli olarak tarım yapıldığı için toprağında verimli olması gerekir. Yer seçiminde ilk önce toprak verim analizi yaptırılmalıdır.
 • YÖN: Özellikle seranızda kış yetiştiriciliği yapmayı planlıyorsanız, yönünün güneye doğru çevrili olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle ışık ve ısıdan daha çok yararlanacaktır.
 • SU: Seralarda su ihtiyacı çok fazla olduğu için, yer seçiminde su temini sorunu yaşanmayacak bir yer tercih edilmelidir.

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Seracılık Nasıl Yapılır?

En karlı işler içerisinde olan seracılığı yapabilmek adına yukarıdaki hususlara dikkat edildikten sonra, seranın türüne yani alçak mı ya da yüksek mi ona karar verilmelidir. Eğer 400 bin TL civarında bir sermayeye sahip değilseniz alçak seraları tercih etmek zorundasınız. Ayrıca iyi haber yüksek seralar içinde son dönemlerde maliyetler ilgi görmesi açısından düşürülmüştür. Bu nedenle 300 bin TL civarında bir paranız varsa yüksek sera için adım atabilirsiniz.

Seracılık yapma aşamalarından üçüncüsü ise, bitki seçimidir. Bitki seçimi konusunda profesyonel olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda çok da bilgili değilseniz, tarımsal faaliyette bulunan şirketlere ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı il müdürlüğüne gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bitki üretimine de karar verdikten sonra sıra sera kurulumuna gelmektedir.

Sera Nasıl Kurulur?

Sera nasıl kurulur konusunu tek bir yazı aracılığıyla öğrenmek biraz zordur. Ama anahtar teslim sera kurulumu için çalışan firmalar mevcuttur. Bu firmalarda sizin kurulum için harcayacağınız tutara yakın bir fiyat isteyeceklerdir. Çünkü onlar çoğu sera için gerekli ürünü toptan aldığı için, bu da sizin fiyatlarınıza olumlu olarak yansıyacaktır. Bu malzemeleri kendiniz alsanız, kesinlikle daha pahalıya alacaksınız.

Anahtar teslim olarak sera kurulumu ile birçok avantajı da elde etmiş olursunuz. Çünkü firmalar seracılık anlamında profesyonel oldukları için bilgi sahibi de olurlar ve bu bilgileri sizinle de paylaştıkları için kara geçmiş olursunuz.

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Seralarda Sulama Sistemi

 1. Damla Sulama

Özellikle domates, salatalık, saksı ve kesme çiçekler gibi ürünlerin sulanmasında en çok tavsiye edilen sulama türüdür. Damla sulama sisteminin avantajları;

 • Bitkinin ihtiyacı olan her şey besin maddeleri dahil sulama suyu ile birlikte verilir.
 • Bitkilerin yeşil kısmı daima kuru kalır.
 • Mantari benzeri hastalıklar az görülür.
 • Toprak işleme ve ilaçlama bağımsız olarak yapılır.
 1. Yağmurlama Sulama Sistemi

Yağmurlama sulama sistemi, sera içerisinde serinlemeye ve bağıl nemin istenilen düzeyde tutulmasına ve bitkinin don gibi olumsuzluklardan etkilenmesini önlemek için kullanılır. Seralarda yağmurlama sulama sistemi, üstten ve toprak yüzeyinde yağmurlama olmak üzere iki türlü planlanır.

 • Üstten Yağmurlama

Üstten yağmurlama sistemi, alçak boylu sebzeler ile yüzeyde ve tablalarda kesme çiçeklerle beraber fidelerin sulanması için kullanılır. Bu sistem sayesinde ateraller ve yağmurlama başlıkları eş bir su dağılımı sağlayacak şekilde sulanacak alanın tamamına göre tasarlanır ve başlıklar hareketli veya sabit olarak düzenlenir.

 • Toprak Yüzeyinde Yağmurlama

Özellikle yaprak ve çiçekleri ıslatmak ve yüksek oransal neme hassasiyeti olan bu nedenle de zarar gören bitkilerin sulanmasına yönelik tercih edilen bir sulama şeklidir. Bu durumda suyu dağıtma sistemi ve yağmurlama için başlıklar toprak yüzeyinden az yüksek yerlere ya da istenirse toprak yüzeyine özel olarak yerleştirilebilir.

Bu yöntemde daha çok vejetatif aksamı yoğun olmayan bitkiler daha rahat sulanırken, lateral boru adı verilen materyal yastık ortasından geçirilir ve tam dairesel olarak su püskürten yağmurlama başlıkları en çok kullanılan materyaldir.

Vejetatif aksamı yoğun olan bitkiler de sulanırken, açılı su püskürten özel yağmurlama başlıklarının kullanılması tercih edilir. Bu başlıklar ise, yastık ya da yetiştirme tablasına ait olan iki uzun kenarına lateral borular üçgen şeklinde yerleştirilirken dizilerek sıralanması tercih edilir.

Yetiştiricilik İş Fikirleri: Seracılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Seracılıktan Ne Kadar Kazanılır?

Seracılık, inovatif iş fikirleri içerisindedir. Binlerce girişimci seracılıktan ciddi paralar kazanmaktadır ve birkaç yıl içinde seralarını büyütmeyi dahi başarmışlardır. Seracılığın bu kadar karlı bir iş olmasında etken, hızlı satış yapılmasıdır. Ürünleriniz hemen piyasaya sürülür ve ürün fiyatı da bu nedenle yüksektir.

Seracılıkta ortalama net bir rakam belirtmek söz konusu olamaz. Çünkü seranın yerine, alanına ve yetiştirilen bitki türüne göre değişkenlik gösterir. Ama şu belirtilebilir, sera kurmak için harcadığınız sermayeyi iki yıl içinde amorti edebilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (40)

 1. 3 ay önce

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 2. 3 ay önce

  An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more about this subject, it might not be a taboo subject
  but generally people don’t discuss such subjects.
  To the next! All the best!!

 3. 3 ay önce

  Along side the deep gameplay elements are an excellent
  story along with the best graphics on the DS. The controls are friendly for beginners,
  but there is a associated with depth for hard core flight fans.

 4. 3 ay önce

  Along side the deep gameplay elements are an excellent story along with the best graphics
  on the DS. The controls are friendly for beginners, but there is
  a associated with depth for hard core flight fans.

 5. What’s up Dear, are you in fact visiting this website regularly, if so then you will definitely obtain fastidious knowledge.

 6. What’s up Dear, are you in fact visiting this website regularly, if
  so then you will definitely obtain fastidious knowledge.

 7. 3 ay önce

  Search the most widely used keywords and incorporate them in your content.
  List building is the main and vital step advertising.
  Make certain bold or underline the keywords inside your
  article.

 8. 3 ay önce

  Search the most widely used keywords and
  incorporate them in your content. List building is the main and
  vital step advertising. Make certain bold or underline the keywords inside your article

 9. The more happy customers a blogger has, greater his comparisons.
  Use controversy, mystery, benefits and breaking news as the triggers for any
  of your titles. That’s why it’s in order
  to go specific with your site content.

 10. The more happy customers a blogger has, greater his comparisons.
  Use controversy, mystery, benefits and breaking news as the triggers for any of your titles.
  That’s why it’s in order to go specific with your site content.

 11. 3 ay önce

  The crucial item necessary to make a smoothie is often a
  good food processor. When creating your link you look into making sure it
  is the right sort of link. In addition, they can also reduce the page ranking.

 12. 3 ay önce

  The crucial item necessary to make a smoothie is often a good food processor.
  When creating your link you look into making sure
  it is the right sort of link. In addition, they can also reduce the page ranking.

 13. You’ve conduct a research to seek a firm that caters whole needs.
  Even so, your results won’t be great as those you would get using SEO functions.

 14. 3 ay önce

  The casino then randomly draws 20 numbers for this entire connected with 80 numbers.
  There are huge numbers of scam website that have to be avoided no matter what.

  An individual ever took part in a casino?

 15. 3 ay önce

  The casino then randomly draws 20 numbers for this entire connected
  with 80 numbers. There are huge numbers of scam website that have to
  be avoided no matter what. An individual ever took part in a casino?

 16. 3 ay önce

  Incredible quest there. What happened after? Good luck!

 17. 3 ay önce

  Incredible quest there. What happened after?

  Good luck!

 18. No need to desk with sarcastic players suitable fault
  you when the dealers hits 21. Regardless of the your level of skill is instantly
  life, you probably should start in the room for newbees.

 19. 3 ay önce

  No need to desk with sarcastic players suitable fault you when the dealers hits 21.
  Regardless of the your level of skill is instantly life,
  you probably should start in the room for newbees.

 20. This can be in the connected with artwork, a joint of furniture it’s tough television. One
  of one of the most asked questions means that is it called
  “Art Deco”. Almost all new homes produced with vaulted or tray ceilings.

 21. This can be in the connected with artwork, a joint of furniture it’s tough television.
  One of one of the most asked questions means that is it called “Art Deco”.

  Almost all new homes produced with vaulted or
  tray ceilings.

 22. Getting in to online stock trading because surplus to get rich is in for
  disaster. You love them both, and just wish they’d make peacefulness.
  When he needs support, give it to the.

 23. Getting in to online stock trading because surplus to get rich is in for disaster.
  You love them both, and just wish they’d make peacefulness.
  When he needs support, give it to the.

 24. Basically you are saying-really quickly-what you are
  going to tell you. Your visitors need to be fortunate to learn of your product a person as well
  as be entertained by you.

 25. Basically you are saying-really quickly-what you are going to tell you.
  Your visitors need to be fortunate to learn of your product a person as well as
  be entertained by you.

 26. 3 ay önce

  Most sites have four basic pages: Index, About Us, Contact us, exactly what We Have.
  Opportunities ways to achieving what you are looking as an internet marketer.
  Blog Marketing Tip #1: Provide Alternatives.

 27. 3 ay önce

  Most sites have four basic pages: Index, About Us, Contact us, exactly
  what We Have. Opportunities ways to achieving what you are
  looking as an internet marketer. Blog Marketing Tip #1: Provide Alternatives.

 28. Do not just write with web traffic on the mind. You can use the internet to make
  viral marketing work you r. If you can’t afford purchase your advertising, then that tones nothing.

 29. Do not just write with web traffic on the mind. You can use the internet to
  make viral marketing work you r. If you can’t afford purchase your advertising, then that tones nothing.

 30. This post is worth everyone’s attention. When can I find
  out more?

 31. If you videos this can demonstrate to be of a great help for
  goal. So the chances of climbing up the rankings to the top does seem to be very low.
  Use Google to find a site in order to do that.

 32. If you videos this can demonstrate to be of a great
  help for goal. So the chances of climbing up the
  rankings to the top does seem to be very low. Use Google to find a site in order to do that.

 33. He became helpful and wise and fulfilled his point.
  With a decent self esteem you are smart enough
  to face challenges. Most certainly, you is likely to
  make your wife unhappy and your family life are disrupted.

 34. He became helpful and wise and fulfilled his point.

  With a decent self esteem you are smart enough to face challenges.
  Most certainly, you is likely to make your wife unhappy and your family life are disrupted.

 35. 3 ay önce

  Use keywords for your topic inside your headline, frequent lowering and raising
  paragraphs. In his spare time, he joined several networks and began promoting the hottest and most competitive offers.

 36. 3 ay önce

  Use keywords for your topic inside your headline,
  frequent lowering and raising paragraphs. In his spare time,
  he joined several networks and began promoting the hottest and most competitive offers.

 37. I simply couldn’t go away your site prior to suggesting that I extremely loved the usual information an individual provide on your guests?
  Is gonna be back continuously in order to check up on new posts It’s appropriate time to make
  some plans for the long run and it is time to be happy. I’ve learn this
  submit and if I may I desire to suggest you few fascinating issues or
  advice. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.

  I want to read even more things about it! It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
  things or advice. Perhaps you could write next articles
  referring to this article. I wish to read more things about
  it!

 38. Ahaa, its fastidious discussion on the topic of this
  article at this place at this web site, I have read all that,
  so at this time me also commenting here. This is
  a topic which is close to my heart… Cheers! Exactly where are your
  contact details though? Its like you read my thoughts!
  You appear to know so much about this, like you wrote the e-book in it or something.

 39. 3 ay önce

  Hello.This article was really fascinating, particularly because I was searching for thoughts on this matter last Monday.

 40. En Cok Satan Romanlar 2015 Yeni Çıkan Kitaplar Ve Fiyatları