1. Ana Sayfa
 2. KYK KREDİ
 3. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu merkezi başkent Ankara’da bulunan, Türkiye’nin önde gelen kurumlarından biridir. Kredi ve Yurtlar Kurumu 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulmuş olup o zamandan günümüze kesintisiz olarak hizmetlerine devam etmektedir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Kredi ve Yurtlar Kurumu Tarihçesi

Özellikle İstanbul ve Ankara’da Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte yüksek öğrenim görmekte olan öğrenci sayısı oldukça artmıştır. Bu öğrencilerin barınma ve yemek ihtiyaçlarını layığı ile karşılayabilmek için böyle bir kuruma ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebepten Kredi ve Yurtlar Kurumu 1961 anayasasının 50. maddesi ile devletin maddi imkanlardan yoksun olan öğrencilere barınma, yemek ve burs gibi ihtiyaçlarının karşılanması hususunda bir adım atılması gerektiğini temsil eden bir kurum olarak ortaya çıkmıştır. Böylece anayasanın gereklerini yerine getirmek için aynı senenin ağustos ayında Kredi ve Yurtlar Kurumu açılmıştır.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

Kurumun Yurt Hizmetleri

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt içi ve yurt dışında öğrenim gören öğrenciler için yurt yaparak öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını karşılamayı amaç edinmiştir. Bu yurtların işletilmesi de yine Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Bu sayede yüksek öğrenim görmekte olan öğrenciler nereye giderlerse gitsinler barınma sorunu gibi dertlerden kurtulmuş olacaklardır. Yurtlarda kalmakta öğrenciler için boş zamanlarını değerlendirme amaçlı bazı sportif ve kültürel aktiviteler düzenlenmekte, iller ve yurtlar arası bir takım turnuvalar yapılmaktadır.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır

Yurt Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt başvuruları için öncelikli olarak kişinin herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda öğrenci pozisyonunda olması ya da bu pozisyonu yeni kazanmış olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan öğrenciler e devlet üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu sekmesine girerek yurt başvurusu yapabilirler. Yine aynı şekilde lisans üstü eğitim gören öğrenciler de yurt başvurusunda bulunabilirler. Başvurular Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından uygun görünen tarihlerde yapılmaktadır. Başvuru sonuçları ise kurumun kendi sitesinde yayınlanır.

Krediye Kefil Olmak

Yurt Kayıtları İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yurt kayıtları için istenen belgelerden ilki önceliği olan öğrencilerin önceliklerini belli eden bir resmi belgedir. Bu belge şehit ve gazi çocukları, engelli bireyler, Darüşşafaka lisesi mezunları gibi öncelikli konumda olan kişilerden istenir. Bunun yanı sıra kayıtlar için 4 adet yakın tarihte çekilmiş vesikalık, yüksek öğrenim kayıt belgesi ve 18 yaşından küçük öğrenciler için veli belgesi istenmektedir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Bursu Nedir?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite öğrencilerine burs imkanı da sunmakta olan bir kurumdur. Bu imkan başarılı ve maddi olarak ihtiyaç sahibi olan kişilere verilmektedir. Bu maddi yardımın herhangi bir geri ödemesi de bulunmamaktadır. Kurumun burs hizmetinden lisans ya da ön lisans öğrencileri yararlanabilmektedir. Aynı şekilde başvuruda bulunan yüksek lisans ve doktora derecesindeki öğrencilere de bu imkan sunulmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu başarısız olma durumunda kesilebilmektedir. Aynı şekilde öğrenim gören kişi okuldan uzaklaştırıldıysa ya da atıldıysa bu da bursun kesilme sebeplerinden biri olabilir. Bunların yanı sıra öğrenci olan kişi okulu kendi isteği ile dondurduysa da bursu kesilebilir. Eğer öğrenim gören kişi başarısız olduysa bursu kesilir fakat kesilen burs öğrenim kredisine de çevrilebilir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim görmekte olan öğrencilere verilen ve borç niteliği taşıyan öğrenim kredisi hemen hemen her başvuruda bulunan ve şartları tutan öğrencilere verilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencinin öğrenim hayatı bittikten bir süre sonra bu verilen paranın geri ödenmesini talep eder. Aynı anda hem burs hem de öğrenim kredisi alınamaz.
Böyle bir durumda iki seçenekten biri mutlaka iptal edilir. Öğrenim kredisi hizmetinden yaralanan öğrenciler her ay düzenli olarak kurum tarafından belirlenmiş olan miktarı hesaplarından çekebilirler. Ön lisan, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu imkandan yararlanabilirler.

Yabancı uyruklu öğrenciler ve öğrenciliği sonlandırılmış kişiler bu hizmetten yararlanamazlar. Aynı şekilde açık öğretim ya da uzaktan eğitim gören öğrencilerin de başvurusu kabul edilmez. Şayet öğrenim kredisi alan öğrencinin durumunda bir değişiklik meydana gelmişse yapılan başvuru sonucunda öğrenim kredisi Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bursa dönüştürülebilir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK Katkı Kredisi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim öğrencilerine sunulan bir diğer hizmet de katkı kredisidir. Ancak bir süre önce alınan bir karar ile yüksek öğretim kurumları tarafına ödenen katkı kredileri devlet tarafından doğrudan karşılanmaya başlanmıştır. Bu sebepten Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bir zamanlar verilmekte olan bu imkan artık verilmemektedir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Öğrenim Kredisi Borçlarının Ödenmesi Durumu Nasıl İşler?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi hizmetinin borçlarının ödenmesi konusunda bazı kurallara sahiptir. Kredi imkanından faydalanan kişi eğitim gördüğü yüksek okulun normal eğitim süresi bittikten tam 2 yıl sonra belirlenen aylık taksitler halinde öğrenim kredisi borcunu ödemeye başlamalıdır. Ödeme işlemi yapılmadığı taktirde borca, faiz işlemeye başlar.

Mezuniyet harici bazı durumlarda da öğrenim kredisinin geri ödenmesi beklenmektedir. Yüksek öğrenim gören kişi okuldan belli sebepler ile kendi isteğiyle ayrıldıysa kredi aldığı süre kadarını yine belirlenmiş taksitler ile ödemek zorundadır.
Öğrenim kredisi alan kişi eğer sigortalı bir işte düzenli olarak çalışmaya başladıysa kredi borcunu ödemek zorunda kalır. Yine öğrenci okuldan atıldıysa ya da hüküm giydiyse belirlenen taksitler doğrultusunda öğrenim kredisi borcunu ödemelidir. Şayet kredi alan öğrenci mezun olup ardından yüksek lisansa başladıysa yaklaşık 30 günlük bir süre zarfından durumunu belli eden bir belge ile kuruma başvurarak borç ödemesini erteletebilir.

Yüksek lisans öğrencileri e devlet kapısı aracılığı ile böyle bir talepte bulunabilirler.

Öğrenim kredisi borç taksitleri her ayın son gününün son mesai saatine kadar ödenebilmektedir.

KYK Kredi Sonuçları ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KYK’nın Eğitim Faaliyetleri

Kurum, öğrencilerinin kişisel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunmak için bir takım spor, sanat ve kültürel alanda faaliyetler düzenlemektedir. Osmanlıca, Çince, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça gibi dil kursları imkanları tanırken Ebru, Hat, Kat’ı ve Minyatür gibi gelenekselleşmiş Türk sanatları eğitimleri de vermektedir.
Teknolojik alanda bir takım kursları da bünyesinde barındıran kurum, öğrencilerine AutoCAD, Office programları, hızlı klavye kullanımı gibi günümüzde faydalı olabilecek pek çok teknoloji eğitimi de vermektedir. Görsel sanatlarda öğrencilerin ve personelinin gelişmesi adına drama kursları bulunan kurum işaret dili eğitimleri ile de oldukça beğeni toplamaktadır.
Eğitsel ve sanatsal kursların yanı sıra toplum, din ve edebiyat alanlarında düzenlenen atölye çalışmaları ile yüksek öğrenim öğrencilerinin ufkunu genişletmekte ve sorgulayıcı bir bakış açısının önünü açmaktadır.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Bunların dışında kişisel gelişim ve akademi üzerine düzenlenen sempozyum ve konferanslar ile geniş kitlelere seslenen kurum bünyesinde barındırdığı yüksek öğrenim öğrencilerinin de bu etkinliklere katılmasına destek vermektedir. Desteklediği kamp ve geziler sayesinde okul sonrası tatil dönemlerinde de etkinlikler düzenleyen KYK yurt içi ve yurt dışı etkinlikleri ile dikkat çekmektedir. Yeşile ve ormana verdiği değeri her daim vurgulayan kurum, KYK ormanı ile büyük beğeni toplamıştır. Çevre temizliği, atık toplama, Kızılay ve Yeşilay gibi kurumlarla ortak çalışmaları sayesinde öğrenciler ve çalışanları tarafından taktir görmektedir.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (20)

 1. 5 ay önce

  If you want too for a brainy phone but they are against spending a bundle
  off money on it, then LG Optimus One P500 is
  just one off the best recommended choices. This smart phone consists associated with ideal smart dataphone features, in exactly Rs.10300*.

  There are special reduced prtemiums for recurring customers and scr888 of the society.

  Military persons furthermore lift rewards huge discouts on the products off aall brrands available iin the location.

  Can be absolutely factual thatt in some homes for you is actually no space at all it
  highly hard to the solar energy system. Actually the more area you provide
  the more solar energy you go to display. If you you will need tto install instant solar energy
  generating systems you in order to be pay very much.
  You can being youirself and may taste advantage of.

  So, I learned easy methods to produce a power with no any prior knowledge.
  I read a couple books, unfortunately back then (1999) there wasn’t all the reading material and
  quality reading material as there iis today.

  On tthe brighter side, Ivy Bridge has brought more features in this new architecture ass it proves that frequency is nott
  all about to bring a blazing performance. In the case belonging to the new 22nm process, it’s means that
  less is more.

  Itroduce yourself in the thread for introduction of latest members.
  Your introductoryy post shohld have a brjef description of your expertise plus
  an explanation of why you joined the forum. Allow other members know that thee
  main goal is to contribute aand learn on thee community.

  To summarise, ddo your research first; enrollment for a free-trial period;
  and take special care of your early affiliate marketer’s.
  Hopefully these points will allow you along your neww
  career, assure youu don’t become just another statistic.

 2. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup.

  Do you have any solutions to protect against hackers?

 3. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of
  hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect
  against hackers?

 4. 5 ay önce

  whoаh this blog is magnificent i liuke reading your articles.

  Keep upp thhe good work! Уou understand, a lot of persons
  aree searching round for this information, you coսld help them greatly.

 5. 5 ay önce

  whoаh tһis blοg is magnificnt i like reading your articlеs.
  Keeep up the good work! You undеrstand, a lot of persons are searching round for this information, you coսld
  helρ them greatly.

 6. Thankfulness to my father who shared with me concerning this
  webpage, this web site is really amazing.

 7. 5 ay önce

  Merely a smiling visitant here to share the love
  (:, btw great style and design.

 8. 5 ay önce

  This website was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me.
  Many thanks!

 9. 5 ay önce

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your publish is simply
  nice and that i coul suppose yyou are knowledgeable on this subject.
  Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to keep uup to date with coming near near post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 10. Just want to say your article is as amazing. The clarity in your publish is
  simply nice and that i could suppose you are knowledyeable on this
  subject. Well with your permission allow mme to take hold of your RSS feed to keep up to date with coming near near post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 11. 5 ay önce

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more
  from this website, and your views are nice in support of new people.

 12. 5 ay önce

  It’s really a nice and useful piece of information. I’m
  satisfied that you shared this helpful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 13. You don’t chuck the ball subscription out, but these types of toss the
  pages you’ve already read. Viral marketing spreads many about you,
  your company and product without any costs or low costs only.

 14. 5 ay önce

  First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your head prior
  to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how
  to begin. Any recommendations or tips? Thank you!

 15. It requires at least one month to develop 20
  good reciprocal web links. There is all sorts of good and not so good
  content for the. Keep in mind, can be more than meets
  a persons vision.

 16. 5 ay önce

  After going over a few of the blog posts on your web site, I truly like your way of blogging.
  I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking
  back in the near future. Please visit my website as
  well and let me know what you think.

 17. It’s going to be finish of mine day, however before ending I am reading this wonderful post to improve my experience.

 18. 5 ay önce

  Use ClickBank and promote your books, software and content articles.
  In fact you still individuals consider who are
  selecting dial-up web connection. Will probably help you create a distinction.

 19. 5 ay önce

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it
  😉 I am going to return yet again since I book-marked it.

  Money and freedom is the best way to change, may you
  be rich and continue to help other people.

 20. 5 ay önce

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted
  to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you
  write again very soon!