Zekâ Türüne Göre Uygun Meslek Grupları

Zekâ Türüne Göre Uygun Meslek Grupları

Zihinsel yetenek eşittir zekâ olduğundan dolayı meslekler arasında önemli ölçüde bağlantısı bulunur. Çoklu zekâ çeşitlerine göre insanların çeşitli zekâ alanları bulunuyor. Bu alanları kullanmaları kişiden kişiye göre değişiyor. Ancak bulunduğumuz çevre, deneyimler, tecrübeler, kişisel özelliklerimiz ailesel faktörler bu tip zekâ çeşitlerimizi ortaya çıkarıyor. Farklı zekâ alanlarının farklı özellikleri şöyledir;

 

  1. Matematiksel / Mantıksal Zekâ

Böyle kişiler veri toplama, organize ve analiz etme, yorumlama ile tahmin yürütmekten hoşlanırlar. Problem çözebilme yetenekleri bulunur ve soru sorup araştırmayı çok severler. Sayıları mantıklıca kullanır, mantıksal modelleri, sebep ve sonuç ilişkilerini anlamaya çalışırlar. Bulmaca, strateji oyunları ve deney yapmaktan keyif alırlar. Muhasebeci, mühendis, bilgisayar programcısı, bilim adamı, yatırımcı meslek gruplarına daha yatkındırlar.

 

  1. Dilsel Zekâ

Bu tür kişilerin güçlü kelime hazineleri vardır. Kelimelerin anlamları, dil bilgisi kuralları, dilin yazılımı ve sözlü kullanımı gibi konularda hassas davranırlar. Kişileri severek dinlerler ve konuşmaktan keyif alırlar. Kendilerini ifade etmeye bayılırlar ve dili ustaca kullanıp, karşısındaki kişileri etkilemeyi başarırlar. Avukat, editör, komedyen, çevirmen satış elemanı gibi meslek dallarına yatkın olurlar.

  1. Görsel Zekâ

Bu insanlar zihinlerindeki bilgileri imge ve resimlere aktarabilirler. Böylece ihtiyaç duydukları anda tekrar kullanabilirler. Uzaydaki nesnelerin biri ile olan ilişkilerini anlamada, geometride, görsel sanatlarda, mimarlık ve fotoğrafçılıkta başarı gösterirler.

 

  1. Müziksel Zekâ

Ritimleri, tonları anlama, yorumlama ve besteleme yetenekleri bulunur. Seslere karşı hassastırlar ve müzik dinlemeyi ve kendi kendine şarkı söylemeye bayılırlar. Bir melodiyi bir kez duymaları tekrar etmeleri için yeterlidir. Dansçı, müzisyen, müzik öğretmeni, ses mühendisi, besteci gibi meslek gruplarına yatkındırlar.

 

  1. İçsel Zekâ

Kişinin kendini tanıyabilme yeteneğidir ve kendi duygularını, güçlü ve zayıf noktalarını anlayabilirler. Kişisel hedeflerine ulaşmak için kendilerini disipline etmeleri mümkündür. Kendi başlarına çalışmayı seçerler ve tek başlarına oynayabilecekleri oyunları seçerler. Girişimci, psikolog, danışman, araştırmacı yazar gibi meslek gruplarına yatkındırlar.

 

  1. Sosyal Zekâ

Başkalarının duygularına empati kurabilme ve iyi iletişim becerileri gereken bir yetenektir. Çevresinde bulunan kişiler ile çok kolay arkadaşlık oluşturabilirler. Kişiler arası farklılıkları doğal karşılarlar ve öğretmen, psikolog, politikacı, halkla ilişkiler uzmanı, sosyal hizmetler uzmanı gibi meslek alanları onlara göredir.

 

  1. Bedensel Zekâ

Bilgileri vücutlarındaki hisler ile işleyerek hareket etmeyi, insanlar ile konuşurken onlara dokunmayı, mimik ve jestlerini kullanmayı tercih ederler. Her çeşit spor ya da fiziksel aktivitelerden keyif alırlar. Genelde kendilerini dans ederek ifade etmeyi tercih ederler ve beden eğitimi öğretmeni, teknisyen, heykeltıraş, oyuncu, akrobat, cerrah gibi meslek dallarına fazla ilgi duyarlar.

Hayat tek tip etkinlikler ile konumlandırılamayacak kadar çok zengindir. Geliştirmek istediğiniz zekâ alanlarınız için çaba göstermelisiniz. Böylece hayatınızı daha dolu yaşamış olursunuz. Burada önemli olan kendimizi bireysel farklılıklarımız ile ele almamız ve kendi gelişimimizden sorumlu olduğumuzu bilmemizdir.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.